AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy myszy widz? kolory
Autor Wiadomość
Jadzia406 
SuperMysz



Imi?: Agnieszka
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1048
Wysłany: 2007-07-08, 09:47   
   Myszy: Szczurek(*), Bia?uszka (*), Czmyszka (*)


Szkoda ?e widz? na czarno bia?o hehe bo nie widz? naszych kolorowych zabawek xD :)
Ale tak na serio ja bym jak myszki nie wytrzyma?a widz?c na czarno bia?o...
_________________
Mroczny plac z gnij?c? jab?oni? !
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-08, 11:40   
   Myszy: tak


Kolory zabawek i tak s? dla ludzi. :P A myszki jakie? tam kolory widz?, na swoje potrzeby. ?eby znale?? co? do jedzenia czy ucic przed wrogiem nie potrzebuj? tak kolorów. :)
 
 
 
Niedziou 
MegaMysz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 19 Cze 2007
Posty: 1314
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-07-08, 11:56   
   Myszy: Fafik


Nie w moim stylu jest ma?powanie tego co juz ktos napisal!!! Wiec pewnosc Kat mozesz meic ze to co napisalam to nie jest podpieranie sie twoimi informacjami! Skad mam te wiadomosci to trudno powiedziec ale przede wszystkim ze szkolen zajec i wyk?adow rowniez jak tez z dosiwadczenia poniewaz kilkanascie lat w tej branzy juz siedzie !biologia to moja pasja i grzebie gdzie tylko mozna by sie cosdowiedziec!szczegolnie lubie wiedziec o biologii mojego ulubienca!


W to co napisalam mozna uwierzyc lub nie sprawa osobista :)

Ja moge tylko zapewnic ze nie sa to informacje wyciagniete z palca a napewno powierdzone przez ludzi o wiele bardziej wyksztalsconych od nas obu razem wzietych
 
 
 
Jadzia406 
SuperMysz



Imi?: Agnieszka
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1048
Wysłany: 2007-07-08, 11:58   
   Myszy: Szczurek(*), Bia?uszka (*), Czmyszka (*)


W sumie kat masz racje.. to tylko ?eby nas do zakupu przekona? :P
_________________
Mroczny plac z gnij?c? jab?oni? !
 
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2007-07-08, 12:48   

Niedziou napisał/a:
z dosiwadczenia


zabawnie do brzmi :D
ciekawe jak z w?asnego do?wiadczenia wiesz jakie kolory widz? myszy?
by?a? mysz? przez jaki? czas? a mo?e w poprzednim pokoleniu? :m:D:



Niedziou napisał/a:
W to co napisalam mozna uwierzyc lub nie sprawa osobista


tu nie chodzi o sprawe osobist? tylko o argumenty
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Oliwka14 
Mysi Bywalec
...:Milka:... ;D



Imi?: Oliwka
Wiek: 32
Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 150
Skąd: Siemianowice ?l?skie
Wysłany: 2007-07-08, 12:55   
   Myszy: Brak myszek :(


mi sie zdaje ze tylko widz? kolor czerwony... bo jak maj? oczy w ?wietle to im sie oczy swiec? na czerwono :P to jest moje zdanie :D
_________________
Moje myszki: Beda nowe :)
Za TM: Milka,Miki,Flora,Fiona,Miku?,Ciapek
Chomika odda?am w dobre r?ce ;]
 
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2007-07-08, 13:05   

?wiec? si? myszom na czerwono w ?wietle (i to tylko te czerwone, bo czarne nie), tak samo ja ludziom na zdj?ciach od flesza - a widzimy jednak wszytskie kolory - wi?c to nie mo?e by? wyznacznikiem.
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Niedziou 
MegaMysz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 19 Cze 2007
Posty: 1314
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-07-08, 15:01   
   Myszy: Fafik


O doswiadczenie chodzilo mi o to ze siedze w temacie zoologii juz kilka lat !!! Znam budowe fizjologie i calr te sprawy na podstwaiwe ktorych moge pokusic sie o analize tego!
Jesli chodzi o swiecenie oczu w swietle to nie moze to byc swiadectwo jake kolory widza myszy poniewaz widzenie kolorow zalezy od tego z jakim barwnikiem czopki znaduja sie w ich siatkowce!tego nie widzi sie na zewnatrz ze tak to okresle :) A to jak widza zwierzaki nigdy nikt nie bedzie wiedziel tego tylko mzona sie domyslac!

Nawet na uczelni podreslali ze sa to rzeczy praktycznie nie do zbadania i tylko na podstawie prostych badan mozna probowac do tego dochodzic!Ale raczej nigdy niebedziemy wiedziec jak jest naprawde! A szkoda
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-08, 15:49   
   Myszy: tak


No ja bardzo chc? wierzy? w informacje które mog? mi si? przyda?, ale nie mog? tego zrobi? "na s?owo". ;) Dlatego chcia?abym zna? ?ród?o, ?eby oceni? na ile ono jest wiarygodne. (Je?li dwa s? sprzeczne to tylko tak chyba mo?na zrobi?. ;) ) Do twojej wiedzy nic nie mam, bo przecie? nie wymy?li?a? tego, tylko masz t? wiedz? sk?d? i to ?ród?o mnie ciekawi. :) Ja swoj? (akurat co do kolorów pami?tam) mam zagranicznej ksi??ki o myszach, a o pr?cikach z ksi??ki o anatomi, ale nie tak nowej, wi?c mog? uwierzy?, ?e ta wiedza si? zmieni?a.

I nigdzie Ci nie zarzucam, ?e po mnie ma?pujesz, bo przecie? ka?dy (przeci?tny cz?owiek) powtarza co? co gdzie? przeczyta?, us?ysza?, a nie wymy?la sam. ;)

Tak?e mi nie chodzi o to "na czyje wyjdzie", tylko jestem ciekawa jak jest najprawdopodobniej. :) Mo?e to po prostu wyniki innych bada?.
 
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2007-07-08, 16:08   

Jezeli maja tylko jeden barwnik w czopkach to mog? widzie? monochromatycznie niekoniecznie czarno-bia?o, lecz na przyklad niebiesko-bia?o (czyli zamiast odcieni szarosci to odcienie niebieskosci hehe), co nie jest równoznaczne z rozróznianiem koloru niebieskiego.
Ale to jest akurat gdybanie...
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Niedziou 
MegaMysz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 19 Cze 2007
Posty: 1314
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-07-08, 21:51   
   Myszy: Fafik


Jesli juz to za widzenie kolorow odpowiedzialne sa czopki !Preciki tylko posiadaja pigment pozwalajacy widziec w mroku przy malej ilosci swiatla i bez kolorow! :)
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-08, 22:01   
   Myszy: tak


No w?a?nie nie jestem co do tego do ko?ca przekonana. Czopki owszem odpowiadaj? za dzienne widzienie w kolorach/ostre, ale chyba same pr?ciki te? pozwalaj? na uj?enie cz??ci kolorów, jednak nieporównywalnie "gorzej" oczywi?cie.

Np. wed?ug tego wykresu. Który akurat dotyczy cz?owieka. Przerywana linia oznaczona R i pr?ciki.


A tak poza tym to jako? od... napewno 16 roku ?ycia wiem co robi? czopki a co pr?ciki. ;) Tylko, ?e s? ró?ne warstwy wiedzy i mo?e jest co? jeszcze. :>
 
 
 
Niedziou 
MegaMysz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 19 Cze 2007
Posty: 1314
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-07-08, 22:20   
   Myszy: Fafik


Pr?ciki- jest ich okol 120 mln. sa bardzo czule nawet na pojedyncze kwanty swiatla. Nie pozwalaj? na rozró?nianie kolorów. Pozwalaja jedynie na odbiór wra?e? prostych, zarysów przedmiotów w warunkach minimalnego dost?pu ?wiat?a. Ogólnie mo?na powiedzie?, ?e pr?ciki daj? obraz niewyra?ny i nieprecyzyjny.

Czopki- jest ich oko?o 6 mln.- pozwalaj? na precyzyjne widzenie widzenie ksztaltów i kolorów. S? prawie 100 razy mniej wra?liwe na ?wiatlo co jest ich wada w pewnym sensie. Dlatego o zmroku zaczynamy traci? kolory a obraz staje sie czarno-bialy

Sprawa widzenia w kolorach wyja?nia tak zwana teoria trójchromatyczna Younga i Helmholtza, która mówi ze w komórkach ?wiat?oczulych znajduj? sie trzy rodzaje barwnika (jodopsyny): Niebieskie (dl. fali ok 44 nm), zielone(530 nm), czerwone(567 nm)

Pobudzenie konkretnych czopkow powoduje widzenie barw


inf. pochodza z ksi?zki Waldemara Lewi?skiego "fizjologia zwierz?t z elementami fizjologii cz?owieka


Mysle ze to cos wyjasni :)

Podaje zrodlo zeby nie bylo ze wiedze ktora przekazuje biore z powietrza :)
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-08, 22:24   
   Myszy: tak


No ze ?ród?em to mog? w co? uwierzy?. ;) Jak tak to to sk?aniam si? do tej wersji, ale jeszcze pom?cze moj? babk? od fizjio... ale to we wrze?niu. Jakby Ci si? kieeeeedy? przypomnia?o gdzie czyta?a? o kolorach widzianych przezy myszy to plis napisz. :)

P. S. Wiesz, nie to, ?e pow?tpiewam w twoj? wiedz?. :) Tylko po prostu jak kto? powie jedno, a kto inny drugie to ja jestem w kropce, bo nie wiem w co wierzy?. ;) Dlatego szukam g??biej.
 
 
 
Niedziou 
MegaMysz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 19 Cze 2007
Posty: 1314
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-07-08, 22:58   
   Myszy: Fafik


Ok jak tylko to gdzies znajde to dam znac ale z tego co pamietam to ja to czytalam w skryptach profesorow z mojej uczelni ! Na peirwszym roku!wiec troche temu
hehe!Ale jak sie natchne to napisze napewno :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT