AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Oty?o??
Autor Wiadomość
filipfam 
Szara myszka


Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 10
  Wysłany: 2008-04-19, 09:17   

Ostatnia odesz?a :sad: :sad: :sad: a klatka ma wymiary ogromne bo 50x50x50 :grin:
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2008-04-19, 11:45   

Napisz nam jak czym i jak je karmi?e?.
Jak si? zachowywa?y, czy zauwa?y?e? co? innego niepokoj?cego?
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
filipfam 
Szara myszka


Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 10
Wysłany: 2008-04-19, 18:07   

Karmi?em je zwyk?? karm? zawsze j? mia?y w klatce
Zachowywaly si? normalnie :? :? :?
 
 
Tu?cia 
Mysi Rozmówca



Imi?: Rita
Pomogła: 2 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 21 Lut 2008
Posty: 227
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-04-19, 20:21   
   Myszy: Tamara i ?nie?ka


Mia?y ko?owrotek? Bawi?e? si? z nimi? Biega?y?
Jakby mia?y za ma?o jedzenia to by?yby agresywne (u ludzi te? tak jest :p). Wi?c jak nie zauwa?y?e? ?adnych zmian to pewnie mia?y za ma?o ruchu..
Mo?e w tym tkwi problem?
Pzdr ;*
 
 
 
oh noes!
M?ody Myszaty


Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 42
Wysłany: 2008-04-19, 21:11   

filip, zwyk?? karm?.. ale mo?e warto powiedzie? jakiej firmy i jak si? karma nazywa?a? Bo 'zwyk?a' nic nam nie mówi i ci??ko ustali? co tak naprawd? by?o przyczyn?.
Je?li chce si? odchudzi? myszk?, to mo?na zwi?kszy? ilo?? b?onnika w pokarmie tak by w?glowodany i t?uszcze wch?ania?y si? wolniej i w mniejszych ilo?ciach, poza tym b?onnik powoduje uczucie syto?ci - np. wystarczy dosypa? pare p?atków owsianych lub da? pe?nego witamin, suszonego pomidorka hp ;) no i ruch, ruch to podstawa, myszka kiedy ma nudn? klatk? sp?dza dzie? i znaczn? cz??? nocy na spaniu i jedzeniu, warto j? na si?? zmusza? do wysi?ku, np, po sprz?taniu w klatce, podrze? papier toaletowy na male kwadraciki, i rozrzuci? po ca?ej klatce - myszka z zapa?em b?dzie je wci?ga? do domku aby sobie wymo?ci? legowisko. warto wrzuci? jak?? rur? po papierze toaletowym no i moim zdaniem ko?owrotek to podstawa. ;)
 
 
Ewelina2501
M?ody Myszaty


Imi?: Ewelina
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 30
Skąd: ?apy
Wysłany: 2008-04-25, 08:23   
   Myszy: Fearie, Lilith


Co do nieobjadania sie to mi?o by by?o gdyby rozmówcy zapoznali si? z wynikami bada? nad gryzoniami, a nie tylko mówili jak sie robi " od wieków", bo jak wiemy b??dy te? mo?na pope?nia? przez setki lat.
Oty?o?? to nie tylko kwestia jako?ci pokarmu, z braku zaj?cia myszki potrafi? si? objada? i nawet super jako?ci pokarm pe?nowarto?ciowy itp zaszkodzi im w nadmiarze...to s? podstawy dietetyki...Gdy mówimy o "normalnych " warunkach z du?? ilo?cia ruchu sprawa wygl?da troch? inaczej.Pytanie czy chcemy mie? okr?glego malucha przez rok czy "szczup??" myszk? przesz ponad 2 lata. Moje myszki nigdy nie maj? miski z pokarmem, musz? go zawsze znale??, co daje im dodatkowe zaj?cie i ?adna nie zy?a krócej ni? 2,5 nawet 3 lata.Po prostu postanowi?am sprawdzi? dorobek " znienawidzonych" naukowców. Co wi?cej nie licz?c chorób przewleczonych z zoologika( zdarzy?o si? ostatnio) i jednago przypadku nowotwora, to przez 10 lat posiadania tych maluchów ?adne nie chorowa?o. Wydaje mi si? , ?e troch? zapominamy, i? zwierz?ta to zwierz?ta, ró?ni? si? od nas, nie potrzebuj? ubranek, lakierów i nie wiadomo czego jeszcze, a my na si?? próbujemy zrobi? z nich ludzi :) Mam nadziej?,?e nikogo nie urazi?am, bo nie to by?o celem mojej wypowiedzi :wink: ... mam nadziej?,i? nikt nie rozumie moich s?ow jako namowy do g?odzenia zwierz?tek, bo to sadyzm i nie na tym to polega

[ Dodano: 2008-04-25, 08:33 ]
filipfam napisał/a:
No tak ale chociarz robie wszystko ?eby nie ty?y to si? obrzeraj? i zdychaj? :sad:



Co do tego stiwierdzenia i faktu, ?e myszki z?u?y?y do bada? nad oty?o?ci? to mo?e s? obci??one genetycznie, ewentualnie zosta?y poddane manipulacji genetycznej , która w efekcie mo?e prowadzi? np. do objadania si?. Wyselekcjonowane geny odpowiedzialne ze pewne choroby itp. cz?sto si? tez wszczepia zwierz?tom.Podobny efekt mozna uzyska? poprzez ?rodki farmakologiczne albo ??czenie zwierz?t , z danymi objawami...niestety w ten sposób bada si? np. skuteczno?? leków itp :(
 
 
 
Katia 
Starszy Myszaty



Imi?: Kasia
Wiek: 27
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 99
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-25, 10:25   
   Myszy: ca?e mnóstwo myszoosób


Moje myszki maj? sta?y dost?p do jedzenia.Jedzenie jest zmieniane codziennie rano.Na ka?d? myszk? jedna miarka. :mszama:
Do tego dochodz? zio?a suszone w po?udnie.Czasem ekstra co? na troty np.kó?kalucernowe Vitakraft albo Owoce pól HP itp.Czy karma dla psów.
I cz?sto wydaje mi si?,?e mamy bardzo szczup?e myszki.Pewnie dlatego,?e tyle biegaj? :m:D:
_________________
Moje myszki s? jak promyczki-rozpraszaj? moje zmartwienia.
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2008-04-25, 10:29   

Ne mo?na przeklada? zasad "ludzkiej" dietetyki na myszy, z tego wzgl?du ?e myszy maj? o wiele szybszy metabolizm.
Wi?c zabieranie miski z jedzeniem na pó? dnia czy na noc... mo?e by? jak g?odzenie cz?owieka przez kilka dni?

Ja uwa?am, ?e jednak wi?kszym problemem obecnie jest jako?? i rodzaj podawanego pokarmu i tzw. ?akoci. Wi?kszo?? produktów dla gryzoni dost?pnych w zoologu to produkty im niepotrzebne czy nawet szkodliwe. Bo na co myszom dropsy, których skladniki to m?ka pszenna, t?uszcz ro?linny utwardzony, cukier. Co dobrego daj? kolorowe kolby które w 80% skladaj? si? z farbowanych wyrobów piekarniczych (sk?ad m?ka + woda + barwnik)? Albo karmy dla myszek ?le zbilansowane, których np 30% to s?onecznik, dynia i orzechy. I mo?na wymienia? dalej.

Z moich obserwacji wynika, ?e mniej sza aktywno?? to mniej zjadanego pokarmu. Wi?ksza aktywno??, to wi?cej karmy ubywaj?cej z miski. Aczkolwiek nie jest to zasada sprawdzajaca si? zawsze. S? jeszcze czynniki osobnicze jak i u ludzi. S? niejadki i ob?artuchy ;)

Oczywi?cie nie neguje wyników badan i obserwacji naukowców i zgadzam si? ?e oty?o?? jest du?ym problemem. Ale nie mo?na popada? w ?adn? skrajno??. Nie mo?na g?odzi? zwierzaków (oty?o?? jest problemem, ale g?ód w afryce równie?).

Zamiast ogranicza? dost?p do karmy, lepiej i bezpieczniej jest zweryfikowa? jako?? podawanych produktów myszkom, oraz zapewni?? odpowiednie warunki do "aktywno?ci fizycznej" zwierz?tom.

Poprostu jestem ostro?na w zalecaniu "g?odzenia" myszek, bo mo?e przynie?? to op?akane skutki je?eli cho? jeden szczegó? zrobi si? nieodpowiednio.
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Ewelina2501
M?ody Myszaty


Imi?: Ewelina
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 30
Skąd: ?apy
Wysłany: 2008-04-25, 11:15   
   Myszy: Fearie, Lilith


Przepraszam a kto tu mówi? o zabieraniu miski na pó? dnia czy g?odzeniu zwierz?t? Mo?e najpierw warto zapyta? co autor ma na my?li?? Poza tym nie chodzi tu o to aby ogranicza? w sensie podawa? nie wystarczaj?c? ilo?? , ?eby maluchy np. zacz??y walczy? o pokarm, tylko o to ?eby ich brzuszki nie by?y napchane przed 24 godziny na dob? do pe?na.Nieprawd? jest,?e jesli myszka ma?o si? rusza to mniej wcina. Cz?sto zdarza si?, ?e zaczynaj? si? objada? np. w?asnie z nudów, bo jest to dla nich jedyna forma rozrywki...oprócz tego trudno jest utrzyma? zbilansowan? diete?przy wi?kszej ilo?ci myszek, bo jak ka?de zwierz?ta i one maj? predyspozycje pokarmowe, co w praktyce wygl?da tak ,?e jedna wyjada wszystkie okre?lone ziarna z miski a inna nie dostaje wcale, a raczej nikt nie siedzi przez ca?y dzien przed klatka i nie notuje co pa?aszuje jago maluch :wink: . Za?uj? tylko ,?e na forum poruszamy si? w samych skrajno?ciach ca?kowicie pomijaj?c drog? po ?rodku i wiele osób jest tak ch?tnych to zaciaklego atakowania innych i wkladania do ich ust s?ow , których nie wypowiedzieli

[ Dodano: 2008-04-25, 11:18 ]
Ale nie mo?na popada? w ?adn? skrajno??. Nie mo?na g?odzi? zwierzaków (oty?o?? jest problemem, ale g?ód w afryce równie?).

Przepraszam, ale gdy mówisz o nie popadaniu w skrajno?? , a potem poruszasz si? w kategorii albo pasiemy myszki albo g?odujemy, to chyba nie jest konsekwentne. ani s?owem nie wspomnia?am o g?odzeniu zwierz?t, a utrzymywanie zbilansowanej diety i nie przekarmianie zwierz?t to co? zupe?nie innego ni? umieranie z g?ody...chyba si? ze mn? zgodzisz?
 
 
 
Katia 
Starszy Myszaty



Imi?: Kasia
Wiek: 27
Dołączyła: 15 Lut 2008
Posty: 99
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-25, 12:51   
   Myszy: ca?e mnóstwo myszoosób


Ja odebra?am post Emielci tak,?e myszki maj? szybk? przemian? materii i potrzebuj? dost?pu do pokarmu ca?y czas.Je?li grubiej? to znaczy,?e trzeba zmieni? im diet? na np.wi?cej zió? i lekkich,ma?o t?ustych nasion i zapewni? wi?cej ruchu.Czyli zmieni? diet? i wi?cej ruchu,ale dost?p do jedzenia powinny mie? ca?y czas.
G?odzenie to zupe?nie inna rzecz.To specjalne nie dawanie je??,?eby mysz chud?a.A tak to ju? w ogóle to zn?canie si? nad myszkami.A tego przecie? niemia?a? na my?li. :mmach:
_________________
Moje myszki s? jak promyczki-rozpraszaj? moje zmartwienia.
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2008-04-25, 13:46   

Ewelina2501, mój post nie by? odpowiedzi? tylko na Twój post.
Co do zabierania miski na noc to niedawno kto? tak w?a?nie opisa? swoje dzia?ania. Obawiam si? w?a?nie ?e mog?o to by? pod wp?ywem jakiej? szcz?tkowej informacji, ?e oty?o?? jest szkodliwa.
Tak jak pisa?am, maj?c na uwadze takie sytuacje b?d? ostro?na z polecaniem ograniczania ilo?ci czy dost?pno?ci pokarmu myszkom.
(Moja wypowiedz by?a oparta na do?wiadczeniu i obserwacji wlasnych myszek, ale równie? na podstawie wniosków wyci?gni?tych z postów u?ytkowników).

Ewelina2501 napisał/a:
Cz?sto zdarza si?, ?e zaczynaj? si? objada? np. w?asnie z nudów, bo jest to dla nich jedyna forma rozrywki

Dlatego napisa?am, ?e zamiast ogranicza? ilo?? jedzenia lepiej zadba? o aktywno??.
W takiej sytuacji oty?o?? nie jest tak naprawd? win? diety... tylko niezapewnienia odpowiedniej ilosci aktywno?ci.



Moja mama te? czyta?a jak?? m?dr? ksi??k? o ?ywieniu, i tam by?y równie? opisywane te do?wiadczenia na myszkach. Z tym ?e ona na podstawie tej lektury chcia?a abym dawa?? mniej je?? myszkom, czyli np. robi?? im jednodniow? g?odówk?.
To równie? sk?ania mnie ku pewnej ostro?no?ci w zaleceniach :)


Zabra?am g?os po tym jak napisa?a? "nie jest s?uszne zapewnienie im sta?ego dost?pu do jedzenie, alepiej karmi? porcjami". Do?wiadczenie na forum mi mówi, ?e taki zwrot mo?e by? przez niektórych naprawd? opacznie zrozumiany (co to znaczy porcjami??). Tak wi?c albo pisz odrazu wi?cej na ten temat, ze szczegolami aby nikt nie mia? w?tpliwo?ci o co chodzi, albo lepiej nie pisa? wcale aby unikn?? jakiej? tragedi.
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Ewelina2501
M?ody Myszaty


Imi?: Ewelina
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 30
Skąd: ?apy
Wysłany: 2008-04-26, 12:03   
   Myszy: Fearie, Lilith


A wi?c porcjami oznacza podawanie np. kilu miarek pokarmu( w zale?no?ci) od ilo?ci posiadanych myszek i odczekaniu np 1h do max 2,5 godzin, przed dosypaniem nowej porcji ?eby mysie jelitka mog?y sie oczy?ci? ze szkodliwych produktów przemiany materii, których jest niestety u nich ca?kiem sporo,z uwagi ( jak sama wspomnia?a? :wink: ) bardzo szybkiej przemiany materii. To pomaga utrzyma? odpowiedni poziom kwasów ?o??dkowych, co zapobiega biegunkom wzd?ciom i nawet zmiejsza prawdopodobie?stwo wyst?pienia nowotworów.Nie jest to tylko wiedza ksi??kowa, lecz tak?e oparta na praktyce.( prosz? nie zrozumiec tego jako deklaracje robienia eksperymentów na zwierz?ach)G?odówek si? zwierz?tom nie robi ( chyba ,?e w skrajnych przypadkach zatrucia ogranicza si? pokarm i podaje leki poz nadzorem weterynarza i to nie przez caly dzie?). Niestety nie zawsze pomaga jedynie zwiekszenie ilo?ci ruchu zwierz?tom, mówie tu o sytuacji, któr? niestety sama prze?y?am :cry: gdy myszka jest tak utuczona, ?e ma problemy z chodzeniem.Wówczas nawet cz?ste wyjmowanie, karuzele i zabawy nie pomagaj? bo ona na pocz?tku w ogóle nie chce si? ruszac i gdy ma sta?y dost?p do jedzenie to si? po prostu napycha. Ciesz? si?,?e sprawa sie wyjasni?a..Pozdrawiam ciep?o :smile:
 
 
 
Ametyst 
Gadu?a Myszaty
nieludzki lekarz



Imi?: Patrycja
Hodowla: Auricula
Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2007
Posty: 340
Skąd: Wawa/Szcz-n
Wysłany: 2008-04-26, 15:48   
   Myszy: du?o myszastych niebieskich i innych


Ja swoim wymienam jedzenie raz dziennie. Jak widz? ?e jakie? s? grube to zmieniam zawarto?? karmy, np mniej kukurydzy, zero s?onecznika, wi?cej zió?. (chocia? ja mia?am zawsze problem w drug? stron? - moje wygl?da?y jak myszy fitness ;)

Sypanie porcji co kilka godzin w dzie? nie zda?oby przynajmniej u mnie egzaminu bo moje myszy w dzie? ?pi? i nie jedz? (ewentualine jedno ziarnko do poduszki)
A wstawa? w nocy co trzy godzinki nie b?d? ?eby ziarenek dosypywa? :D
_________________
 
 
 
mija 
Gadu?a Myszaty
Tao Tao(*)



Imi?: Misia
Pomogła: 1 raz
Wiek: 27
Dołączyła: 02 Lut 2008
Posty: 316
Skąd: Strzelce Op.
Wysłany: 2008-05-01, 19:15   
   Myszy: brak:(


Ziarna trzeba dawa? myszkom ale tak?e ?wie?e produkty ?ywieniowe tj. ?wie?e owoce i warzywa a nawet troszk? koniczynki i chyba wrzosu który wspomaga przemian? materii i oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn a ponadto jest przeciw zapalny i przeciw grzybiczny
_________________

[url=http://pavic.co.cc/zwierz/2922][img]
 
 
pocahontas 
M?ody Myszaty


Imi?: Monika
Wiek: 36
Dołączyła: 19 Maj 2007
Posty: 17
Wysłany: 2008-05-02, 14:50   
   Myszy: Czesia


Czy istnieje jaki? przelicznik IBM dla myszy? :m:D: Mo?e moje pytanie jest troch? zabawne ale czy da si? okre?li? ile przeci?tnie powinna wa?y? mysz np roczna dwuletnia itp?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT