Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Przycinanie ząbków
Autor Wiadomość
Natte 
SuperMysz

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2014-03-12, 22:47   Przycinanie ząbków

Jestem ciekawa, czy ktoś z Was był kiedyś zmuszony przycinać myszy ząbki (np. jeśli miała wadę i co jakiś czas rosły jej za długie - my tak mamy). Robiliście to sami i w jaki sposób?

Karolajna 
Mysi Bywalec

Imię: Karolina
Wysłany: 2014-03-12, 22:57   
   Myszy: Rudzi bracia, Redzik, Łobuz, Alfik i Czarnulka :) & Szynszylki: Zuzia, Rózia, Fruzia, Suzie i Lilka.

Takich rzeczy samemu się nie robi. Najczęściej wystarczy ścieranie zębów na drewnie, kolbach, suchym chlebie... Zastanawiam się czy można dawać też specjalny kamień, taki jak dla szynszyli.
I nie przycinanie, a piłowanie :) to się robi pod narkozą, bo można krzywdę zrobić ruchliwemu zwierzakowi... Weterynarze się tym zajmują. Tylko polecam narkozę wziewną, bo gryzonie są za wrażliwe na tą w zastrzyku.

Sasza286 
Myszomaniak

Imię: Marta
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2014-03-13, 07:33   
   Myszy: Tosia, Trish & Undra

Wszystko zależy od stopnia przerostu zębów.
Jesli zwierzak nie ma problemów z jedzeniem to wdrożenie odpowiedniej diety pomoże.
Natomiast przy poważnym problemie (wady zgryzu, bardzo przerośnięte) bez weta się nie obejdzie.

Natte, idź do weta, niech stwierdzi czy na 100% zęby są zbyt długie, obserwuj zwierzaka, czy przypadkiem nie ma problemów z jedzeniem (mniej je, chudnie, ślini się, chodzi z otwartym pyskiem)

Karolajna, w gorszych przypadkach nawet się przycina, a następnie piłuje wyrównując krawędzie :smile:

Moim zdaniem jesli zachowanie myszy się nie zmieniło, je tyle samo, nie chudnie, nie ma sensu męczyć jej narkozami i piłowaniem. Sama się z tym upora.
Tak jak wyżej pisała Karolajna zapewnienie twardego pokarmu: suchy chleb, gałązki, kolby, ziarno pomaga w codziennej pielęgnacji mysich zębów :smile:

AgAp
Myszołak

Wysłany: 2014-03-13, 08:44   

a pazurki? ja kiedyś musiałam przyciąć pazurki, bo były zakrzywione- masakra

Karolajna 
Mysi Bywalec

Imię: Karolina
Wysłany: 2014-03-13, 09:53   
   Myszy: Rudzi bracia, Redzik, Łobuz, Alfik i Czarnulka :) & Szynszylki: Zuzia, Rózia, Fruzia, Suzie i Lilka.

AgAp napisał/a:
a pazurki? ja kiedyś musiałam przyciąć pazurki, bo były zakrzywione- masakra

Pazurki owszem, ale u myszek to raczej rzadko się zdarza. Ja już jest właśnie taki stan jak ty opisujesz, to dobrze przyciąć. Moje poprzednie myszki nigdy nie miały przycinanych i nigdy nie miały problemów z przerośniętymi paznokciami. :)

Milagros 
Best MOUSEr

Imię: Gracjana
Hodowla: Milagros
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2014-03-13, 17:49   

Ciężko. pamiętajcie ze myszy mają również prócz tych dwóch zębów na zewnątrz zęby głębiej .. u świnek już to drastycznie wygląda (widziałam na żywo w lecznicy takie przycinanie/piłowanie.. a u myszy prawdę powiedziawszy sobie tego nie wyobrazam

Ps. gryzoniom odrastają zęby co 3 tyg. Nie wyobrażam sobie wprowadzać pod narkozę myszy tyle razy w przeciągu całego ich życia.

aShadow 
Moderator

Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2014-03-13, 19:07   
   Myszy: Małe stadko ;)

Miałam problem z przerastającymi zębami u królika. W tym wypadku idealnie sprawdziła się zmiana pokarmu na granulat.

Odpowiedz do tematu