AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Laraine
2012-11-12, 15:14
Odpylanie trocin!
Autor Wiadomość
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 13:15   Odpylanie trocin!
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Nie wiem, czy w dobrym dziale to daj?, w razie czego mo?na przenie?? :P

Jak kto? kupuje zwyk?e trociny, bo po prostu nie ma mo?liwo?ci kupi? lepszych jako?ciowo, to zwykle najwi?kszym problemem jest ich zapylenie, a ten py? niestety, jak wiemy, wdycha zwierzak. Jest na to bardzo prosty sposób, do?? czasoch?onny, ale dla naszych mysieniek warto to zrobi? 8) UWAGA! Nikogo absolutnie nie namawiam do kupowania kiepskiej jako?ci trocin i rezygnacji z tych lepszych. Je?li kogo? sta?, niech zostanie przy lepszych. A je?li kogo? nie sta? i zawsze kupowa? kiepskie, zapylone trociny, warto, by skorzysta? z tego sposobu.

Potrzebna b?dzie:
- stara firanka o g?stych oczkach, taka najzwyklejsza, prosta bez ?adnych wielkich dziur, po prostu zwyk?a siatka. Jak b?d? du?e oczka, to wypadn? ca?e trociny, a nie o to chodzi przecie?. Tkanin? firankow? lub tiul mo?na tak?e kupi? za grosze w pasmanterii (ja kupi?am zwyk?? markizetk? i za wymiary 30x300cm zap?aci?am zawrotne 3z?, wystarczy na kilka worków).
- maszyna do szycia lub ig?a i nitka
- maska przeciwpy?owa
http://photos01.istore.pl.../big/703976.jpg

1. Wycinamy z firanki prostok?t o wymiarach oko?o 80x30cm (nie musz? byc dok?adnie takie, ale w mniejszym po prostu si? ?le odpyla)
2. Sk?adamy to na pó?, tak ?eby powsta? worek o wymiarach 40x30.
3. Zszywamy boki, zostawiaj?c niezszyt? gór?.
4. Boki i gór? dobrze jest jeszcze obr?bi? overlockiem albo jak kto? nie ma, to zygzakiem na maszynie lub r?cznie (bardzo pracoch?onne). Chodzi o to, ?e tkanina b?dzie si? strz?pi? i na pewno troche nitek wpadnie do trocin z takiej nieobr?bionej i mo?emy tego nie zauwa?y?.

Jak ju? jest gotowe, to bardzo higieniczne osoby moga to jeszcze wypra? :P P

5. Teraz wsypujemy trociny do tego worka. Uwaga, z moich do?wiadczeni? wynika, ?e do uszytego worka najlepiej jest w?o?y? od 1/3 do max 1/2 worka trocin (od 5 - 7,5l), wsypanie calutkiej paczki mo?e sko?czy? si? rozerwaniem worka na szwach i tu nie ma znaczenia jego wielko??, po prostu ci??ar trocin zrobi swoje.
6. Jak ju? mamy wsypane trotki, idziemy z tym na podwórko, zak?adamy mask? na mordk? i wytrzepujemy, staraj?c si? przy tym nie wdycha? py?u (maska nie chroni w 100%) i trzyma? worek jak najdalej od twarzy. Co wa?ne, nie mo?na trzepa? tym workiem nie wiadomo jak na wszystkie strony bez opamietania, bo raz wzniecimy tylko tumany py?u, których si? nawdychamy niepotrzebnie i powpadaj? do oczu, a dwa przy zbyt gwa?townych ruchach worek moze si? rozerwa?. Tak wi?c lepiej to robi? ostro?niej ;P. Starajmy si? wytrzepa? trociny mo?liwie jak najbardziej dok?adnie. Zajmuje to sporo czasu, ale naprawd? warto. Strzepni?cie pi?? razy niewiele daje, trzeba si? przy?o?y?, by uzyska? oczekiwany efekt.

- Uwaga, najlepiej wybra? bezwietrzn? pogod?, bo inaczej ca?y py? poleci na nas, ewentualnie ustawi? si? tak, ?eby wiatr wia? w plecy :P No i nie przy oknie, bo okno b?dzie w pyle. Jak kto? mieszka w bloku, to nie polecam trzepania przez okno, czy z balkonu, bo s?siedzi z do?u mog? si? wkurzy? xD
7. Ostatni krok, to wrzucenie takich odpylonych trotków do klatki/akwarium.
Ja jeszcze wybieram ostre kawa?ki, je?li mi si? zdarzy kupi? ju? naprawd? beznadziejne trociny, pe?ne drzazg, ale to jak kto woli, bo to bardzo du?o czasu zajmuje.

A po co maska? Ano po to, zeby si? py?u nie nawdycha?, bo nawdychanie ko?czy si? nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci bólu w klatce. Najgorzej mog? to znie?? osoby z alergi?, dlatego bez maski polecam darowa? sobie odpylanie.

Oto ile py?u by?o w dwóch paczkach trocin (trzepa?am specjalnie do worka na ?mieci, ?eby sprawdzi?):
http://dl.dropbox.com/u/1...ci/S7003935.JPG
http://dl.dropbox.com/u/1...ci/S7003940.JPG
Ostatnio zmieniony przez kat 2012-12-05, 18:31, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-12, 13:23   

Mam jedno ale.

Kiepskiej jako?ci trociny pyl? zawsze, bo s? z materia?u który pod wp?ywem tarcia si? kruszy. Takie trociny trzeba by codziennie (po ka?dej nocnej zabawie mysiej) bra? i trzepa?. Uwa?am, ?e dop?acenie 5z? do dobrej jako?ci trocin zamiast kupowa? maseczk? b?dzie lepszym pomys?em.

Ale oczywi?cie je?li kto? ma czas na tak? zabaw? i si? u niego to sprawdza to nie ?miem odwodzi? od pomys?u.
 
 
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 13:30   
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Czy ja wiem? Dla myszoskoczków odpylam w ten sposób zwyk?e trociny i zaczynaj? znów pyli? po oko?o 2 tygodniach. A we?my pod uwag?, ?e myszoskoczki s? wi?ksze i bardziej ruchliwe od myszek :P A maseczka z kolei nie kosztuje fortuny :P Taka najzwyklejsza 1,50z? i wystarczy na wiele razy.
Ostatnio zmieniony przez Thi 2012-11-12, 13:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aShadow 
Moderator



Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 3076
Wysłany: 2012-11-12, 13:33   
   Myszy: Ma?e stadko ;)


Ja tam za leniwa jestem :P Odpyla?am przez durszlak, nie musia?am nic szy? :)
 
 
Ira 
SuperMysz
Ira



Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 28 Paź 2009
Posty: 1180
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2012-11-12, 13:36   

Ja te? uwa?am, ?e lepiej jest kupi? trociny dobrej jako?ci. Zobacz ile w tych kiepskich trocinach jest mia?u? Jak mozna co? takiego kupowa?? Przecie? to jest szkoda forsy i zdrowia. Szkoda naszych mysiaków i nas samych, bo przecie? my równie? to wdychamy. Taka oszcz?dno?? b?dzie nas drogo kosztowa?. Zdrowie jest najwa?niejsze, a leczenie jest kosztowne
 
 
 
Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-12, 13:39   

Thi napisał/a:
zaczynaj? znów pyli? po oko?o 2 tygodniach.
Ano w?a?nie. A dobrej jako?ci ?ció?ka nie pyli wcale.

Kwestia Twojego sumienia i podej?cia do zwierz?t. Mi do g?owy by nie przysz?o si? cacka? w ten sposób ?eby 5z? zaoszcz?dzi? kosztem czasu i potencjalnie zdrowia ?ywych istot, nie mówi?c o mnie samej.
 
 
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 13:40   
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Ech chcia?am dobrze. Jak kto? chce psa uderzy?, to kija znajdzie. Skasujcie w takim razie ten temat, jak si? wam nie podoba... ;/

Frufru, ja i tak jestem zmuszona zmienia? trociny u mojej mysi 2x w tygodniu, wi?c nie zd??? nawet znowu zacz?? pyli?... Jakbym mia?a kupowa? troty za 5z? i zmienia? je 2x w tygodniu (na ca?e akwarium idzie ca?a paczka), to bym zbankrutowa?a o.O. Nie ka?dy ma ten luksus, ?e ma prac? lub rodzice daj? kas?... Tylko mi nie mów, ?e z tego powodu, ?e nie mam pracy, powinnam odda? moje zwierzaki komu? =,=
 
 
Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-12, 14:10   

Nie miej do mnie pretensji, ?e na forum na którym jest par?set osób kto? uzna?, ?e Twój pomys? nie jest dobry. Ja tylko wyrazi?am swoje zdanie, ?e wg mnie jest to nie najlepsze rozwi?zanie. Zupe?nie zignorowa?a? moje wypowiedzi sugeruj?ce, ?e je?li komu? to pasuje to jego sprawa.

Wol? zwróci? uwag? na dwie strony medalu takiego podej?cia, bo kto? mo?e mie? mniej zapa?u ni? Ty i uzna, ?e strzepanie trocin dwa razy wystarczy i ska?e myszy na wdychanie py?u.
 
 
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 14:28   
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Nigdzie nie napisa?am, ?e strzepanie trocin dwa razy wystarczy... Ja zawsze wytrzepuj? je do oporu. Poza tym lepiej niech kto? strzepnie je dwa razy ni? wcale... Bo i s? tacy geniusze, co wsypuj? tanie trociny z ca?ym tym py?em i si? ciesz?. My?lisz, ze te par?set osób na tym forum jak jeden m?? kupuje trociny za 5z?? Ja w to bardzo w?tpi?, nie ka?dy si? tu przyzna do kupowania trocin za 2z?.
Naprawd? nie moja wina, ?e nie mam pracy i kasy na porzadne troty. Gdybym mia?a kas?, to naprawd? bym nie oszcz?dza?a na trocinach ani na niczym, dla zwierzaków... Podejrzewam, ?e osób w podobnej sytuacji do mojej jest wi?cej.
A wje?d?anie na moje sumienie akurat nie by?o na miejscu. Staram sie dba? o zwierzaki najlepiej jak mog?, nie kupuj? sobie kosmetyków, ani ciuchów, ?eby dla zwierzaków starczy?o, nawet na biletach autobusowych oszcz?dzam i pomimo chorej nogi i ci?g?ego towarzysz?cego mi bólu w tej?e nodze chodz? 4km na piechot? do miasta, bo 2,50z? na autobus to ju? jedna paczka trocin. Wszystkie pieniadze jakie uda mi si? jakim? cudem zdoby? id? na zwierzaki. Zaniedba?am siebie, mój wygl?d, moje w?asne zdrowie, byle tylko im nic nie zabrak?o. To ju? o czym? ?wiadczy, nieprawda?? Wi?c naprawd? pisanie, ?e oszcz?dzam na zwierzakach jest nie na miejscu i bardzo mnie to dotkn??o... tym bardziej, ze przedk?adam dobro zwierzaków ponad w?asne...
 
 
aShadow 
Moderator



Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 3076
Wysłany: 2012-11-12, 14:33   
   Myszy: Ma?e stadko ;)


A ja si? bez problemu przyznam ?e kupuje trociny za 2,50 z?. I nei widze w tym nic z?ego, uwa?am te trocony za dobre. W tej cenie wbrew pozorom tez takie trociny mo?na znale?? i nie trzeba ich jako? specjalnie odpyla?.
 
 
Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-12, 14:33   

Cytat:
Nigdzie nie napisa?am, ?e strzepanie trocin dwa razy wystarczy...
Przeczytaj prosz? moj? ostatni? wypowied? jeszcze raz, dok?adnie.
 
 
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 14:38   
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Przeczytaj trzecie i czwarte zdanie mojej wcze?niejszej wypowiedzi jeszcze raz, dok?adnie.

Nigdzie te? nie napisa?am, ?e zach?cam do kupowania tanich trocin =,= Jak kogo? sta? i ma kas?, to jak najbardziej niech kupuje te lepsze. Ale jak kogo? nie sta?, to sobie musi jako? radzi?.
 
 
Frufru
[Usunięty]

Wysłany: 2012-11-12, 14:41   

Thi, do jasnej... napisa?am ?e NIE KA?DY JEST TAK DOK?ADNY JAK TY. Rozumiesz? To znaczy, ?e Ty odpylanie zrobisz dok?adne, ale kto? inny ju? nie koniecznie. I moje zdanie przeciwko ma takim osobom u?wiadomi?, ?e niechlujstwo mo?e si? odbi? na zdrowiu zwierzaka. Ich niechlujstwo, nie Twoje.

Masz 28 lat to prosz? Ci?, uczestnicz w dyskusji jak na prawie trzydziestoletni? kobiet? przysta?o.
 
 
Króliczara 
Starszy Myszaty


Wiek: 25
Dołączyła: 03 Cze 2012
Posty: 83
Wysłany: 2012-11-12, 14:42   
   Myszy: Nie mam


Witajcie :grin:
Prosz? nie ocenia? Thi pochopnie poniewa? nie znacie tego cz?owieka
i nie wiecie jaka ona jest. Z t? histori? co Thi napisa?a.

Cytat:
Staram sie dba? o zwierzaki najlepiej jak mog?, nie kupuj? sobie kosmetyków, ani ciuchów, ?eby dla zwierzaków starczy?o, nawet na biletach autobusowych oszcz?dzam i pomimo chorej nogi i ci?g?ego towarzysz?cego mi bólu w tej?e nodze chodz? 4km na piechot? do miasta, bo 2,50z? na autobus to ju? jedna paczka trocin. Wszystkie pieniadze jakie uda mi si? jakim? cudem zdoby? id? na zwierzaki. Zaniedba?am siebie, mój wygl?d, moje w?asne zdrowie, byle tylko im nic nie zabrak?o. To ju? o czym? ?wiadczy, nieprawda?? Wi?c naprawd? pisanie, ?e oszcz?dzam na zwierzakach jest nie na miejscu i bardzo mnie to dotkn??o... tym bardziej, ze przedk?adam dobro zwierzaków ponad w?asne...


Bardzo ci? podziwiam Thi ;)
I wiem ?e chcesz dla swoich zwierzów jak najlepiej :lol:
 
 
Thi 
Mysi Bywalec



Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2012
Posty: 106
Wysłany: 2012-11-12, 14:46   
   Myszy: Wiertarka, ?rubka


Frufru napisał/a:
Thi, do jasnej... napisa?am ?e NIE KA?DY JEST TAK DOK?ADNY JAK TY. Rozumiesz? To znaczy, ?e Ty odpylanie zrobisz dok?adne, ale kto? inny ju? nie koniecznie. I moje zdanie przeciwko ma takim osobom u?wiadomi?, ?e niechlujstwo mo?e si? odbi? na zdrowiu zwierzaka. Ich niechlujstwo, nie Twoje.

Masz 28 lat to prosz? Ci?, uczestnicz w dyskusji jak na prawie trzydziestoletni? kobiet? przysta?o.


Wiem o co chodzi. Z tym, ?e odebra?am to tak, jakobym kogo? zmusza?a do zrezygnowania z lepszych trocin i kupowania ta?szych... St?d moja wypowied?. Nie wiem, co jest w niej niezrozumia?ego :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT