AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wero
2014-06-23, 11:37
Pomoc z myszkami (ci??a)
Autor Wiadomość
aibon 
Starszy Myszaty


Wiek: 16
Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 87
  Wysłany: 2014-06-22, 13:30   Pomoc z myszkami (ci??a)

Witam was wszystkich! Potrzebuje waszej pomocy i? kupi?am dwie myszki (m?ode) laboratoryjne (albinosy), pani w sklepie mówi?a mi, ?e to napewno dwie samiczki!! ( samiec nie mia? j?der rozwini?tych ) Teraz okaza?o si?, ?e mam park?!! Kurcz?, moja samiczka jest troch? grubsza od samca od jakiego? czasu... i boj? si?, ?e jest w ci??y. Oczywi?cie nie planowa?am osesek, chcia?am dwie samiczki... bo bardzo nie lubi? posiada? jednego zwierzaka, gdy? gdy nie ma mnie w domu jedna mo?e si? nudzi?. :m:(: Nie chc? mówi?, ?e ja to specjalnie zrobi?am - i? nie zrobi?am! Prosz? was o pomoc. W dodatku próbuj? teraz oddzieli? samca od samiczki mam drugie akwarium (tylko troch? mniejsze... ale cz?sto wieczorami, kiedy one ju? nie ?pi? wypuszczam je z nich) jednak boj? si? troch? wsadzi? tam samca bo jak go tam w?ozy?am to zacz?? si? stresowa? i biega? bo ca?ej klatce z ogonem do góry... a skoro samiczka moze byc juz zap?odniona.. to mog? go chyba tam zostawi? jeszcze troch?..?? Bo z tego co wiem przed porodem na 3 dni musze wyj?? samca. Czy jakie? objawy/skutki wyst?puj? u samiczki? Np. czeste spanie itd. Jakie? choroby genetyczne?? Staram si? im dawa? bia?ko. Czy nic sie nie stanie kiedy ona urodzi?? W koncu to laboratoryjne myszki i z tego co wiem mo?e jaka? choroba dopa??:( Mam dwie myszki z tego samego miotu.
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 13:40   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


Przede wszystkim samca trzeba bezwzgl?dnie oddzieli? - nie wiadomo, czy samiczka jest w ci??y, a nawet je?li, trudno okre?li? dat? porodu i mo?e doj?? do zap?odnienia w czasie rujki poporodowej.
Od jak dawna myszki s? u Ciebie? Mo?e spróbuj wrzuci? zdj?cie samiczki.
 
 
 
aibon 
Starszy Myszaty


Wiek: 16
Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 87
Wysłany: 2014-06-22, 13:50   

By?y malusie jak je kupi?am, z niecaly miesi?c je chyba mam. Teraz patrz? a jedna ma takie WIELKIE j?dra! O:
Samiczka jest bardziej gruba w okolicy swoich (jak u kobiet) ud. Wzi??am j? na r?k? i po?o?y?am na szklanym stole i od do?u chcialam sprawdzi? jej piersi jednak s? one ma?o widoczne. Fakt, chc? przenie?? samca.. ale on bardzo stresuje sie kiedy go wk?adam do innego akwarium (fakt, ma?e akwarium jednak wysokie wi?c wykorzystalam i zrobi?am mu hu?tawk? ) to chyba z powodu innego zapachu ?ció?ek i braku drugiej myszki... sama sie troche stresowa?am jak on sie tak stresowa? w tym akwarium i odrazu go przenios?am do tamtej..
Ostatnio zmieniony przez aibon 2014-06-22, 13:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 13:52   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


Koniecznie go oddziel, nic mu nie b?dzie :wink: Moje samce trzepi? ogonami po ka?dym zmienianiu ?ció?ki, przejdzie mu.
Zapewnij samiczce du?o spokoju, materia? na gniazdo i dodatkowe bia?ko. Wa?ne, ?eby mia?a ca?y czas dost?p do wody.
 
 
 
aibon 
Starszy Myszaty


Wiek: 16
Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 87
Wysłany: 2014-06-22, 13:56   

Staram si? im zapewni? dobre warunki w domu mam jeszcze psa i chomika. Z chomikiem jak i myszkami bawi? si? i wypuszczma je na max 1,5h zwykle wieczorami kiedy ju? nie ?pi?. Staram si? im zapewni? cisz? - kiedy pies szczeka zwykle zamykam drzwi. Wtedy jest absolutnie cicho ( akwarium malo dzwieków przepuszcza co daje ++ w dodatku kiedy ?pi? zakopuj? sobie wejscia do domków) Du?o o nich czyta?am jednak bylo wiecej napisane o japonskich nie o laboratoryjnych.


Czyli spokojnie moge go przenie??? Za chwil? mo?e mi si? telefon na?aduje to porobi? jakie? dok?adne zdjecia i je tu dodam. Btw. je?eli nawet jest w ci?zy - czy nie zaszkodzi jej te? kr?cenie sie po ko?owrotku?? Bo ona czasami robi to tak, ?e potrafi j? tak rozkr?cic ze sama zacznie si? krecic dooko?a.
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 13:58   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


Najlepiej na czas ci??y wyj?? ko?owrotek i nie wypuszcza? samiczki na wybieg. A samca naprawd? spokojnie mo?esz oddzieli? :razz:

Poczytaj forum, jest du?o informacji na temat opieki nad ci??arn? samiczk? i maluchami.
 
 
 
aibon 
Starszy Myszaty


Wiek: 16
Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 87
Wysłany: 2014-06-22, 13:59   

To lepiej da? samca do wi?kszej klatki gdzie ma duzo do biegania a samiczke do mniejszej? Tylko ze boje sie ze ona tez bedzie sie tam stresowala strasznie.
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 14:07   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


A jakie wymiary maj? klatki?
 
 
 
PaniCiurowa 
M?ody Myszaty
Faeriel de Ville



Imi?: Ola
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-22, 14:09   
   Myszy: -


BTW nie ma myszek japo?skich. Wszystkie wywodz? si? od labek (te hodowlane te?), a labki od dzikich.

I je?li masz park?, to nie ma si? nad czym zastanawia? - oddzielasz bez wzgl?du na to, czy si? b?d? stresowa? czy nie, bo inaczej sko?czysz z pi?cioma tuzinami myszy z chowu wsobnego. Najwy?ej zostawisz samicy córk? albo dwie. I licz si? z tym, ?e wsobniaki na 99% b?d? na co? chorowa?y.
_________________
zaszczurzona. :)

Ja na 500px
 
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 14:11   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


PaniCiurowa napisał/a:
I licz si? z tym, ?e wsobniaki na 99% b?d? na co? chorowa?y.


Bardzo naci?gana hipoteza :wink: Oczywi?cie istnieje mo?liwo??, ?e b?d? chorowa?, ale równie dobrze mog? by? ca?kiem zdrowe.
 
 
 
PaniCiurowa 
M?ody Myszaty
Faeriel de Ville



Imi?: Ola
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-22, 14:18   
   Myszy: -


zuza911, przypadkowy chów wsobny maj?cy prawdopodobnie w?ród przodków równie? pewien stopie? pokrewie?stwa (bo zwierzaki z zoologów bardzo cz?sto mno?? si? wsobnie, a sk?d wiesz, czy akurat te myszy te? nie by?y z inbreedu) znacznie zwi?ksza ryzyko ujawnienia si? chorób genetycznie uwarunkowanych i ró?nych dysfunkcji. Wystarczy zna? si? chocia? troszk? na genetyce, ?eby to zrozumie?. Im wi?cej sparowanych alleli recesywnych, tym wi?ksze ryzyko ujawnienia si? wad zapisanych w DNA, a przy po??czeniu dwóch osobników, które maj? prawie identyczny genotyp wszystko wyjdzie. Nie bez powodu stosuje si? inbreed do sprawdzania czysto?ci linii hodowlanych.
_________________
zaszczurzona. :)

Ja na 500px
 
 
 
Hurricane 
MegaMysz


Imi?: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wiek: 12
Dołączyła: 21 Wrz 2012
Posty: 1474
Wysłany: 2014-06-22, 14:20   

No my?l?, ?e hodowca jednak 'troszk? si? na genetyce zna'.
Poza tym w hodowli równie? u?ywa si? inbreed i bardzo si? go chwali w pewnych kwestiach ;)

I niektóre labki s? zdrowsze od rasówek, wi?c to ?e b?d? chorowa? to nietrafiony argument. Nikt nie jest w stanie tego przewidzie?.
_________________
Sekundy uk?adaj? kolejne wiersze ?ycia.
Ostatnio zmieniony przez Hurricane 2014-06-22, 14:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
luckymaus23 
Starszy Myszaty


Imi?: Katarzyna
Hodowla: Moonlight
Pomogła: 1 raz
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Cze 2014
Posty: 73
Skąd: Okolice Warszawy
Wysłany: 2014-06-22, 14:21   

zuza911 napisał/a:
Bardzo naci?gana hipoteza

O tym samym pomy?la?am.. Chów wsobny nie jest z?y o ile hodowca ma poj?cie o tym co robi,jak rozs?dnie si? pos?uguje t? wiedz? i wybiera do tego najlepsze osobniki.
Imbred wykorzystywany jest do utrwalenia cech danego osobnika. Jest równie? metod? do pozyskiwania czystych linii.
Hodowca pocz?tkuj?cy ,nie maj?cy poj?cia o tym ,nie powinien si? za to zabiera?,bo mo?e przynie?? wi?cej z?ego ni? dobrego.
_________________
Strona hodowli

http://luckymaus.wix.com/moonlightmousery
------------------
FB
https://www.facebook.com/...37317493098971/
 
 
 
zuza911 
Best MOUSEr



Imi?: Marta
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 14 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 2439
Skąd: Bia?ystok
Wysłany: 2014-06-22, 14:21   
   Myszy: dziewczyny i ch?opaki ;)


Co ma na celu w tym momencie straszenie dziewczyny? Wi?kszo?? myszy w zoologach pochodzi z chowu wsobnego, od wielu pokole?, a jako? nie zauwa?y?am, ?eby 99% chorowa?o. Tak, choruj?, ale na pewno nie w takich ilo?ciach i w du?ej mierze jest to kwestia zaniedba? - warto zwróci? uwag?, ?e wi?kszo?? myszy z zoologów pada w pierwszych tygodniach po zakupie, np. z powodu zapalenia p?uc.
Owszem, wady genetyczne s? mo?liwe, jak najbardziej, ale z tymi 99% b?ysn??a?, naprawd? :roll:
 
 
 
PaniCiurowa 
M?ody Myszaty
Faeriel de Ville



Imi?: Ola
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-22, 14:22   
   Myszy: -


Owszem, w hodowli si? stosuje. Ale zna si? genotypy obojga rodziców. A przy takim misz-maszu zoologowym, o którym nic w zasadzie nie wiadomo, mo?e wyj?? wszystko. Zak?adaj?c, ?e mysz o nieznanym genotypie i przodkach jest obci??ona chorobami, mo?na doj?? do wniosku, ?e przy inbreedzie potomstwo b?dzie chore, nawet je?li rodzice nie mieli objawów.
_________________
zaszczurzona. :)

Ja na 500px
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT