To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
 
Myszy.info - forum o myszkach
Forum poświęcone tym przemiłym gryzoniom

Inne zwierzaki - Wiewiórki

Ira - 2012-01-07, 11:45
Temat postu: Wiewiórki
Wczoraj byłam w parku. Chociaż to styczeń, to jednak było dużo wiewiórek. Jest ciepło i zwierzątka nie zasnęły zimowym snem. Głodne przybiegały do człowieka i brały orzeszek prosto z ręki. Wiewiórki w parku są przyzwyczajone do widoku człowieka i mu zaufały. A może nie miały innego wyjścia, bo gdzie teraz znajdą jedzonko? Cudowne maluchy :razz:

Parę fotek:Filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=-DqUlo4tDZk

Fajne porównanie żródła pożywienia wiewiórek: drzewo - turysta :lol: -patrz tabelka na dole strony:
http://wwwiewiorka.fm.int...dzywianie1.html

kiwi - 2012-01-07, 12:13

jakie faajne :D
mi, jak już się uda zobaczyć wiewiórke, to gdzieś wysoko na drzewie :<

Ira - 2012-01-07, 12:20

Ja jeszcze czegoś podobnego nie przeżyłam - wczorajszy spacer był niesamowity :razz:

Zawsze widziałm wiewiórki z daleka, ale one szybko uciekały. Wczoraj było ich naprawdę dużo i brały orzechy z ręki :razz:

No i teraz stałam się wiewiórkomaniaczką - zaraz lecę do parku z następną torbą orzechów :lol:

Laraine - 2012-01-07, 12:26

Ależ Ci zazdroszczę Ira :) Od małego kocham wiewiórki, zawsze mnie fascynowały, marzyłam o tym, żeby mieć taką rudą kitkę w domu, ale mama usilnie tłumaczyła, że to nie są zwierzaki domowe :lol:
Ja też widziałam wiewiórki tylko na drzewie, albo na ziemi, ale wtedy one od razu orientowały się że niedaleko jest człowiek i zmykały na drzewo. Takie karmienie wiewiórki musi być niesamowitym przeżyciem :)
One są zadowolone, bo dostają jedzonko, a człowiek jest szczęśliwy, że mógł być tak blisko tak wspaniałych zwierząt :D

Są przepiękne :)

aShadow - 2012-01-07, 14:20

U mnie jest kilka miejsc, gdzie można spotkać wiewiórki. Pamiętam kiedyś, chyba podczas Wszystkich Świętych, byłam z mamą na cmentarzu i akurat jedna z wiewiórek dość swobodnie sobie biegała. Niestety, nie miałyśmy wtedy ze sobą orzecha, co jednak zwierzątku nie bardzo przeszkodziło, bo i tak podeszło do ręki sprawdzając, czy mimo wszystko jakiś łakoć nie ukrył się gdzieś ;)
chowder75 - 2012-01-07, 16:42

U mnie na cmentarzu są wiewiórki, chciał bym mieć kiedyś jedna w domku :wink:
Ratoncita - 2012-01-07, 17:14

W mojej okolicy (Kraków-Podgórze) też można spotkać wiewióry - rude albo czarne. Sąsiad wykładał im orzechy na parapecie, a one "w dowód wdzięczności" poniszczyły mu kwiatki - zakopywały po prostu orzechy w doniczkach :grin: .
Ira - 2012-01-07, 22:01

U mnie na działce sąsiad ma duże drzewo orzechowe. Wszystkie owoce są dla wiewiórek, bo sąsiad orzechów nie zrywa. Wiewiórki zakopują więc orzechy na mojej działce. Ja te orzechy znajduję wiosną podczas pielenia i wykładam na ziemię. Gdy przyjeżdżam następnym razem, to orzeszków już nie ma - wiewiórki zabrały swoją własność :razz: )

Dzisiaj nie padał deszcz, więc w parku pojawiło się sporo osób i psów. Wiewiórki były bardziej wystraszone, bo musiały być czuje, obawiając się psiego ataku. Jednak w niektórych miejscach (nieciekawych dla spacerowiczów :lol: ) było ich widać nawet 10-15 :razz:

Parę fotek z dzisiaj:


Nowy filmik, z którego jestem dumna, bo po raz pierwszy zmontowałam filmik z wielu ujęć - czego się nie robi dla tych rudych ślicznotek :grin: :
http://youtu.be/xbbmjZs67ww

Ratoncita - 2012-01-07, 22:40

Śliczne rude kitki, zwłaszcza to ujęcie en face.
10-15? :shock: To masz sporo roboty z dystrybucją orzechów...

1kamilla1 - 2012-01-07, 22:50

za mną i znajomymi kiedyś w górach szły trzy wiewiórki. Tak blisko podchodziły, że baliśmy się czy nie mają wścieklizny.
Ira - 2012-01-07, 23:32

Też mówiłam, że wiewiórki mogą mieć wściekliznę, bo to są dzikie zwierzątka i nigdy nie wiadomo co im dolega. Jakby jakaś ugryzła do krwi, to wówczas należałoby brać zastrzyki przeciw wściekliznie - tak na wszelki wypadek. Na szczęście żadna nie ugryzła, tylko 1 wiewiórka nie trafiła w orzeszek i chwyciła palec - było to delikatne jak mysie chapsnięcie i nic się nie stało. Jednak ja bałabym się tak karmić wiewiórki, wolałam robić zdjęcia i kręcić filmiki. Rudzielce są piękne :razz:
Laraine - 2012-01-07, 23:42

Są piękne, to fakt :) mają w sobie bardzo dużo uroku :D
Ira - 2012-01-08, 11:14

Ratoncita napisał/a:
...10-15? :shock: To masz sporo roboty z dystrybucją orzechów...

Oj tak, orzechów wzięłam dużo (ok.1/2 kg) i szybko zniknęły :razz: Zawieruszył się tylko 1 fistaszek, ale wiewórki go nie chciały. Pewnie fistaszków nie lubią. Może gdybym go obrała ze skorupki, to by się skusiły, ale był w całości, to wiewiórka poobkręcała go w łapkach i odrzuciła, druga wiewiórka też go nie chciała :lol:

Laraine napisał/a:
...mają w sobie bardzo dużo uroku :D

Tak, widać to dopiero, jak podchodzą tak blisko. Pięknie się skradają pokonując własny strach, otaczają człowieka raz z jednej, to znów z drugiej strony, chcą orzeszek, ale boją się podejść. Niektóre były odważniejsze, a inne strachu nie potrafiły pokonać, były już bliziusienko, a jednak uciekały. Cudownie stają słupka pokazując swój bielusi brzuszek, no i te tylnie nóżki wyciągnięte jak najdalej, aby w razie czego móc szybko uciec :razz:

Wiele zachowań mają podobnych do mysich :razz: przecież to też jest gryzoń. W Polsce jest pod całkowitą ochroną i niestety może być nosicielem wścieklizny. Dlatego w przypadku ugryzienia powinno się jak najszybcie przejść serię szczepień, nie jest to śmiertelne :wink: . Uważam jednak, że nie można wszystko się bać i wszystkiego unikać, wychodzenie z dmomu też jest niebezpieczne, a w domu również giną ludzie... Cieszmy się życiem, bo jest bardzo krótkie :grin:

Dla mnie była to niezapomniana przygoda. W życiu widziałam wiewiórki tylko z daleka, nawet na mojej działce mignie tylko ruda kita :razz:

kajka - 2012-01-08, 12:54

U nas w Łazienkach jest pełno wiewiórek. Są tak oswojone, że wręcz bezczelne - jak się nie ma orzeszków albo za wolno się wyciąga z paczki następnego, to potrafią wskoczyć na kolana albo wspinać się po nodze :P
Pamiętam jaką miałam radochę jak pierwszy raz w życiu wiewiór jadł mi z ręki.


kiwi - 2012-01-08, 13:01

:shock:
Przeprowadzam się!!Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group