AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Ruja poporodowa i kolejne
Autor Wiadomość
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 14:47   Ruja poporodowa i kolejne
   Myszy: tak


hanka napisał/a:
Po pierwsze - nie wa?ne kiedy po porodzie samica b?dzie mia?a ruj?, poniewa? ma j? co 5 dni i w?o?enie samca nawet na jeden dzie? wi?ze si? z ryzykiem zaj?cia w ci?ze.
Absolutnie niedopuszczalne jest trzymanie samca z samic? i m?odymi !!! Nie do?? ?e matka b?dzie na pewno w kolejnej ci??y to ma?e samiczki równie? prawdopodobnie w ni? zajd?.
M?ode myszki rozdziela si? wed?ug p?ci w 26 dniu najpó?niej !!! S? ju? odchowane i samodzielnie jedz?.
Samiec nawet je?eli jest z swoimi dzie?mi to nie wie ?e to jego dzieci, on ich nie karmi wi?c sk?d mia?by to wiedzie? :m:D:
Samiec nie jest absolutnie potrzebny samicy przy wychowaniu m?odych, wr?cz jej przeszkadza. To nie jest tak jak z lud?mi, ?e musi by? m?? i ?ona ?eby wychowa? dzieci..........a widz? ?e sporo ludzi tak w?a?nie rozumuje, ?e kupi sobie park? i oni b?d? szcz??liwie ?yli jak m?? i ?ona.
Gryzonie nie ?yj? w parach!!! ??cz? si? tylko na czas rui .


No w?a?nie z tego co ja wiem po rui po porodowej nast?pna jest dopiero po 2 do 5 dni po odsadzeniu m?odych. :> To jak jest? (Sk?d wiesz? :) Bo przecie? nie sprawdza?a? na swoich? :> )
 
 
 
Mohanah 
Gadu?a Myszaty



Hodowla: MOHANAH
Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 302
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2007-06-18, 14:54   
   Myszy: wci?? za ma?o...


A sk?d wiadomo kiedy m?ode przestaj? pi? mleko? Tego nie jeste? w stanie dok?adnie okre?li?. Lepiej nie ryzykowa? za pó?nego odseparowania samca, gdy? jak napisa?am w poprzednim po?cie nie jest on samicy potrzebny do odchowania m?odych.
_________________

 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 15:06   
   Myszy: tak


Nie no, absolutnie si? zgadzam, ?e nie ma co trzyma? samca przy samicy i ma?ych, tylko by?am ciekawa czy jest inaczej ni? wiem, bo jednak 5 dni a 15 to ró?nica. ;)
 
 
 
Mohanah 
Gadu?a Myszaty



Hodowla: MOHANAH
Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 302
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2007-06-18, 15:28   
   Myszy: wci?? za ma?o...


Na 100% pewno?ci nie mam, bo niby sk?d :wink: ale mocno mi si? wydaje, ?e samica po porodzie ma normaln? ruj? co 5 dni.
To nie jest chyba tak jak z lud?mi, ?e dopóki kobieta regularnie karmi piersi? to nie ma owulacji. Myszy to gryzonie i natura zadba?a o to ?eby jak najcz??ciej i jak najszybciej mog?y si? rozmna?a?.
Tak?e dla bezpiecze?stwa proponuj? przyj?? wersj?, ?e samica ma normaln? ruj?, bo co to by by? za sens mie? ruj? poporodow?, a dalej nie?
_________________

 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 16:15   
   Myszy: tak


hanka napisał/a:
To nie jest chyba tak jak z lud?mi, ?e dopóki kobieta regularnie karmi

No, z tego co wiem to w?a?nie tak jest. ;)

W?a?nie ruja poporodowa wydaje mi si? takim "bonusem". :P Przy cz??ci innych zwierz?t z tego co wiem te? tak jest, ?e po rui poporodowej nie ma dugo-dugo nic. ;) Jeszcze po pytam, bo na razie nawet wiarygodne (czyli nie "poradniki") ?ród?a ksi??kowe tak pisz?. ;) (Cos mi si? obi?o kiedy?, ?e to... zabezpieczenie w razie utraty m?odych... ale nie wiem czym by si? ró?ni?o to od tego jakby by?a potem ruja po np. 5 dniach... Mo?e potem hormony w razie utraty ma?ych musz? swoje przepracowa? i trudniej zorganizowa? ruje? No nie wiem jakby to mia?o dzia?a?. :) Musz? kiedy? na ?wie?? g?ow? to wzi???. ;) Czy to stwierdzenie ma sens.)

No i poprawie na stronie, ?eby brzmia?o to bardziej jak ciekawostka, bo jak wida? tylko dla nas jest to logicze, ?e wk?adanie, wyjmowanie, znów wk?adanie i znów wyjmowanie samca nie ma sensu. :P Bo i po co stresowa? kobite w ci??y i odchowuj?c? m?ode.
 
 
 
Mohanah 
Gadu?a Myszaty



Hodowla: MOHANAH
Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 302
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2007-06-18, 16:31   
   Myszy: wci?? za ma?o...


Rozmawia?am z doktorem z Akademi Rolniczej i on twierdzi, ?e na 90% samica myszy po porodzie ma normaln? ruj?.
A Ty sk?d masz takie informacje ?e w trakcie karmienia samica nie ma owulacji i jakie konkretnie zwierz?ta tak maj?, bo piszesz ?e sporo zwierz?t?
Ssaki generalnie po porodzie i bez niego nie maj? dugo-dugo nic :wink: .
A co do gryzoni nie jestem pewna, opieram si? na opini ludzi którzy si? lepiej ode mnie znaj?.
Sama tego nie sprawdz? :wink:
_________________

 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 16:38   
   Myszy: tak


Mia?am na my?li gryzonie, w stylu chomy (ale rózne chomy maj? ró?nie chyba), myszoskoczki... :)

hanka napisał/a:
Rozmawia?am z doktorem z Akademi Rolniczej i on twierdzi, ?e na 90% samica myszy po porodzie ma normaln? ruj?.

To te? si? popytam swoich. :> (Cho? z nimi ci??ko si? dogada?. :P )

hanka napisał/a:
A Ty sk?d masz takie informacje ?e w trakcie karmienia samica nie ma owulacji

Np. z ksi??ki V.C.G. Richardsona. Bardzo klarowne zdanie tam jest "w czasie laktacji ruja nie wyst?puje". Oczywi?cie poprzedza to zdanie o rui poporodowej.

No w ka?dym razie mo?emy sobie pogdyba?. ;) Popytam jeszcze moich speców z uczelni czy co? zeznaj? wi?cej. :) B?d? u jakiego? speca-superweta od gryzoni i go pom?cze te?. :P
 
 
 
Mohanah 
Gadu?a Myszaty



Hodowla: MOHANAH
Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 07 Wrz 2006
Posty: 302
Skąd: Pozna?
Wysłany: 2007-06-18, 18:31   
   Myszy: wci?? za ma?o...


Dobrze by by?o jakby? si? co? jeszcze u swoich speców dowiedzia?a, pog??bimy swoj? wiedze :razz:
W hodowli myszy rasowych to nie ma znaczenia i my?le, ?e w chowie jakichkolwiek myszek nie powinno mie?.
Moim zdaniem absolutnie nale?y oddzieli? samca od samicy na ok tydzie? przed porodem i nie ??czy? pó?niej w ogóle (chyba ?e planuje si? kolejny miot, ale to ju? inna kwestia).
_________________

 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 18:42   
   Myszy: tak


Zgadzam si?. Ale ciekawi? mnie takie rzeczy jak w?a?ciwie wszystko zwi?zane z myszkami. :)
 
 
 
pituophis 
Starszy Myszaty


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2006
Posty: 92
Wysłany: 2007-06-18, 21:51   

Cytat:
Gryzonie nie ?yj? w parach!!!


Oczywi?cie ?e s? gatunki gryzoni ?ci?le monogamiczne ale nie myszy Mus musculus, czyli hodowlane, te ?yj? w dosy? lu?nych grupach z?o?onych z samic i samca.

Cytat:
Lepiej nie ryzykowa? za pó?nego odseparowania samca, gdy? jak napisa?am w poprzednim po?cie nie jest on samicy potrzebny do odchowania m?odych

Nie jest bezwzgl?dnie potrzebny, ale je?li jest to dogrzewa m?ode, mo?e te? broni? gniazda.

Faktycznie w trakcie laktacji samica nie ma rui i nie mo?e zosta? zap?odniona. Je?li nie ma rui poporodowej to nast?pna wyst?puje oko?o 30 dni po porodzie. Je?li natomiast zostanie zap?odniona, to ci??a w trakcie laktacji jest nieco d?u?sza, tak aby samica nie musia?a karmi? dwóch miotów jednocze?nie.[/quote]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT