AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Genetyka - rozmowy o genotypach myszek rasowych
Autor Wiadomość
Kaprys 
Mysi Rozmówca
hodowla Kaprys



Imi?: Kasia
Hodowla: Kaprys
Wiek: 30
Dołączyła: 28 Lip 2006
Posty: 231
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-23, 21:57   
   Myszy: caaa?a du?a ekipa


Derin napisał/a:

Dla mnie interpretacja C/* jest ciut inna ni? C/C :)

Ale mysz fenotypowo z C/C i C/* i tak bedzie taka sama. A interpretacja oczywiscie sie zgodze w jednym przypadku jestem pewna ze mam gen dominujacy a nie pod ''gwiazdeczka '' jakis suprais:D Inga bo zazwyczja przyjmuje sie ten jeden umowny genotyp z ktorego najczesciej otrzymuje sie dana odmiane jednak w praktyce za ten np. fawn nie odpiwiada tylko A(y)a B/* C/* D/* pp ale jeszcze 3,czy nawet 4 inne a wiadomo ze i nie wszystkich recesywnych w przypadku 3 pokoleniowego rodowodu mozna na 100% wykluczyc stad tez te nasze ''niespodzianki''

Widze ze cie ostro wzie?o 8)
_________________
 
 
 
 
Ingas 
Myszowaty



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 2 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 15 Wrz 2007
Posty: 428
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2007-12-23, 22:18   

Zdecydowanie mnie ostro wzi??o. Od rana siedz?, pl?cz? si? w dziesi?tkach literek i na ro?nych karteczkach rozpisuj? sobie genotypy z rodowodów na trzy pokolenia wstecz, przewiduj?, co si? przekazuje i sobie wró?? :D Straszn? mam z tego radoch?. Musz? teraz mam? namówi? na jakiego? fawna, to wyhoduj? lh red (przynajmniej tak mi wysz?o) 8)
 
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2007-12-23, 22:33   

ingas napisał/a:
A ile genotypów mo?e mie? fawn?

wi?cej ni? jeden :)
ingas napisał/a:
Emielcia wspomnia?a o Ay/a B/b C/* D/* p/p, gdzie jest dominuj?ce B, wi?c wi?ksza ró?nica.

jeszcze mo?e by? Ay/A i Ay/a
i mo?e by? chyba zarówno b/b, B/b i B/B

wa?ne aby by?o Ay i para genó czerwonych oczu p/p
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 11:02   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


Maam pro?b?, niech mi kto? to wytlumaczy jak ma?emu dziecku :P

(sorry, ?e pisze w starych tematach...)
 
 
 
mysza 
Junior Admin
was kocha xD



Hodowla: Little Foot
Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 27 Sie 2006
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-25, 11:12   

Ale co wytlumaczy :h??: Napisz co chcesz wiedziec.
 
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 11:17   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


nie rozumiem co z tymi literkami, jak si? ??czy myszy (nie mama w planach ale chce wiedzie?) aby uzyska? zamierzany kolor :)
 
 
 
mysza 
Junior Admin
was kocha xD



Hodowla: Little Foot
Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 27 Sie 2006
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-25, 11:19   

Masz na poczatku tematu wyjasnione o literkach ;)
 
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 11:23   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


Wiem, tylko ?e ja nic nie kapuje :P
 
 
 
mysza 
Junior Admin
was kocha xD



Hodowla: Little Foot
Pomogła: 4 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 27 Sie 2006
Posty: 660
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-25, 11:26   

To moze zadaj konkretne pytania :D
 
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 11:38   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


Cytat:
nie rozumiem co z tymi literkami, jak si? ??czy myszy (nie mama w planach ale chce wiedzie?) aby uzyska? zamierzany kolor


sorka ale to co jest :P :grin:
 
 
 
Ametyst 
Gadu?a Myszaty
nieludzki lekarz



Imi?: Patrycja
Hodowla: Auricula
Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2007
Posty: 340
Skąd: Wawa/Szcz-n
Wysłany: 2008-07-25, 12:26   
   Myszy: du?o myszastych niebieskich i innych


Je?eli masz 12 lat to mo?e by? to trudne w wyja?nieniu. W kolorze w wi?kszo?ci jest tak ?e te wszystkie literki wp?ywaj? na to co uzyskasz. Jedna literke dziedziczy si? od ojca a jedno od matki np gdy napisane jest A/a to "A" jest po jednym rodzicu a "a" po drugim. W zale?no?ci od litery alfabetu, odpowiedzialne sa one za ró?ne rzeczy. To jest do?? skomplikowane i zaj??oby to bardzo du?o miejsca i czasu na forum. Jako wstep poczytaj w internecie o genetyce mendlowskiej, krzy?ówkach mendlowskich i poj?ciach takich jak genotyp, allele, gen recesywny, gen dominuj?cy, homozygota, heterozygota.
_________________
 
 
 
snowdog 
Gadu?a Myszaty



Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 16 Mar 2008
Posty: 394
Wysłany: 2008-07-25, 12:34   
   Myszy: -


Kamila_:), mo?e ja spróbuj? :) I bardzo prosz?, ?eby w przypadku b??dów mnie poprawi?. Uwaga, przyk?ady niekoniecznie musz? si? zgadza? z rzeczywisto?ci?, ale s? podane po to, ?eby ?atwiej zrozumie?.
Genetyka od podstaw (takich podstawowych podstaw, ?eby pó?niej si? nie pogubi?):

Komórki rozrodcze = gamety (komórka jajowa/plemnik)
Wszystkie komórki buduj?ce organizm (=komórki somatyczne) maj? podwójny zestaw genów, tylko gamety maj? pojedynczy. Jest tak dlatego, ?e jak komórka jajowa (pojedyczny zestaw) po??czy si? z plemnikiem (pojedynczy zestaw), powstanie nowy organizm (podwójny zestaw genów), czyli wszystko jest jak by? powinno.

allel - jeden z wariantów danego genu, warunkuj?cy przeciwstawno?? danej cechy. czyli np. bia?a sier?? u myszy (jeden wariant), czarna sier?? u myszy (drugi wariant).

genotyp - ogó? genów danego osobnika (czyli jak wygl?daj? geny - czy mysz posiada gen czarnej sier?ci, czy bia?ej itp)
fenotyp - najpro?ciej: jak mysza b?dzie wygl?da? (wygl?d zewn?trzny)

Teraz o co chodzi z literkami? Na potrzeby tej lekcji (:lol:) umownie zak?adamy, ?e czarn? sier?? oznacza si? liter? 'A', a bia?? - 'a'. Jak napisa?am wy?ej, ka?dy organizm ma podwójny zestaw genów, wi?c np: bia?? myszk? oznaczymy tak: 'aa' (w?a?ciwie nie sam? mysz, tylko "wygl?d" jej genów ;) ). Czarna sier?? dominuje nad bia?? (czyli po skrzy?owaniu czarnej myszy z bia?? m?ode b?d? czarne - ale uwaga, nie zawsze, ale o tym pó?niej). Skoro dominuje, wi?c w genach wystarczy jedna literka 'A', ?eby myszka by?a czarna (czyli genotyp czarnej myszy mo?e wygl?da? tak: 'AA', 'Aa').

Kiedy krzy?uje si? samca i samic?, zawsze jeden allel u m?odego osobnika jest od matki, a jeden od ojca (?eby wysz?y 2 komplety genów).

Czyli przyk?ad: czarny samiec (genotyp: Aa), bia?a samiczka (genotyp aa). Rysujesz krzy?ówk? (tak?, jak si? gra w kó?ko i krzy?yk) i po uzupe?nieniu jej odpowiednio wyjd? ci genotypy ma?ych (oraz jak b?d? wygl?da?):


__|_ A_|_a__ .... I w jednym rz?dku wpisujesz genotyp samca, a pionowo samicy (albo
a |___ |____ ..... odwrotnie, kolejno?? nie gra roli)
a |____|____ .... Teraz wpisujesz w puste kratki te litery, które si? "zbiegaj?":

__|_ A_|_a__ ..... Patrzysz co ci wysz?o: genotypy "Aa" i "aa". Czyli m?ode myszki b?d?
a |_Aa |_aa_ ..... i czarne, i bia?e.
a | Aa | aa

Inna sytuacja: genotyp samca: AA, samicy: aa

__|_ A_|_A__
a |___ |____
a |___ |____

__|_A_|_A__ W tym przypadku wszystkie m?ode myszki b?d? czarne.
a |_Aa|_Aa_
a |_ Aa|Aa__

Myszki mog? by? bia?e tylko w przypadku, gdy genotyp b?dzie wygl?da? tak: 'aa', bo allel 'a' jest recesywny (czyli "podporz?dkowuje si?" allelowi dominuj?cemu: je?li wyst?puje dominuj?cy - to on decyduje o kolorze, czyli Aa-czarne, AA-czarne, aa-bia?e).

Edit: po wys?aniu zauwa?y?am post Ametysta. Mo?e by? na forum takiej d?ugo?ci post?
Mam nadziej?, ?e te krzy?ówki jako? wygl?daj? :wink: Ci??ko je by?o zrobi? w miar? czytelnie.
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 19:57   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


snow dog, zrozumia?am wszystko...
...oprócz krzy?ówki.

Zazwyczaj wszystko szybko ?apie :P
 
 
 
snowdog 
Gadu?a Myszaty



Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 16 Mar 2008
Posty: 394
Wysłany: 2008-07-25, 20:16   
   Myszy: -


A czego konkretnie w krzy?ówce nie rozumiesz? Zapisu po jednym allelu w kratce, czy sposobu "przepisywania"?

Tu co? jest o krzy?ówkach jakby co: http://www.forum.biolog.p...czne-vt1102.htm
i tutaj: http://zeberki.wer.pl/str...e/podst_gen.php <-- tu im ?adnie szachownica wysz?a, któr? próbowa?am "narysowa?" klawiatur? w poprzednim po?cie, a nie wysz?a.

Polecam drugi link, s? tam podstawy. Je?li dalej nie rozumiesz, to mog? spróbowa? wyt?umaczy?.

Generalnie krzy?ówka jest banalnie prosta, trzeba tylko skuma? o co w tym chodzi, a potem ju? mo?na wszystko z tym robi? :D To jest najfajniejszy dzia? biologii rozszerzonej, jak na maturze dosta?am zadanie na t? krzy?ówk? (i to z myszami :lol: ) to si? cieszy?am jak g?upia.
 
 
Kamila_:) 
Mysi Rozmówca



Dołączyła: 04 Maj 2008
Posty: 294
Skąd: ta pewno???
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-07-25, 21:07   
   Myszy: Liliowa Chmurka, Xola, A nie mówi?am


Ja jutro porzyczam od kumelki podr?cznik do drugiej gimnazjum i bede to "studiowa?"

smowdog, a co do krzyrzówek, troche poje?am;
Samiec BB, samica bb
__|_bb__|__bb_|_bb__
__|___|_Bb__|_BB_
__|___|__Bb_|__BB_
__|___|__Bb_|___BB

tylko nie wiem czy dobrze ( w pustych miejscach nie umi? :P )
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT