Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Usługi hostingowe i reklama
Usługi hostingowe

Poprzedni temat «» Następny temat
Piasek, ziemia, torf
Autor Wiadomość
patusia63 
Mysi Bywalec

Imię: Patrycja
  Wysłany: 2008-06-16, 20:02   Piasek
   Myszy: Poziomka, Porzeczka [*], Szynka [*]

Ostatnio kupilam piasek dla szynszuli. Moje mychy zalatwiaja sie w misce z tym piaskiem. Ostatnio zauwazylaz ze one go jedza. Czy taki piasek im nie zaszkodzi? Moze lepiej wywalic go?

PS.
Jesli juz byl taki temacik to sorry. Nie znalazlam :)

Maciek 
Myszołak

Imię: Maciek
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-16, 20:27   
   Myszy: gdzie jesteście?

Oj nie wiem czy to dobry pomysł... wiem że myszoskoczki oprócz szynszyli jeszcze potrzebują kąpieli ale myszy już chyba raczej nie... :roll: nie wiem dokładnie ale wolałbym nie eksperymentować :wink:

patusia63 
Mysi Bywalec

Wysłany: 2008-06-16, 20:38   

Piasek ssluzy bardziej do opróżniania sie (wiecie o co chodzi :D )
Czekam na dalsze opinie :m:):

Luis 
MYSI MASTER
Złap za ogon O.o

Pomogła: 40 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-16, 20:54   

Jeżeli go jedzą ( i jesteś tego pewna, że go spożywają a nie tylko rozgryzają na mniejsze kawałki i wywalają po kontach, bo mogą sobie na nim ząbki skrobać ) to wyrzuć! Może zaszkodzić myszką, ba nie może ale zapewne zaszkodzi. Wszystko co nie jest stworzone jako karma dla myszek nie powinno być przez nie spożywane.
I jeszcze jedno, czy myszki załatwiają się tylko do tego piasku?? I jak szybko je tego nauczyłaś xD Bo pamiętam, że wiele osób miało z tym problem: Jak nauczyć mysz załatwiać się w jedno miejsce. Z Twojego postu wynika, że wystarczy miseczka i inne podłoże.

patusia63 
Mysi Bywalec

Wysłany: 2008-06-16, 21:16   

Uczylam je jakies 2-3tyg :m:): Dosc szubko ale nie zawsze sie zalatwiaja tylko w to miejsce :) Co do tego piasku to wydaje mi sie ze jet jedzony bo to sa takie maciupkie granuleczki :m:D: Praktycznie ich nie ma :P Taka jednolita masa xD
Lepiej go wywale a miseczke napewnie czyms innym albo zostawie pusta
Na piasku widac czy cos zrobily do miski dlatego go zaczelam stosowac ale jesli ma zaszkodzic moim mycha to wole go wyrzucić :grin:

flea 
Mysi Bywalec
We got the Funk

Wysłany: 2008-06-16, 21:49   
   Myszy: Irish, Bootsy, Chocolate <:3D~

piasek dla szynszyli to nie żadne granulki tylko drobny piach. nawet nie chcę myśleć co się może myszce stać po zjedzeniu takiego piasku. plus taki piasek zawiera jakieś dodatki - lekko połyskuje.Zresztą myszka świetnie sobie radzi sama z myciem futerka ... nie wiem skąd taki pomysł. Moje myszki od początku załatwiają się w jedno miejsce ( kątek akwarium)więc myślałam że to normalne u myszy :m:D:
ps. taki właśnie piasek kupuję dla koszatniczek

patusia63 
Mysi Bywalec

Wysłany: 2008-06-16, 22:01   

Pomysl wyszedl od mojej kolezanki ktora kupila taki piasek dla chomika do jego toaletki. Stwierdzilam ze moze i ja sprobuje i wzielam troche tego piasku od niej... Niestety jak widac zle zrobilaam...
A kolezanki chomikowi ktory myje sie i kopie w tym piasku nic sie nie stanie. Nie wiem czy go je ale dla pewnosci powiem jej zeby popatrzyla...

Luis 
MYSI MASTER
Złap za ogon O.o

Pomogła: 40 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-17, 09:30   

flea napisał/a:
Moje myszki od początku załatwiają się w jedno miejsce ( kątek akwarium)więc myślałam że to normalne u myszy

powiem Ci, że moje też robią siku w jednym kącie i zapewne wiele myszek tutejszych użytkowników robi podobnie ale tego nie widać. Dopiero przy wymianie mokro jest w jednym miejscu :) No ale ZAWSZE załatwiają się w rogu. Często porozrzucane są kupki po całej klatce :P Nawet jeśli siku robią z boku.
patusia63 napisał/a:
ale dla pewnosci powiem jej zeby popatrzyla...

Ja bym jej powiedziała, że również zmieniła. Jeśli rzeczywiście myszka o je to możliwe, że chomiczek również. Mimo wszystko ( nawet jeśli by nie jadł w danej chwili ) radziłąbym na zmianę podłoża :)

Mangalarga 
Myszołak

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2008-06-17, 10:54   

patusia63, ten piasek nie jest do toalety w sensie sikania i kupkania na niego, tylko do kąpieli piaskowych. Niektóre zwierzęta, jak właśnie szynszyle potrzebują tego, żeby utrzymać futerko w dobrym stanie.

Można byłoby użyć żwirku dla kota, ale nie tego zbrylającego, bo jeśli myszka zjadłaby drobinkę, zator jelit niemal murowany.

Kazuko 
Szara myszka

Wysłany: 2008-06-17, 18:09   
   Myszy: Reila, Hibiki, Hazuki, Krówka, Ryoś, Nii,

ja niedawno kupiłam specjalny żwirek dla myszek i innych podobnych zwierzątek. wsypałam do go miseczki razem ze starą pobrudzoną ściółką a resztę wymieniłam. myszki od razu zaczęły załatwiać się tylko w tym miejscu. a teraz tylko wysypuję zużyty żwirek, myję miseczkę i wsypuję nowy. dzięki temu rzadziej mogę wymieniać wiórki:) oczywiście zdarza się że narobią gdzie indziej ale to tylko wtedy kiedy nie zdążą dobiec do tej żwirkowej toalety:)
i dodam że żadna z myszek nie je tego żwirku

olka 
Starszy Myszaty

Wysłany: 2008-06-18, 07:52   
   Myszy: wacik

chomiki nie kąpię sie w piasku, ale w nim kopią- dlatego często jest dodawany jako uatrakcyjnienie lokum takiego chomiczka. mój szynszylek również zjada piasek kąpielowy i jeszcze nic mu nie było z tego powodu:) ale ja używam gruboziarnistych piachów xtravital Beapharu lub chinchilla sandy vitakraftu. drobnoziarniste pyły z megana czy vitapolu nie są polecane zarówno chomciom jak i szynszylkom- powodują zapalenie spojówek, wysuszają skórę podrażniają drogi oddechowe. aa wczoraj właśnie pomyślałam sobie czy nie wystawić wacikowi pisaku w metalowej miseczce kiedy będzie sobie biegał poza akwa- oczywiście pod stała kontrolą- na pewno zjedzenie piasku przez taka małą istotkę będzie miało inny wpływ niż liźnięcie kilku ziarenek przez 10 x większego szylka.
dzisiaj zdam Wam relacje czy wacik dobrze bawił sie w piaskownicy:)

patusia63 
Mysi Bywalec

Wysłany: 2008-06-18, 15:31   

Ten piasek jest z Vitapolu. Juz sie go pozbylam :)

oh noes!
Młody Myszaty

Wysłany: 2008-06-18, 18:55   

bez paniki ;) piasek jest bezpieczny, nawet po spożyciu ;) zreszta, to częste u zwierząt, że go jedzą, ułatwia trawienie. ;)
ale może świadczyć też o niedoborach wapna - bo ten vitapolowski zawiera talk własnie ze sproszkowanego wapna [gipsu konkretnie]

aha, poza szynszylami i skoczkami to jeszcze koszatniczki się kąpią w piasku, a sam piasek robi także za toaletkę dla chomików ;)

natomiast, niestety, dość mocno pyli i może podrazniac układ oddechowy i oczka mysi.

patusia63 
Mysi Bywalec

Wysłany: 2008-06-18, 21:53   

oh noes! napisał/a:
atomiast, niestety, dość mocno pyli i może podrazniac układ oddechowy i oczka mysi.

Dlatego go wywalilam
Oh noes pare postow wyzej jest napisane ze moze mysie zabic...

Mangalarga 
Myszołak

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2008-06-18, 22:41   

patusia63, jeśli chodzi o mojego posta (bo innego takiego nie widzę), to pisałam o żwirku zbrylającym dla kota, który bardzo chłonie wilgoć, więc połknięcie go przez mysz może być niebezpieczne (w jelitach jest wilgotno). Nie pisałam nic takiego o piasku do kąpieli.

oh noes! napisał/a:
aha, poza szynszylami i skoczkami to jeszcze koszatniczki się kąpią w piasku, a sam piasek robi także za toaletkę dla chomików ;)
I jeszcze, z tego co wyczytałam, chomiki Roborowskiego też lubią kąpiele piaskowe :)

Odpowiedz do tematu