AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Klatki w?asnej roboty
Autor Wiadomość
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-25, 23:13   W?asnor?czne "myszarium"

Jak ju? jestem na tym forum, to pochwal? si? ... no w?a?nie nie wiem, jak to si? nazywa. Chyba terrarium. U mnie w domu mówimy na to "myszarium" - jako? tak si? przyj??o.

Zbudowane jest z drewna, na wierzchu s? panele (zosta?y po remoncie), ma jedno pi?tro i kilka ró?nych "udziwnie?" celowych. Tylna ?ciana jest z grubego drewna, dzi?ki czemu bez strachu o ?cian?, mo?na przykr?ca?, co tylko przyjdzie do g?owy. Zamiast klasycznych szyb jest pleksi (co? jak gruby, przezroczysty plastik). Pos?anie dla myszy równie? przygotowuj? sam, zbieraj?c odpowiednie ro?liny i susz?c je w do?? gor?cym miejscu, aby wykurzy? wi?kszo?? paso?ytów. Jedyne, co zazwyczaj kupuj?, to pokarm.

By?bym wdzi?czny o wszelkie rady od bardziej do?wiadczonych osób, chocia? póki co nie zauwa?y?em jakich? wad (jedna mysz ma od niedawna chorob? skóry, ale to na 90% nie ma zwi?zku z myszarium, bo ono jest od pewnego czasu ju?). Nie tylko rady, ale i pomys?y, jak mo?na to fajnie wykorzysta?. W przysz?o?ci planuj? zasiedli? myszarium odmian? pigmejsk?.

?eby nie by? go?os?ownym, oto zdj?cia posiad?o?ci moich zwierz?t:

http://images68.fotosik.p...dd04e0c40ca.jpg

http://images69.fotosik.p...76474ebf066.jpg

http://images69.fotosik.p...ddde05fab45.jpg

http://images70.fotosik.p...8fb4a37f4a1.jpg

Wymiary to:

130cm wysoko??; 95cm szeroko??; 50cm g??boko??.

Mam nadziej?, ?e si? podoba komu?.
 
 
wero 
Moderator



Pomogła: 19 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 15 Sie 2010
Posty: 2637
Skąd: Pozna?/Szczecin/Wawa
Wysłany: 2014-11-25, 23:18   

zmie? pod?o?e na trociny, w ?adnym wypadku samo siano.

[ Dodano: 2014-11-25, 23:19 ]
du?e pole do popisu generalnie, proponuje kryjówki z kokosa, mo?na mech im w?o?y? oczywi?cie oczyszczony wysuszony,jakie? linki podwiesi?.
_________________
Chcia?a pi?knie pisa?, ale s?owa odmawia?y jej pos?usze?stwa.
 
 
 
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-25, 23:36   

W?a?ciwie czemu nie samo siano? Do tej pory s?ysza?em ró?ne opinie na ten temat, cz?sto sprzeczne. Wspólnym mianownikiem zawsze by?o tylko to, ?eby pod?o?e by?o w du?ej ilo?ci, aby skutecznie ch?on??o, co ma ch?on??. Dotychczas myszom dobrze si? funkcjonuje, buduj? sobie w nim tunele. Tak dok?adnie to jest siano i patyki, czasem nawet wi?ksze ga??zie. Ga??zie mam olchowe, wyparzone przez 15 min i wysuszone.

Co do tych trocin, to z jakiego drzewa najlepsze? Mam w sumie pe?ny wybór materia?ów. Po wykonaniu trzeba je wygotowa?, czy wystarczy wyparzy??

O tym kokosie nie pomy?la?em.

Mam za to plan, ?eby zrobi? labirynt pokryty pleksi, gdzie b?d? móg? na ko?cu umieszcza? jedzenie (dodatkowe oczywi?cie).
 
 
kiniaczek31 
MYSI MASTER


Pomogła: 16 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 15 Kwi 2012
Posty: 3004
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-11-26, 09:36   

CZemu nie ? Jedno s?owo paso?yty ;)
_________________
InfinitY ..
 
 
Sana 
Mysi Rozmówca



Imi?: Maja
Pomogła: 9 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 08 Lip 2013
Posty: 263
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2014-11-26, 13:46   
   Myszy: Dorian, Mort[*], Alvin[*]


Je?li chodzi o stosowanie siana jako ?ció?ki do kuwety, to nie jest dobrym rozwi?zaniem, poniewa? bardzo szybko zaczyna si? rozk?ada? pod wp?ywem wilgoci, co staje si? idealnym pod?o?em dla rozwoju grzyba, jest no?nikiem wi?kszej ilo?ci zanieczyszcze?( trawa, niektóre cz??ci ro?lin, s?oma s? poddane tylko suszeniu), pyli i mo?e powodowa? uczulenia/alergie/choroby skóry.

Chyba, ?e sianko wymieniasz co dziennie/ co dwa dni... Myszki lubi? zakopa? si? w trocinach, jak mia?am okazj? ju? zaobserwowa?, przez ten krótki czas. Pod trocinami mo?na równie? umie?ci? tunele czy labirynt. Ten labirynt z pleksi to fajny pomys? ;)

Bardzo podoba mi si? woliera dla myszek, to ciekawa alternatywa. Z regu?y ogl?da si? myszki w alexach, klatkach albo akwarium/terrarium a tutaj zbudowane samemu lokum o na prawd? imponuj?cych rozmiarach, co zapewnia spor? przestrze? bytow? dla tych zwierz?t. Super sprawa. Ja bym pomy?la?a o zakupie ko?owrotków/dysków do biegania, o zrobieniu tuneli drewnianych i wi?kszej ilo?ci schodków/mostków/drabinek/pó?ek, skoro ju? takowe umiej?tno?ci s? i materia?y xp, nawet z rolek po papierze toaletowym da si? zrobi? ciekawe konstrukcje albo z grubszych i trwalszych tub tekturowych po wyk?adzinie, tapetach. Bardzo przyjemn? rzecz? dla zwierzaków jest te? hamak materia?owy, w którym mog? si? wygodnie roz?o?y?.
_________________
**~"Kocham ludzi wci?? silnie lecz mocniej Natur?." ~**G.Byron
 
 
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-26, 18:37   

Szokuj?ce jest dla mnie to, ze tutaj wszyscy pisz? mniej wi?cej to samo, a jak dowiadywa?em si? wcze?niej, w ró?nych ?ród?ach, to ludzie ró?nie mówili.

Je?li mia?bym robi? te wióry (trociny), to ponawiam pytanie, z czego najlepiej? Z d?bu, z olchy, a mo?e z brzozy? Mnie si? wydaje, ?e olcha najlepsza.

Mimo wszystko nie lubi? trocin, nie wyst?puj? w naturze, kompletnie mi si? nie podobaj?, no i mam dotychczasowo raczej dobre do?wiadczenia z sianem. Kiedy?, jako dzieciak hodowa?em szczura na sianie (tyle, ?e kupnym), to mi normalnie 3 lata ?y?. Teraz te? nic mi si? z myszami nie dzia?o, a? do tej pory (jedna ma jakiego? paso?yta, ale te? nie wiem, czy czasem nie od jedzenia, bo je niedawno kupowa?em na wag? w zoologicznym). W zwi?zku z tym, moje pytanie brzmi:
Czy mo?e jest jeszcze jaki? inny materia?, z którego mo?na robi? myszom pos?anie, ewentualnie jak uszlachetni? takie "zio?owe"?

Co do pomys?ów, które tu pad?y, oznajmiam, ?e jak zrobi? co? nowego, np ten labirynt albo hamak to dam zna?. Dzi?kuj? za opinie i pomys?y.
 
 
Hurricane 
MegaMysz


Imi?: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wiek: 12
Dołączyła: 21 Wrz 2012
Posty: 1474
Wysłany: 2014-11-26, 18:48   

Piasek/ ziemia/ piasek terrarystyczny, a trociny najlepiej kupi?.
_________________
Sekundy uk?adaj? kolejne wiersze ?ycia.
 
 
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-26, 19:13   

Ba, wiadomo, ?e naj?atwiej kupi?, ale nie przepadam za tak? hodowl? "kupn?", z mas? gad?etów ze sklepu. Pomijam ju? nawet aspekt finansowy, bo to zwykle jednorazowy wydatek. Chodzi mi raczej o frajd? i poznawanie tych wszystkich procedur, co i jak przygotowa?. Kupuj? tylko to, co musz?, czyli jedzenie podstawowe, reszt? staram si? robi? sam i to robi? lepsze, ni? sprzedaj?. Np patyki dla myszy mam wyparzone i suszone zawsze, wi?c i te nieszcz?sne trociny bym sam zrobi?.

Ciekawi mnie ta ziemia. Mo?na normalnie da? ziemi? do "myszarium" i posadzi? tam jakie? ro?linki? Co? mi si? zdaje, ?e b?d? mia? mrówki w domu po tygodniu.

Na terrarium.com napisali, ?e dobre jest suche siano z pola, ?e niby lepsze ni? typowa mieszanka. Takie co? by mi odpowiada?o, zw?aszcza, ?e z sianem z pola nie mam problemu.
 
 
AgAp
Myszo?ak


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 19 Cze 2012
Posty: 652
Wysłany: 2014-11-27, 07:47   

ziemi? wypra?y? w piekarniku ?eby by?a bez ?ycia biologicznego, ale jak mychy b?d? sika?, to zrobi? b?oto. ju? lepiej piasek, wyp?ukany i te? wypra?ony
 
 
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-27, 21:18   

Przemy?la?em to od wczoraj i piasek/ziemia odpadaj?. Moje myszarium jest drewniane i musi by? suche, a tak od spodu by?oby wiecznie mokre i drewno zacz??oby ple?nie? pr?dzej czy pó?niej.

W opisie dla myszy pigmejskiej na terrarium.com jest taki fragment:
"Dobrym pomys?em jest u?ycie suchych traw ??kowych, które stworz? warunki imituj?ce sawann?."

Od zawsze lubi?em trawiasto-badylowe pod?o?a, bo najnaturalniej wygl?daj?. Przez ten okres, jak hoduje myszy, teraz dopiero na dniach pierwszy raz mam paso?yta u jednej myszy (chyba niegro?nego) wi?c nieskromnie powiem, ?e do?? dobrze oczyszczam i susz? traw?. Mimo wszystko jaki? bardzo do?wiadczony nie jestem i mo?e kto? zna jakie? tajniki, jak jeszcze lepiej zadba? o dobór i przygotowanie traw? Mo?e s?oma ze zbó??


A tak jeszcze z innej beczki:
U p. Hurricane na fb widzia?em fotki myszy pigmejskich, mieszkaj?ce w czym? na kszta?t cementowego labiryntu. Ze zwyk?ego cementu si? to robi, czy to tylko tak wygl?da?
 
 
Kasumi 
Moderator



Pomogła: 34 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 2081
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-27, 21:21   

Pygmy Mouse napisał/a:
mam paso?yta u jednej myszy (chyba niegro?nego)

sk?d mo?esz to wiedzie??
zaraz b?dzie inwazja i zrobi si? bardzo gro?ny, i wszystkie myszy b?d? to mia?y.
_________________
?ycie to nieustanne cierpienie, a potem si? umiera.
 
 
 
Hurricane 
MegaMysz


Imi?: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wiek: 12
Dołączyła: 21 Wrz 2012
Posty: 1474
Wysłany: 2014-11-27, 21:30   

Styropian + zaprawa gipsowa i barwnik.
Suszone trawy to siedliska bakterii obojetnie jak dobrze beds wysuszone to I tak namokna. Nie jest wazne co sie Tobie podoba tylko jak te zwierzeta zyja, a zyja w norach i potrzebuj? piasku.
_________________
Sekundy uk?adaj? kolejne wiersze ?ycia.
 
 
Pygmy Mouse 
M?ody Myszaty


Imi?: Mateusz
Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2014
Posty: 19
Wysłany: 2014-11-27, 21:32   

Do p. Kasumi:

Za?o?y?em tutaj w?tek ( http://www.myszy.info/vie...p=309134#309134 ), doda?em zdj?cia i opisa?em objawy. By?em u weterynarki wczoraj, potwierdzi?a zgodno?? przypuszcze? osób z forum i da?a mi co?, co wygl?da jak m?ka. Trudno mi jednoznacznie stwierdzi?, ale widz? chyba minimaln? popraw? od wczoraj.

Aha, no i wszystkie nie b?d? mia?y, bo zachorowa?a akurat samotnica, a miejsca mam mnóstwo. Z reszt? chwilowo j? odizolowa?em.
 
 
Hurricane 
MegaMysz


Imi?: :)
Hodowla: Fluventris
Pomogła: 3 razy
Wiek: 12
Dołączyła: 21 Wrz 2012
Posty: 1474
Wysłany: 2014-11-27, 21:37   

e.
_________________
Sekundy uk?adaj? kolejne wiersze ?ycia.
Ostatnio zmieniony przez Hurricane 2014-11-27, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kasumi 
Moderator



Pomogła: 34 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 2081
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-27, 21:38   

Pygmy Mouse napisał/a:
Z reszt? chwilowo j? odizolowa?em.

to jest najistotniejsze, bo to ?e nie zbli?a si? do innych to nic nie znaczy, przenosi na sobie paso?yty cho?by nawet i do miski.

Zgodno?? przypuszcze? - ?wierzb?
_________________
?ycie to nieustanne cierpienie, a potem si? umiera.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT