AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa ja i nowy Mysz
Autor Wiadomość
zakreskowana
Szara myszka


Dołączył: 20 Cze 2014
Posty: 0
Wysłany: 2014-06-20, 11:25   Nowa ja i nowy Mysz

HEJ. Mam na imi? Asia i...
Wczoraj w nocy do??czy?am do posiadaczy myszek i... mam kilka pyta?. Od wczoraj jest z nami Mietek - bia?y laborek z czerwonymi oczkami, ma w?asne akwarium, domek, wod?, jedzonko, kawa?ek szmatki, bia?e r?czniki papierowe i rolk? po papierze. Natomiast jestem totalnie zielona z myszy. Mam dwa szczury (dziewczyny ju? doros?e) a Mietek jest taki malusi, kruszynka po prostu. Trafi? do mnie bo tak jak moje szczury mia? by? karm? dla w??a ale si? nie da? i ?y? z tym w??em tydzie? w terrarium. Przeczyta?am na forum co do przeczytania by?o, ale jednak mam troch? pyta?. Mój mysz jest ch?opakiem (tak mi si? wydaje, bo widz? chyba jajca), wiec wiem, ?e raczej go ju? z nikim nie po??cz? czy mo?e jest jeszcze jaka? na to szansa? Boj? si?, ?e go zagryzie inny mysz bo pachnie w??em a poza tym czyta?am,?e ch?opcy s? terytorialni... Jak to tak naprawd? jest? Dodatkowo pytam o klatk? bo mam tak? chorobówk? dla moich panien. Ona jest du?a jak na mysz (ale ma?a jak na szczura). Rozstaw pr?tów ok 7-9 mm (czy on mi nie ucieknie?). Co musz? zrobi? ?eby go tam przenie??? Wióry czy podk?ad dla zwierz?t (takie sprasowane w baldaski wióry) Czy mog? stosowa? na dno klatki/akwarium poch?aniacz zapachów który stosuj? u szczurasów?
Mysza mia?a by? karm? wi?c jak sadz? nikt nie dba? o jego geny. Na jakie choroby powinnam zwróci? uwag?? Na jakie symptomy? Czy powinnam z nim pój?? do weta na dzie? dobry czy je?li nic si? niepokoj?cego nie dzieje mog? to prze?o?y? na inn? okazj?? Osoba, która chcia?a Mietkiem nakarmi? swojego w??a ju? mia?a kilka myszy z tego samego sklepu, których w?? nie zjad? i one z tym w??em ?y?y bardzo krótko (3 mce maks) - czy to znaczy, ?e Mietek ma kiepskie geny i szybko odejdzie za TM? Czy mo?e je?li odejdzie czynnik stresowy to Mietek do?yje u nas s?dziwej staro?ci? Czym powinnam go karmi?? Czy mog? u?ywa? tego co daje moim szczurom tzn ?wie?e owoce (których nie wolno??) ?wie?e warzywa, ziarna? Szczury jedz? te? mi?sko, ale myszy chyba nie wi?c pier? z kurczaka czy tu?czyk odpada, tak? Co z produktami mlecznymi typu bia?y ser, kefir, jogurt naturalny (wszystko bez cukru i soli).
I na pewno nie ostatnie pytanie... czy kto? z Was próbowa? socjalizowa? mysz ze szczurem? Ja wczoraj swoim dziewczynom da?am Mietka do pow?chania (pod ?cis?? kontrol? dwóch doros?ych osób) i jedna dziewczyna ola?a go totalnie a druga obw?cha?a ze wszystkich stron. Mietek te? w?cha? ale jakiej? mega interakcji nie by?o. Wszystko dzia?o si? na wybiegu (czyli w miar? neutralnym terenie) przy czym Miecio by? na r?ce mojego ma??a coby w razie czego nigdzie nie uciek? i mo?na go by?o ewakuowa? w razie ataku.
 
 
Rodentarium
Gadu?a Myszaty
Hodowca



Imi?: Piotr
Hodowla: Rodentarium
Wiek: 37
Dołączył: 07 Wrz 2011
Posty: 395
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2014-06-20, 12:55   

zakreskowana napisał/a:
Czy powinnam z nim pój?? do weta na dzie? dobry czy je?li nic si? niepokoj?cego nie dzieje mog? to prze?o?y? na inn? okazj?? Osoba, która chcia?a Mietkiem nakarmi? swojego w??a ju? mia?a kilka myszy z tego samego sklepu, których w?? nie zjad? i one z tym w??em ?y?y bardzo krótko (3 mce maks) - czy to znaczy, ?e Mietek ma kiepskie geny i szybko odejdzie za TM?


Jak nic si? nie dzieje, to spokojnie, nie panikujmy na wyrost ;-)
Co do ich krótkiego ?ycia ... ?y?y u w??a. Zapewne nie dostawa?y karmy, wody a ci?g?a obecno?? drapie?nika je mega stresowa?a (stres skraca ?ycie).

zakreskowana napisał/a:
czy kto? z Was próbowa? socjalizowa? mysz ze szczurem?

W naturze, szczury zjadaj? myszy. Tyle na temat ich socjalizacji ;-) Nawet jak teraz nic mu nie robi?, nie znaczy to ?e w przysz?o?ci co? im do ?ba nie przyjdzie. Nie trzymaj ich razem. NIGDY.

Karm najlepiej mieszank? dla myszy/ma?ych gryzoni. Karmy z lodówki to tylko okazjonalnie, jako przysmak. Nie podstawa.
_________________
 
 
 
Shauni 
Starszy Myszaty



Imi?: Patrycja
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2013
Posty: 51
Skąd: Swarz?dz
Wysłany: 2014-06-20, 13:02   
   Myszy: [*]: Spike, Ebi, Evi, Artystka, Fumi, Bosska, Amber, Vanilla, Markiza, Fabs, Spyro, Axel, Foster, Crash, Carmen


Witaj na forum. :smile:
_________________
 
 
 
zakreskowana
Szara myszka


Dołączył: 20 Cze 2014
Posty: 0
Wysłany: 2014-06-20, 13:18   

Dzi?ki, dzi?ki. W?a?nie czytam o zestawieniu mysz+szczury i bynajmniej nie równa si? to nic dobrego. No có?. Takie ?ycie.

Pisz?c potrawy z lodówki masz na my?li nabia? czy mo?e warzywka i owoce? P?dze do sklepu, kupie mu jak?? karm?. Czy lepiej zrobi? jak?? mieszank? ziaren samodzienie? Mam pszenic?, ?yto, dynie, s?onecznik, migda?y...
 
 
SiwaMyszka 
Szara myszka
aka D?uma



Imi?: Agata
Wiek: 25
Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 6
Skąd: Dziki Zachód Polski
Wysłany: 2014-06-20, 13:48   

http://www.myszy.info/viewtopic.php?t=9684 Tutaj jest spis wszystkiego co mo?na podawa? myszastym.
Co do zniszczonych genów i chorób z tym zwi?zanych to najcz??ciej nowotwory, ale wiem tyle co czyta?am na forum, wi?c dobrze je?li kto? z wi?kszym zasobem wiedzy si? wypowie.
Najlepiej jakby? poda?a dok?adne wymiary klatki (chocia? skoro to chorobówka dla szczurzastych to pewnie b?dzie do?? spora. 7-9 mm nie powinno sprawia? problemów.
Je?li masz problem z rozró?nieniem p?ci jest od tego specjalny w?tek lub po prostu wstaw zdj?cie tutaj.
 
 
stardust 
Moderator


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2012
Posty: 958
Wysłany: 2014-06-20, 19:12   

SiwaMyszka napisał/a:
Co do zniszczonych genów i chorób z tym zwi?zanych to najcz??ciej nowotwory,

sk?d takie info? :> ja obstawiam jakie? niedorozwoje w kwestii narz?dów wewn?trznych (wady serca, nerek, w?troby). w sumie ciekawe.
_________________
I think i've reached that point where giving up and going on are both the same dead end to me.
 
 
Kasumi 
Moderator



Pomogła: 34 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 2081
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-20, 19:47   

Na spód najlepsze wiórki, nie granulki, czy ?wirki, bo cz?sto s? za twarde dla mysich ?apek, zwró? tylko uwag? by nie by?y pyl?ce (czy na dnie worka nie osadza si? "piach", lub jak otwierasz paczk? czy nie bucha Ci w nos chmura py?u).

co do po??czenia z innym samcem, to ?e siedzia? z w??em nie znaczy ?e jego zapach osiad? na nim na sta?e i nie b?dzie mo?liwo?ci ??czenia. To zale?y od charakteru myszy, je?li jest mocno terytorialny to mo?e by? ci??ko, jednak?e coraz wi?cej osób z powodzeniem ??czy samce w pary a nawet stada :)

Do wyposa?enia do??cz ko?owrotek (?rednica minimum 17 cm) lub talerz do biegania, by myszek móg? sobie pohasa? ;)

witamy na forum, du?o czytaj, du?o pytaj i zapewnij malcowi spokojne ?ycie :)
powodzenia!
_________________
?ycie to nieustanne cierpienie, a potem si? umiera.
 
 
 
Waterloo 
Mysi Bywalec


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lis 2013
Posty: 169
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2014-06-20, 20:35   

Witaj na forum...na twoje pytania nie b?d? si? rozpisywa? bo koledzy i kole?anki wy?ej napisali to co ja bym napisa?. :D
 
 
Maybelline.. 
Szara myszka



Imi?: Nala
Wiek: 23
Dołączyła: 07 Mar 2014
Posty: 3
Skąd: Naszacowice
Wysłany: 2014-06-21, 10:38   
   Myszy: Niki i Mela


Witaj :) Czekam na zdj Mietka.
 
 
lilia867 
Starszy Myszaty



Imi?: Kinga
Pomogła: 1 raz
Wiek: 23
Dołączyła: 08 Paź 2013
Posty: 54
Skąd: Mosina
Wysłany: 2014-06-21, 16:32   
   Myszy: Speedy, Porky, Ta?an i McGyver


Witaj :grin: !
_________________
Temat o moich mysiakach ;) http://www.myszy.info/viewtopic.php?t=13302
 
 
vernille 
Myszo?ak



Pomogła: 7 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-22, 22:32   Re: Nowa ja i nowy Mysz
   Myszy: Uroda, Scycia, Bianka, Ines i Pinezka | Bezimienna [*], Uhura [*], Spinka [*], Artemida [*], Zdrapka [*]


Challenge accepted! :D Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale mam linki :D

zakreskowana napisał/a:
ma w?asne akwarium, domek, wod?, jedzonko, kawa?ek szmatki, bia?e r?czniki papierowe i rolk? po papierze

Szmatki? :D
Tak jak Kasumi napisa?a wy?ej, do wyposa?enia warto do??czy? ko?owrotek o minimalnej ?rednicy 17cm lub talerz do biegania ;) Posiadacze myszy ceni? te? sobie polarowe i ko?eczkowe konstrukcje, ale oczywi?cie nie stanowi to niezb?dnego wyposa?enia mysiej klatki :D


zakreskowana napisał/a:
Mój mysz jest ch?opakiem (tak mi si? wydaje, bo widz? chyba jajca), wiec wiem, ?e raczej go ju? z nikim nie po??cz? czy mo?e jest jeszcze jaka? na to szansa? Boj? si?, ?e go zagryzie inny mysz bo pachnie w??em a poza tym czyta?am,?e ch?opcy s? terytorialni... Jak to tak naprawd? jest?

Jest szansa na do??czenie do niego kolegi, ale samce w powszechnej opinii uchodz? za te trudne do po??czenia z innymi przedstawicielami swojej p?ci w?a?nie ze wzgl?du na aspekt terytorialny (klatka pono? nie mo?e by? ani za ma?a, ani za du?a). Trudno te? jest potem utrzyma? pozytywne relacje mi?dzy samcami, aaaale... jak ju? kto? (znów Kasumi? :D ) napisa?, coraz cz??ciej s?yszy si? o skutecznych próbach ??czenia samców. Wystarczy wiedza, cierpliwo?? i brak paniki przy pogryzieniach. :P

zakreskowana napisał/a:
Dodatkowo pytam o klatk? bo mam tak? chorobówk? dla moich panien. Ona jest du?a jak na mysz (ale ma?a jak na szczura). Rozstaw pr?tów ok 7-9 mm (czy on mi nie ucieknie?). Co musz? zrobi? ?eby go tam przenie???

Mówi si?, ?e ma?e myszy potrafi? przej?? ju? przez odst?py 1cm. 7-9mm to odst?py takiej typowej duny/alexa, czyli jednych z najpopularniejszych mysich klatek, wi?c nie powinno by? problemu. Je?li b?dziesz si? ba?a, ?e myszak si? przeci?nie, mo?esz klatk? osiatkowa? tak? zwyk?? siatk? z OBI/Castoramy/Leroy Merlin - metalow?, nie plastikow?, bo plastik to dla mysich z?bów nie problem... dla szczurzych pewnie te? nie :P


zakreskowana napisał/a:
Wióry czy podk?ad dla zwierz?t (takie sprasowane w baldaski wióry) Czy mog? stosowa? na dno klatki/akwarium poch?aniacz zapachów który stosuj? u szczurasów?

Najpopularniejszym pod?o?em s? trociny. Wa?ne, ?eby by?y niepyl?ce i bezzapachowe. Ze swojej strony mog? poleci? trociny Ja?kowe, firmy Skarabeusz. S? spore, nie pyl?, a ?ci?ni?te dobrze trzymaj? si? jak myszy kopi? w nich tunele. Ponadto, ja stosuj? zasad? "im wi?cej trocin, tym wi?cej zabawy". :P Do trocin mo?esz dorzuci? papier toaletowy/r?czniki - bia?e i znów bezzapachowe, bez nadruków ;)

zakreskowana napisał/a:
Mysza mia?a by? karm? wi?c jak sadz? nikt nie dba? o jego geny. Na jakie choroby powinnam zwróci? uwag?? Na jakie symptomy? Czy powinnam z nim pój?? do weta na dzie? dobry czy je?li nic si? niepokoj?cego nie dzieje mog? to prze?o?y? na inn? okazj??

Warto zwróci? uwag? na najpopularniejsze symptomy - zmierzwiona sier??, wy?ysia?y "kr?g" wokó? oka, osowia?o??, niech?? do jedzenia/picia, problemy z oddychaniem (np. przy?pieszony oddech), cz?ste drapanie si?/wydrapywanie sier?ci, dziwny wygl?d 'niespodzianek' etc. Oczywi?cie nie wszystkie objawy dopasowa? mo?na do jednej choroby, ale to chyba najpopularniejsze symptomy, z którymi spotykamy si? na forum. ;)

zakreskowana napisał/a:
Czym powinnam go karmi?? Czy mog? u?ywa? tego co daje moim szczurom tzn ?wie?e owoce (których nie wolno??) ?wie?e warzywa, ziarna? Szczury jedz? te? mi?sko, ale myszy chyba nie wi?c pier? z kurczaka czy tu?czyk odpada, tak? Co z produktami mlecznymi typu bia?y ser, kefir, jogurt naturalny (wszystko bez cukru i soli).

Podstaw? mysiej diety powinna by? mysia karma (Vitakraft, Versele-Laga, Beaphar - te lepsze firmy, a nie karmy za 3z?). Konkretnie mysia, bo np. chomicza jest za t?usta.
Oprócz tego istniej? na rynku kolby, smakoszki, lody etc - to jako smako?yki, sporadycznie mo?na podawa? ;) Kurczaka mo?esz dawa? gotowanego bez soli/przypraw, jako ?ród?o bia?ka, ale te? niezbyt cz?sto ;) O podawaniu tu?czyka myszy nie s?ysza?am :P
Oprócz tego owoce, warzywa, które nadaj? lub nie nadaj? si? do podawania myszom znajdziesz tu: www.myszy.info/viewtopic.php?t=9684 - polecam poczyta? ca?y temat, bo w mi?dzy czasie jest par? dyskusji nt. ró?nych produktów i ich jadalno?ci. Najwa?niejsz? informacj? jest chyba to, ?e nie podaje si? owoców maj?cych jedn? pestk?, szczególnie samych pestek ;)

No i witaj na forum, czekamy na foty :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT