AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
?mier? myszki i jej wp?yw na innego osobnika
Autor Wiadomość
aleksczar7 
Szara myszka


Wiek: 29
Dołączyła: 27 Sty 2017
Posty: 1
Wysłany: 2017-01-28, 00:15   ?mier? myszki i jej wp?yw na innego osobnika

Jako ?e to mój pierwszy post i jednocze?nie temat na forum, serdeczne dobry wieczór wszystkim zgromadzonym.

Zaczn? od tego, ?e do niedawna by?am posiadaczk? dwóch mysz. Mój stary pupil pojawi? si? w domu w marcu 2014, odszed? w zesz?ym tygodniu. Nie by? to ?wiadomy zakup, poniewa? jako wówczas ?wie?a posiadaczka w??a, uratowa?am j? - dos?ownie - z paszczy potwora, uraczona nieodpartym urokiem ma?ego zwierz?tka. Myszor od zawsze przejawia? cechy destruktywne. Jako maluch odgryza? sobie p?atki uszu, by w okresie dojrza?o?ci wydrapywa? k?aczki, a nast?pnie rozdrapywa? staro zabli?nione rany - a wyprzedzaj?c pytania i komentarze: gryzo? ?y? w relatywnie sterylnym ?rodowisku, z m?ynkiem w klatce, ?ywiony mysimi smako?ykami i odpowiednio nawadniany. Ponadto mia? regularny dost?p do otwartych przestrzeni - pokój, mieszkanie. W skrócie, by? weso?ym, szcz??liwym zwierzakiem, bez cienia depresji czy choroby, co udowadnia? nawet ostatnimi dniami swojego ?ycia (w noc przed ?mierci? bawi?am si? z nim poza klatk?).
Mysz nr. 2 to kolejny "uchod?ca" przed nieuniknionym. Mieszkam ju? na swoim, wi?c uratowa?am go podczas jednego z pobytów w swoim rodzinnym domu. Samczyk zosta? zakupiony przez moj? mam? dla w??a na obiad, ale przez d?u?szym brakiem zainteresowania zdobycz?, trafi? z powrotem do ma?ej klateczki. Jego szczeni?ctwo wi?c znam jedynie z relacji, czyli z tego co wiem, a co zwierzak prze?y?, to chwilowe spotkanie z naszym kotem, który nadgryz? mu zaledwie koniuszek ogona plus krótkie starcie ze starszym domownikiem, który potraktowa? go jak rywala. Wi?cej grzechów nie pami?tam.
Ale do rzeczy. "Dwójka" jest bardzo nieufnym i dzikim zwierzakiem. A w?a?ciwie to by?. Nie pozwala? si? dotkn??, pog?aska?, na gwa?towniejsze ruchy potrafi? zareagowa? "gro?b?", a nawet ostrzegawczo pok?sa?. Ale wszystko si? zmieni?o w dzie? odej?cia mojej pierwszej myszy. Warto doda?, ?e oba gryzonie by?y od siebie izolowane (w dwóch klatkach i ró?nych pomieszczeniach). W ostatnich dwóch-trzech dniach przed zgonem s?siada by? bardzo niespokojny - dwukrotnie uciek?, za drugim razem biega?am za nim przez ca?y wieczór. Tu? po schwytaniu i umieszczeniu w klatce (stoj?cej w brodziku), znów zdo?a? si? uwolni?, przechodz?c pomi?dzy szczebelkami, i próbuj?c skoczy?, uderzy? ?ebkiem w powierzchni? brodzika - a przynajmniej tak mówi mój facet. Przez mniej wi?cej pó?tora dnia by? bardzo osowia?y, snu? si? z k?ta w k?t posuwisto-czo?gaj?cym krokiem, ale nawet wtedy parokrotnie próbowa? wyj?? z klatki. Popad? w jaki? dziwny stupor, by? zupe?nie oboj?tny na dotyk, bod?ce, po raz pierwszy w ?yciu wzi??am go na r?k? i pog?aska?am. Zbieg okoliczno?ci sprawi?, ?e potraktowa?am oba te zdarzenia równoznacznie, poniewa? z nocy po ?mierci wszystko wróci?o do normy, z powrotem zacz?? biega?, szale? i rado?nie skaka?.
Wydarzenie nie frapowa?oby mnie w takim stopniu, gdyby nie fakt, ?e od tamtego momentu mam w posiadaniu z powrotem gryzonia - a popadaj?c w buddyjskie wierzenia - numer jeden. Nie sprawia mu ju? problemu, ?e go wyjmuj? z klatki, g?aszcz? czy si? przekomarzam, chocia? wci?? umie si? zdenerwowa? i ugry??, co i zrobi? niespe?na tydzie? temu. Czy zaczepnie gryzie mnie, czy z?o?ci si? i trzepie ogonem na przedmiot, który ociera si? o ko?owrotek - to nieistotne ;) Wykazuje absolutnie naturalne reakcje, jakich oczekiwa?abym od przeci?tnego gryzonia. Nie jestem nawet w stanie okre?li?, czy zachowuje si? inaczej ni? dotychczas, nie licz?c oczywi?cie tej przedziwnej metamorfozy, o której traktuje mój post.

Czy spotka? si? kto? z podobnym zachowaniem, prze?y? co? podobnego ze swoim pupilem lub zaobserwowa? nast?pstwa takich wydarze?? Pierwsze, o czym pomy?la?am, b?d?c pod wp?ywem tej dziwnej zbie?no?ci, to ?e by? mo?e powodowa?y nim fluidy emanowane przez konaj?c? "Jedynk?" - wymy?lam teraz - a w chwilach kryzysowych, w obawie o swoje zdrowie (i mimo powszechnego przekonania, ?e ma?e gryzonie nie zara?aj?), przechodzi?o mi nawet przez my?l, ?e mog? to by? symptomy zatajonej w?cieklizny, bo zarówno pierwsze, jak i drugie zwierz?tko pochodzi ze sklepu zoologicznego, a mówi?c szczerze, i bij?c si? w pier? za swoj? ignorancj?, nie wiem, jakie badania przechodz? te stworzenia i czy jakiekolwiek, zanim trafi? do klatek na pó?kach. Ale wykluczaj?c to, ani mój kot, ani nie?yj?cy ju? myszor nie by? w stanie zarazi? go wirusem, poniewa? ten pierwszy w dobrym zdrowiu ?yje do dzi?, a do wspomnianego starcia obu samczyków dosz?o z pó? roku temu. Zatem: o co chodzi? Jakie? sugestie, hipotezy? Mo?e profilaktycznie nale?a?oby odwiedzi? weterynarzy, których jak dot?d z ca?? stanowczo?ci? stara?am si? unika?, maj?c wiele przykrych do?wiadcze? (chocia?by ?mier? kota po jednym z ?le wykonanych zastrzyków), celem przebadania pod k?tem potencjalnych uszkodze? mechanicznych czaszki czy cia?a, a przy okazji ludzki oddzia? od chorób zaka?nych? :D

Teraz pi?knie podzi?kuj? za uwag?, a za pomoc potem, bo pono? dzi?kowa? z góry to bardzo niekulturalnie ;)
 
 
AgAp
Myszo?ak


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 652
Wysłany: 2017-01-28, 06:47   

Generalnie myszy ze sklepów mog? mie? nieprawid?owe zachowania bo nie wychowuj? si? we w?a?ciwym ?rodowisku. Je?li s? to tylko zachowania to po pewnym czasie mog? ulec zmianie_ wtedy mówimy ze mysz si? oswoi?a. Je?li natomiast u myszy w mózgu wytworzy?y si? juz nieprawid?owe struktury to takie zachowania si? juz nie zmieniaj?

[ Dodano: 2017-01-28, 08:30 ]
Ps. Myszy porozumiewaj? si? ultra d?wi?kami wi?c mo?liwe ze jedna przez pewnie czas generowa?a sygna?y typu "to jest z?e miejsce, uciekamy st?d itp" no a po jej ?mierci te sygna?y usta?y i druga zaufa? a swoim pozytywnym odczuciom
 
 
mireska 
Szara myszka


Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 1
Skąd: Gda?sk
Wysłany: 2017-02-09, 11:42   

u mnie nic ciekawego nie zauwa?y?em z 2 myszka..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT