AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Debaty na temat s?dziowania (archiwum)
Autor Wiadomość
Presea 
Mysi Bywalec



Imi?: Kasia
Hodowla: Oblivion
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Lis 2005
Posty: 161
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-12-04, 14:45   

Ginger napisał/a:
- samce polecam osobno, samiczki w 5 osobowe grupki, m?odzie? mo?e by? w wi?kszych (samice) m?odzi faceci w ma?ych grupkach, najlepiej rodze?stwo - wi?ksze grupy zazwyczaj wybieraj? sobie ofiare, która nie ma ?atwego ?ycia.

- tak jakby "czynne" hodowle: Dynamimaus, Klan Myszkiewiczów, Amperi, Oblivion, LuckyMouse, Blue Sky Garden, Mercurius, Myszerej, z Królewskiego Dworu, Adalbertus.

- wystawy w tym roku by?y 2, planuje si? wi?cej, pokazów - 3 w tym roku.
Nie zgodze si? z Kasi? ?e BIS-y to myszy najlepsze. Nie po ostatniej wystawie, gdzie hodowcy znali si? lepiej ni? s?dzia, albo raczej s?dzia nie ocenia? wed?ug standardów tylko w?asnego widzi mi si?. Naszcz?scie to nied?ugo zmieni si? :spox:


Hej, dopiero teraz zauwa?y?am ten topic ;) .
Natalio, nigdzie nie napisa?am, ?e BISy s? najlepsze (to, ?e s? dro?sze chyba normalne - ka?de utytu?owane jakkolwiek zwierze sprzedaje si? dro?ej), ale jak sama nazwa wskazuje konkurencja Best in Show z definicji wybiera najlepsze myszy. Przynajmniej s?dzia wybiera najlepesze myszy. Wed?ug siebie. Je?li jest s?dzia to i s? jakie? jego preferencje. Nie widzia?am jeszcze super-sprawiedliwego s?dziego ani w myszach (chocia? by?am tylko na tej jednej), ani w psach (przynajmniej w "mojej" rasie).

Ciekawa jestem jak si? zmieni (chyba, ?e chodzi Ci o... wiesz-co ;) ), skoro na wystaw? w grudniu/styczniu (która podobno ma by?) jest zaproszony ten sam s?dzia co by? we wrze?niu :x (sic). Zdaj? sobie spraw? z tego, ?e jego s?dziowanie by?o... hmmm... "kontrowersyjne" delikatnie rzecz ujmuj?c, ale BISy zosta?y wybrane, Ty tak?e dosta?a? pare BISów, nie mo?na si? po prostu cieszy? z tego co si? ma (?e wysz?o jak wysz?o, mówi si? trudno) ??

O ile wiem Adalbertus nie dzia?a. Trzyma tylko myszy. Te co by?y ostatnio (jak chyba zreszt? wiesz :|) by?y z wpadki. Poniewa? pan Kurkowski wi?kszo?? czasu sp?dza za granic? myszami zajmuje si? kto? inny, kto najwyra?niej specjaln? wiedz? na temat myszy si? nie odznacza... Tak mi przynajmniej mówi?a osoba, która tak? mysz w?a?nie z wpadki kupi?a, wi?c chyba wie najlepiej, szczególnie, ?e by?a u pana Kurkowskiego osobi?cie.

Jedna z hodowli nie nazywa si? "LuckyMouse", tylko Lucymaus (piszmy tak jak nazywa swoj? hodowl? sam hodowca i jak jest na jego stronie...).

Do milutkiej13 i Darii :
Fox to mysz Black, Chocolate, Siamese (Blue i Seal Point), Colourpoint, Reverse Siamese i Beige (by? mo?e jeszcze jakie? inne) z bia?ym brzuchem (co? jak tan, tylko w?a?nie bia?y. Mo?e si? czepiam, ale "ja?niejszy brzuszek" to mo?e by? te? np. bardzo s?aby Tan ;) .
I taka ciekawostka - mysz odmiany szynszylowej, czyli Chinchilla ma "z natury" bia?y brzuszek, ale nie mówi si? Chinchilla Fox. Jest to po prostu - Chinchilla ;) .

KAT, spoko ;) , tak jak pisa?am - mnie pytaniami mo?na zasypywa? w naprawde du?ych ilo?ciach i zawsze ch?tnie odpowiem :D .
 
 
 
Presea 
Mysi Bywalec



Imi?: Kasia
Hodowla: Oblivion
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Lis 2005
Posty: 161
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-12-24, 21:20   

?o, to faktycznie nieciekawie z tymi borzoi :|...

Propos s?dziów to wydaje mi si?, ?e jeste?my troche w kropce. Ja jestem za tym, ?eby ?aden hodowca nie by? s?dzi? (z powodów oczywistych chyba). Z drugiej strony, jak nie hodowca to bardzo ci??ko b?dzie znale?? kogo? kto ma odpowiedni? wiedz? na temat odmian, no i troche spojrzenia praktycznego (powinien si? orientowa? w jakich odcieniach mo?e wyst?powa? dana odmiana, a nie ze zdj?cia z klubu np. angielskiego jak wygl?da idealna mysz... wiadomo).
Nie za bardzo wiem kto mia?by by? s?dzi?... chyba, ?e podszkolimy kogo? zupe?nie neutralnego (tylko znale?? takiego...). Niestety efekt mo?e by? taki sam jak z obecnym s?dzi? mcp.

Mo?e troche marudze i snuje zupe?nie nierealne gdybania, ale je?li ma by? porz?dek i sprawiedliwe ocenianie to powinni?my najpierw sprawiedliwie dla ka?dego wybra? s?dziego ;) .

Co wy (nie tylko hodowcy i w?a?ciciele myszy rasowych) na ten temat s?dzicie ?
 
 
 
Ginger 
Mysi Bywalec


Hodowla: Dynamimaus
Dołączyła: 28 Maj 2005
Posty: 174
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2005-12-24, 22:01   

Dobry s?dzia nie hoduj?c myszy nigdy ich nie oceni prawid?owo.
Z bardo prostego powodu, nie ma on do czynienia z myszami na codzien, a druga sprawa najcz??ciej ma g??boko w powarzaniu to co robi ( czyli tak jak to ostatnio by?o :lol: )
Taki osobnik jest wstanie odró?nic tylko wielko?? cia?a (chuda i gruba :lol: ), a reszta elementów? dla nich wszystkie myszy s? takie same.
Po za tym z ogl?dania myszy na ?ywo i ze zdj?? mo?na sie sporo nauczy? (popartych standardem)
Ale ostatnio ta "dwójka" nie zapozna?a si? z ?adnym z tych elementów :lol:
Tak wygl?daj? s?dziowie neutralni :lol:

Mo?e poprostu trzeba poszuka? pasjonata i osobe uczciw? w jednym :mrug:

Natomist w kotach jest dwóch Polskich s?dziów, których bardzo lubie, oceniaj? bardzo dobrze i sprawiedliwie, maj? równie? swoje w?asne hodowle kotów.
Osobi?cie przy mnie inny hodowca, "przymila?" si? do s?dziny, ?eby dosta? wysok? lokate (mimo ?e pono? to by?y kole?anki), s?dzina zaregowa?a przyznaj?c drug? lokate (sprawiedliwie)
Jest naprawde bardzo du?o s?dziów (kotów)na ?wiecie, którzy maj? hodowle danej rasy i dan? grupe oceniaj? - robi? to jednocze?nie profesionalnie.
Z bardzo prostego powodu - ?eby zosta? s?dzi? danej grupy kotów - trzeba jedn? z ras nale?acych do grupy hodowa? i uzyskiwa? tytu?y.(Jedni dalej hoduj? inni postanowili ju? tylko s?dziowa?) :spox:

A w psach:
Jaki? zagrancziny s?dzia ma do oceny charta polskiego to jest dopiero dramat :mrgreen:
Dlaczego hodowcy charta polskiego znaj? sie lepiej na rasie ni? s?dzia?
Mo?e jednak przymusowo powinni hodowa? to co oceniaj?? :lol:

Po za tym, czemu zabrania? ludziom hodowania i s?dziowania jednocze?nie je?li to ich pasja? Szczególnie wtedy je?li robi? to dobrze i sprawiedliwie. Jak wida? ten system bardzo dobrze sprawdza si? w kotach i naprawde nigdy nie widzia?am ?eby Nom BIS dosta? przypadkowy kot.
_________________
 
 
 
Presea 
Mysi Bywalec



Imi?: Kasia
Hodowla: Oblivion
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Lis 2005
Posty: 161
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-12-24, 22:21   

No có?, wydaje mi si?, ?e w porównaniu z psami koty maj? istn? sielank? ;) . Ja niestety pisz? tak jak pisz? po cz??ci dlatego, ?e mam bardzo z?e do?wiadczenia w tych sprawach (chocia? chodzi wy??cznie o psy, a ostatnia mysia wystawa te? mi jako? humoru nie poprawia :|).

Pozostaj? dwa wyj?cia :
- albo znale?? sprawiedliwego pasjonate, który nam te myszy poocenia
- albo znale?? ucziwego i sprawiedliwego hodowc?... co wydaje mi si? du?o trudniejsze, bo jak niby oceni? czy jest sprawiedliwy czy nie ? Chdzi mi o to, ?e prawda wyjdzie zapewne dopiero wtedy jak przyjdzie co do czego (czyt. na prawdziwej wystawie), a ?e tak bardzo egoistycznie si? wypowiem, nie chc? "traci?" ?adnej z tych nielicznych wystaw na "testowanie" nowego s?dziego.

Wydaje mi si?, ?e s?dzi? nie musi by? koniecznie hodowca - bo kto? hodowc? nie jest, a orientuje si? w myszach rasowych. Gdyby by?o wi?cej wystaw/pokazów my?le, ?e takie osoby by si? znalaz?y.

Chocia?... mo?naby zrobi? tak jak w psach - s?dzia poj?cia nie ma (przynajmniej w teorii, chocia? katalogów nikt mu w ?apki nie daje, a asystenci z tego co widzia?am pilnuj? - problem tylko je?li kto? zna s?dziego osbi?cie...) jakiego psa ocenia - jest tylko to co widzi (no i ras? zna oczywi?cie, klas? i p?e?...) i pod tym wzgl?dem jest ca?kiem nie?le. Druga strona medalu jest taka, ?e nasze "mysie" ?rodowisko hodowców jest bardzo nieliczne i wszyscy wszystkich raczej znaj? (a i cz?sto rozró?niamy myszy danych hodowców ;P... niektóre s? zupe?nie niepowtarzalne przecie?).

Ja sama bardzo bym chcia?a by? s?dzi?, ale na przyk?ad obawiam si?, ?e by?abym zbyt pob?a?liwa :D . Chyba, ?e tak jak by?o powiedziane na pewnym forum ustali? do ko?ca i definitywnie za co jest dany punkt i wtedy faktycznie wydaje mi si?, ?e b?dzie du?o ?atwiej, bo i wiadomo by by?o co jest za co i dlaczego... a i cz??? "odpowiedzialno?ci" by?aby zdj?ta z tych nieszcz?snych s?dziów :P .

Ja jeszcze raz przypomn?, ?e jestem po prostu bardzo sceptycznie nastawiona do s?dziów-hodowców. Nie mia?am zamiaru w ?aden sposób insynuowa? jakoby hodowcy myszy byli nieuczciwi ;) .

Edit :
Dodam jeszcze, ?e ciekawym pomys?em by?oby po prostu robi? kilka wystaw w roku, a na ka?dej inny hodowca by s?dziowa? :P . Czy to si? liczy jako równe szanse :P ? Chyba tak, a my te? mieliby?my du?e pole do popisu i sporo przyjemno?ci z tego :mrug:...
 
 
 
Ginger 
Mysi Bywalec


Hodowla: Dynamimaus
Dołączyła: 28 Maj 2005
Posty: 174
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2005-12-24, 22:27   

Taa pob?a?liwi na egzaminie z myszy Eva da?a wszystkim b.dobr? :mrgreen:
A mi dali jej naprawde brzydk? mysz do ocenienia, a ona sta?a obok mnie i potem mi si? dosta?o za powiedzenie tego co mysla?am :lol:
_________________
 
 
 
Presea 
Mysi Bywalec



Imi?: Kasia
Hodowla: Oblivion
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 14 Lis 2005
Posty: 161
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-12-24, 22:32   

No to mo?e nie by?oby tak ?le ze mn? :spox: , bo b?d? co b?d? ja jeszcze zachowuje jaki? zdrowy rozs?dek :lol: .

Chocia? jakie? mini "szkolenie" tak czy siak trzebaby organizowa? pewnie...
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2005-12-24, 23:22   
   Myszy: tak


Ciekawa jestem jak wygl?da taka b. brzydka mysz... (Serio, bez podtekstów.)
 
 
 
Ginger 
Mysi Bywalec


Hodowla: Dynamimaus
Dołączyła: 28 Maj 2005
Posty: 174
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2005-12-26, 21:49   

Brzydka, ale tylko wed?ug standardów.

Tak, to nie ma brzydkich myszek :-)
_________________
 
 
 
Asia 
M?ody Myszaty


Imi?: Kunegunda:P
Wiek: 33
Dołączyła: 23 Cze 2005
Posty: 41
Skąd: Che?mno
Wysłany: 2006-01-08, 12:18   

[quote="Presea"][quote="Asia"]
[quote="Presea"]by?a sobie pani, która mia?a koszmarnego (za przeproszeniem) psa szetlanda[/quote]
szkoda tylko osob, ktore sie nie znaja i beda kryc tym psem, bo przeciez ma championat... :roll: dobrze, ze malo takich osob :P [/quote]

Na szcz??cie w?tpi?, ?eby si? taka osoba w ogóle znalaz?a, bo pies by? naprawde koszmarny... :P (inaczej mo?e 20 wystaw mo?e by wystarczy?o :haha: ?)
Nawet zamiast biec k?usem to "kica?" jak wydra :lol: [/quote]
hehe, to cale szczescie :lol: chociaz z drugiej strony glupio, ze w pl ot tak sobie mozna wyjezdzic championat :P przeciez tytul champ powinien miec naprawde ladny pies, sedziowie powinni dawac wiecej ocen db i bdb ;)
Cytat:
Naszcz??cie jest du?y wybór s?dziów u psów

cale szczescie :) ale mysle ze z czasem i u myszy bedzie duzo sedziow, po prostu na razie jak mowie ze mam myszki rasowe to wszyscy duze oczy ze takie cos istnieje :lol: a o tym ze psy maja rodowody, to kazdy wie, tylko nie dla wszystkich jest to cos normalnego, ale to juz inna sprawa ;) po prostu trzeba na wszystko czasu...
Cytat:
Co wy (nie tylko hodowcy i w?a?ciciele myszy rasowych) na ten temat s?dzicie ?

ja zgadzam sie z Ginger- sedzia powinien hodowac myszy, bo ma przynajmniej jakies pojecie o nich ;) a czy bedzie sprawiedliwy czy nie, to w koncu od samego czlowieka zalezy.
Cytat:
Jaki? zagrancziny s?dzia ma do oceny charta polskiego to jest dopiero dramat

to tak samo jakby mowic ze polski sedzia ocenia np azawakha ;) jesli sedzia interesuje sie grupa ktora ocenia, to ma pojecie o wzorcach i typach jakie sa w tej rasie, chociaz sam hoduje np borzoje ;) najgorsi sa sedziowie, ktorzy maja uprawnienia do sedziowania wszystkich grup- czlowiek nie maszyna, nie moze pamietac ponad 300 wzorcow, na pewno tez nie interesuje sie w rownym stopniu wszystkimi rasami... wtedy rase wygrywaja np whippety wielkosci grey'a i wloszczyzna wygladajaca jak cp w miniaturze ;P ja rozumiem ze tacy sedziowie sa potrzebni np na BISy (bo teoretycznie jak ktos kto zna tylko szpice moze ocenic jamniki:P), ale przeciez BISy przewaznie wygrywaja psy najbardziej efektowne, albo sa one po prostu rasy ktora sedzia bardziej lubi :P
_________________
http://republika.pl/roni_jh
Pozdrawiamy:) Asia, Ronias i 2 aniolki <:3_)----
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT