Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Usługi hostingowe i reklama
Usługi hostingowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór odpowiedniego kołowrotka
Autor Wiadomość
furburger 
Mysi Rozmówca
oh god why?!

Imię: Ania
  Wysłany: 2012-07-18, 15:23   Wybór odpowiedniego kołowrotka
   Myszy: Madok, Nizer, Person, Albus

Wybór odpowiedniego kołowrotka dla niektórych jest wielkim wyzwaniem dlatego, aby ułatwić podjęcie decyzji napiszę trochę o kołowrotkach bezpiecznych i tych mniej.
Powiem szczerze że na pierwszy rzut oka jest w czym wybierać jednak tych odpowiednich kołowrotków za dużo nie ma.
Kołowrotki dzielą się na dwie kategorie

Kołowrotek niepełny

Jest najbardziej niepolecanym z kołowrotków, po pierwsze przerwy między szczebelkami nie są najbezpieczniejsze, ponieważ, przy dużej prędkości mysz nie zawsze trafi łapką w odpowiedni szczebelek, co może doprowadzić do skręcenia a nawet złamania łapki.
Drugim niebezpieczeństwem w kołowrotku niepełnym może być wkręcenie ogona między szczebelki, który może ulec nieprzyjemnemu uszkodzeniu.
Trzecim powodem dla którego powinniśmy unikać kołowrotków niepełnych jest ich budowa

ten kołowrotek może nie tylko spowodować urazów łapek czy ogona ale również może poważnie zagrozić zdrowiu naszego pupila.
takie kołowrotki są niebezpieczne przez "efekt nożyc" tzn. kiedy myszka skończy biegać, kołowrotek nie zatrzyma się od razu a nasz podopieczny chce od razu z niego wyjść wsadza łepek między belkę idącą przez środek kołowrotka a "ozdobę" wokół boku i chyba nie muszę tłumaczyć co może się stać.

Takie kołowrotki nie są dobre dla naszych zwierzaków dlatego odradzamy ich zakup, jeśli dostaliśmy w gratisie kołowrotek odpowiednich wymiarów (co się raczej nie zdarza i który nie tworzy tzw. efektu nożyc) możemy taki kołowrotek przepleść tekturą bądź jakimś materiałem aby stworzyć z niego kołowrotek "pełny"

Drugą kategorią są kołowrotki pełne, tutaj mamy ogromny wybór :)
są to
kołowrotki siatkowe

pół zabudowane

zabudowane

kuliste

są to przykłady najbezpieczniejszych kołowrotków na rynku, nie trzeba się obawiać że nasz pupilek zrobi sobie w takich krzywdę ponieważ są zabudowane więc nie ma możliwości wkręcenia sobie łapki czy ogona :)

najczęściej popełniane błędy
kołowrotek o za małej średnicy
są to najczęściej kołowrotki tzw"gratisowe" dołączane do klatki lub kupowane w osiedlowych zoologicznych, zachęcają nas swoimi kolorami, ceną, jednak ich średnica przeważnie dochodzi do 15cm, w takim kołowrotku nasza myszka może stać się kaleką przez złe wygięcie się kręgosłupa.

ODPOWIEDNIA ŚREDNICA KOŁOWROTKA DLA MYSZY WYNOSI OD 17CM WZWYŻ

tanie nie znaczy dobre
Kołowrotki niepełne są jednymi z najtańszych na rynku, dlatego nas kuszą, jednak jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo naszym pupilom powinniśmy się ich wystrzegać, lub dobrze zabezpieczyć przed niechcianymi wypadkami, co nie zawsze jest wygodnie przy późniejszym sprzątaniu klatki.

Furburgerowe stadko :D
Ostatnio zmieniony przez Laraine 2012-07-18, 15:24, w całości zmieniany 1 raz  

Agata25 
Szara myszka

Imię: Agata
Wysłany: 2016-03-19, 22:57   
   Myszy: Mysia i Kędzia

Artukuł bardzo pomocny, ale moim zdanie 17 cm średnicy to troche przesada :m:/: Moja myszka ma kołowrotek 14 cm średnicy ale miałam i takie, które miały 12 i były dobrej firmy. 17 cm kołowrotek może być dla myszki po prostu za ciężki.

trampka 
Myszołak

Imię: Natalia
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2016-03-19, 23:24   
   Myszy: Lusia, Tosia, Zuzia, Krysia, Marysia

Agata25 no nie za bardzo. tutaj chodzi o kręgosłup, a konkretnie o to, żeby się nie krzywił. miałaś kiedyś myszkę z hodowli? one są zazwyczaj większe od laboratoryjnych i uwierz mi, 14cm nie wystarcza. miałam kiedyś awaryjnie w użyciu i mysz biegała cała powykrzywiana. a argument "dobrej firmy" jest nietrafny, marka tutaj nie ma nic do rzeczy.
poprzeglądaj zdjęcia i filmiki na forum - myszy biegają na 17cm, 22cm, a nawet na dyskach o średnicy 33cm (np. moje mają taki i zarówno duża, 80-gramowa rasówka na nim biega, jak i maleńka 35-gramowa albinoska).

Agata25 
Szara myszka

Imię: Agata
Wysłany: 2016-03-19, 23:59   
   Myszy: Mysia i Kędzia

trampka, No chyba że tak... Nie wziełam pod uwagę myszek rasowych, wzorowałam się na własnych. Wybacz, nie pomyślałam. Z tego co widziałam w internecie myszy i chomiki (bo więcej było zdjęć chomików) w za małym kołowrotku wyginają się w literę "U" . Moje myszki mają proste plecki (no może czasami z małym garbem ale to chyba normalne) i żeby biec jedna z nich musi wręcz skakać na wyższe szczebelki żeby szybciej się poruszać (w sensie chodzi mi o to że nie jest ściśnięta i ma taką możliwość) mieszczą się tam też we dwie. Ale teraz tak myślę, że nie wyobrażam sobie myszy dużej rasy. w tym kołowrotku. Bo ja mam małe myszki laboratoryjnie. Dzięki za wytłumaczenie, pozdrawiam ciebie i twoje myszki :mmach: :mmach:

Skarpetka 
Mysi Rozmówca
100% bawełny

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2016-03-20, 00:08   
   Myszy: Za TM: Zagłoba, Skrzetuski, Bohun

No właśnie, szczebelki. To ich rozstawienie jest problemem. W dużym, ale siatkowym lub plastikowym zabudowanym kołowrotku pewnie nie byłoby tego problemu :)

clary 
Młody Myszaty

Imię: Karolina
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2016-03-20, 09:57   
   Myszy: Clary, Emma, Charlotte, Tessa [*], Isabelle [*]

Moje labki na początku były strasznie drobne a jednak bez problemu radził sobie z 22 cm trixie. Teraz mam miesięczne rasówki - więc jak na razie też są niewielkie, ale biegają w kołowrotku bez przerwy i widać że to uwielbiają, najlepsza zabawa jest kiedy robią to w trójkę jednocześnie :grin: Przy mniejszych kołowrotkach może wydawać się że wszystko jest w porządku ale tak naprawdę kręgosłup uszkadza się za każdym razem kiedy mysz w takim biega. A ona biegać będzie, bo to dla niej często jedyna rozrywka, albo jedyna tak interesująca ;)

Agata25, jeżeli masz szczebelkowy kołowrotek to Twoje myszki mają zagrożone nie tylko kręgosłupy ze względu na rozmiar, ale też łapki i ogonki z powodu tychże szczebli, łapka może wpaść pomiędzy szczeble i się złamać, ogon to samo. Kup inny kołowrotek (polecam siatkowe trixie, bardzo dobrze się u mnie sprawdza od dawna) albo zabezpiecz ten owijając go między prętami np papierem, tak jak to jest zrobione tutaj:

.

Odpowiedz do tematu