Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Usługi hostingowe i reklama
Usługi hostingowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwierzę z alergią. Rozmnażać, czy nie?
Autor Wiadomość
Hurricane 
MegaMysz

Imię: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2013-08-07, 20:46   Zwierzę z alergią. Rozmnażać, czy nie?

Wybrałam ten dział, bo mimo że chodzi o tłustogona, może to kiedyś komuś pomoże przy myszach ;) Jeśli jest lepszy dział to baaardzo uprzejmie proszę o przeniesienie.

Mam samiczkę tłustogona z Czech, nie miała jeszcze potomstwa, za to ma alergię.
I teraz mam pytanie, bo zależało mi na tym, żeby miała maluchy. Tylko skoro ona ma alergię, młode mogą mieć do niej również skłonności, tak?
Chcę poznać Wasze opinie. Weźcie pod uwagę również to, że do tłustogonów nie ma takiego dostępu jak do myszy. Nie załatwię sobie tak łatwo innej samicy, dlatego chodzi mi o to, czy co do rozmnażania jest kategoryczne "nie", czy jednak można brzydko mówiąc spróbować.
Skończyła 4 miesiące teraz i chciałam ją kryć.

aShadow 
Moderator

Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2013-08-07, 20:52   
   Myszy: Małe stadko ;)

W przypadku myszy nie pokryłabym samicy z alergią, chyba, że miałabym bardzo ważne powody ku temu by jednak łączyć.

Natomiast co do tłustogonów... hmm, o alergii wiesz od samego początku? Czy pojawiła się z czasem? I jak się objawia?

Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 21:13   

Wg mnie, wszystko zależy czy alergie u zwierząt mają taką samą patogenezę jak u ludzi.

U ludzi alergie nie są genetyczne, pojawiają się bez znanej przyczyny i podobnie znikają. Osoba z alergią nie jest obarczona ciężarem przeniesienia alergii dalej, system immunologiczny potomka osoby z alergią będzie działać prawidłowo.

EDIT:
Widzę właśnie, że internet ma nowe zdanie na ten temat. Moja lekarka podważała genetykę alergii, a na jakimś serwisie dla mam widzę, że podobno skłonności są dziedziczne. Więc zdurniałam w tym momencie...

Vaco 
Gaduła Myszaty

Imię: Dominika
Hodowla: Aarnikotka
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2013-08-07, 21:19   

Frufru, mi moi alergolodzy mówili (w tym jeden pan profesor), że to jak najbardziej może ponieść się w genach (jak np. moje alergie, po mamie).

aShadow 
Moderator

Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2013-08-07, 21:19   
   Myszy: Małe stadko ;)

Ja własnie słyszałam o dziedziczności (ew. zwiększonym prawdopodobieństwie pojawienia się) alergii

Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 21:24   

Vaco napisał/a:
Frufru, mi moi alergolodzy mówili (w tym jeden pan profesor), że to jak najbardziej może ponieść się w genach (jak np. moje alergie, po mamie).
I dlatego zgłupiałam. Jestem pierwszym pokoleniem w mojej rodzinie, które ma alergie, a moja lekarka usilnie mi wmawiała, że nie niesie się to genetycznie. Gdyby tak było, dawno już opracowano by metody zapobiegania. A jednak aktywacja alergii jest wciąż zagadką.

Niemniej w tym momencie ja stoję przytkana, bo nie wiem co o tym sądzić. W piątek akurat mam wizytę u alergologa, w sumie spytam czy w międzyczasie się nie zmieniło coś w tej kwestii. Bo ostatecznie mamy czasy dynamicznego rozwoju i zwyczajnie mam przedawnione informacje.

Vaco 
Gaduła Myszaty

Wysłany: 2013-08-07, 21:32   

http://serendip.brynmawr..../m1teicher.html tutaj jest opisany eksperyment odnośnie alergii, na bliźniętach dwu i jednojajowych. Wyniki w 100% jednoznaczne nie są.
A tutaj mamy:
http://www.pfb.info.pl/fi...cz-sikorski.pdf

Cytat:
Allergy is a complex genetic disorder

Cytat:
Alergia i astma atopowa zaliczane są do chorób o podłożu
genetycznym.
Ostatnio zmieniony przez Vaco 2013-08-07, 21:34, w całości zmieniany 2 razy  

Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 21:32   

Chętnie poczytam, dziękuję. :)

Vaco 
Gaduła Myszaty

Wysłany: 2013-08-07, 21:35   

Poprzedni post uzupełniłam :P Pewnie jest o wiele więcej takich artykułów i badań, ale trzeba by było pogrzebać i poszukać. Nie każde tego typu prace są pisane/tłumaczone na angielski niestety.

Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 21:38   

Problem jeszcze jest z pewną "powszechnością" - czy to doświadczenie to nie jest wypadkowa statystyczna i czy ma podstawy uchodzić za nową, obowiązującą teorię dotyczącą alergii.

Tak to jest z tymi cholernymi chorobami cywilizacyjnymi. Dopadają nas zanim zdążymy je zrozumieć. :roll:

Słowem Hurri, chyba lepiej nie rozmnażać. :<

Hurricane 
MegaMysz

Imię: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2013-08-07, 21:51   

aShadow wiesz co, ja ją dostałam jak miała niecałe 4 tygodnie. Widoczna alergia pojawiła się po ok 2 tyg, więc przekonana byłam, że chodzi o pokarm. Na tym etapie mam przetestowane wszystko i wiem, że to nie jest pokarm.
Była pewien czas na ręcznikach papierowych i się poprawiło więc wnioskuję że to troty.
Teraz kupilam inne trociny i znowu jest to samo. Zastanawiam się jeszcze czy jej nie trzymac na samym piasku ale to dość duża inwestycja.

Też mi się wydaje, że lepiej nie rozmnażać, no ale łudziłam się że ktoś powie że mogę ;< hahah. Żartuje. No nic, będzie przytulak na kolana ;d

Odpowiedz do tematu