AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
[Terrarium] kula
Autor Wiadomość
Opium
Szara myszka



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-11-13, 22:58   [Terrarium] kula

Witam, pisz? z pewnym pilnym pytaniem, czy jedna mysz laboratoryjna mo?e by? trzymana w kuli? Jakie s? za i przeciw tego pomys?u? Je?li ju? si? na to zdecyduj?, jakiej powinna by? wielko?ci? Oczywi?cie, nie ukrywam, i? rozmiar ma znaczenie, z tego te? wzgl?du prosz? o podanie mniej wi?cej minimalnych wymiarów.

ps.
Rozumiem, i? mo?e by? to do?? kontrowersyjny temat, aczkolwiek my?l?, ?e warto rozmawia? nawet na takie tematy.
Ostatnio zmieniony przez kat 2010-08-27, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kola 
Starszy Myszaty
Kasioki rz?dz?! :)


Wiek: 27
Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 96
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2008-11-13, 23:09   
   Myszy: Ciicha, Atticus, Salwador, Fuczu? [*]


Ale chodzi Ci o takie kule, do której mo?na myszk? wsadzi? i niech sobie biega po mieszkaniu? Je?eli tak, to ja kiedy? mia?am tak? kul? (dosta?am od kolegi) :razz: Nie by?am z niej zadowolona :? Mo?e dlatego, ?e by?a ?dziebko za du?a i myszki nie umia?y si? w niej za bardzo porusza?, jednak ja osobi?cie uwa?am, ?e lepiej myszk? po?o?y? na biurku i obserwowa?, ni? zestresowa? takie bidne zwierz?tko, zamykaj?c j? w kuli i "róbta co chceta" :wink:


Nieee moment, chyba ?le zrozumia?am :roll: Chodzi ci zapewne, o klatki czy tam akwarium? Ach ciu?ma ze mnie :razz:
_________________
Nie rezygnuj z marze? tylko dlatego, ?e wymagaj? czasu! Czas i tak up?ynie...
Ostatnio zmieniony przez kola 2008-11-13, 23:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Opium
Szara myszka



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-11-13, 23:11   

Chodzi mi o kul? jako akwarium.
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-11-13, 23:14   

Je?li kula jest na podstawce, stoi w klatce i mysz mo?e spokojnie wyj??, kiedy chce, to ok.

Jak chcesz korzysta? z kuli jako akwarium, to we? si? porz?dnie palnij w ?eb :? Mysz mo?e si? tam co najwy?ej obróci?, trzymanie jej tam w zamkni?ciu to najzwyklejszy sadyzm.
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
kola 
Starszy Myszaty
Kasioki rz?dz?! :)


Wiek: 27
Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 96
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2008-11-13, 23:15   
   Myszy: Ciicha, Atticus, Salwador, Fuczu? [*]


Opium, No w?a?nie XD a moje pierwsze skojarzenie by?o "Mysz któr? sie wpuszcza do kuli i niech sobie biega" XD No , troch? mi to nie pasowa?o ^^ A wracaj?c do tematu, to wydaje mi si?, ?e lepsze by by?o akwarium kwadratowe :wink:
_________________
Nie rezygnuj z marze? tylko dlatego, ?e wymagaj? czasu! Czas i tak up?ynie...
 
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-11-13, 23:18   

A, przepraszam, my?la?am, ?e kto? znów wpad? na "genialny" pomys? :oops:

Je?li chodzi o kul?-akwarium, to te? raczej kiepskie rozwi?zanie. W akwarium im wi?ksza powierzchnia dna, tym lepiej, a dno w kuli jest male?kie.
Poza tym chyba gdzie? czyta?am, ?e takie akwa jest nieodpowiednie nawet dla rybek, po prostu ?adnie wygl?da.
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Opium
Szara myszka



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-11-13, 23:28   

W takim razie jakie s? minimalne wymiary, dla jednej myszy akwarium o podstawie prostok?ta?Przyznam, ?e zale?y mi na miejscu, aczkolwiek nie chc? zapewni? warunków, przy których zwierzak b?dzie czu? si? nieswojo. Rozwa?am(?em) opcj? kuli, poniewa? i tak b?dzie ona jedynie form? "noclegowni" dla myszy,a nie miejscem sta?ego pobytu.

ps.
Co do sadyzmu Mangalargo, radzi?bym powa?nie zastanowi? si?, czy trzymanie myszy w zamkni?ciu w klatce, oraz zabawa w boga nad jej losem nie jest w?a?nie jego przejawem.
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-11-13, 23:48   

Gdzie? na forum jest temat o odpowiednich akwa, sprawd? tam ;)

Cytat:
radzi?bym powa?nie zastanowi? si?, czy trzymanie myszy w zamkni?ciu w klatce, oraz zabawa w boga nad jej losem nie jest w?a?nie jego przejawem.

Ta, jasne, wypu??my wszystkie zwierz?ta na wolno??, przecie? je niewolimy, tam b?dzie im lepiej :roll:

Udomowione myszy (i wszystkie inne domowe zwierz?ta) nie prze?y?yby d?ugo na bez opieki cz?owieka. Lepiej, ?eby siedzia?y w klatce u nas w domach, gdzie mog? liczy? na wi?cej przestrzeni ?yciowej i przyjemno?ci ni? w ciasnych, klatkach w cho?by laboratoriach.

I nikt tu si? nie bawi w Boga ?yciem myszy. Fakt, moje zwierz?ta s? ode mnie zale?ne, ale skoro zdecydowa?am si? nimi zaopiekowa?, moim psim obowi?zkiem jest zapewnienie im jak najlepszych warunków. Dbam o moje zwierz?ta, robi? wszystko, ?eby by?y u mnie szcz??liwe, wydaje mi si? i mam nadziej?, ?e tak jest.

Sadyzmem i zabaw? w Boga jest traktowanie zwierz?t jak nic nie odczuwaj?cych przedmiotów, z którymi mo?na zrobi? wszystko, na co ma si? ochot?.

[/offtopic]
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Opium
Szara myszka



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 9
Wysłany: 2008-11-13, 23:58   

Je?li znajd? gdzie? na tym forum odpowiedni temat, to ch?tnie z Tob? podyskutuj? w tej p?aszczy?nie, bo jest to ciekawy temat.
Czy s? jakie? przeciwwskazania inne jak wielko?? dna? Ptaki dla przyk?adu na brak k?tów w klatce g?upiej? i trac? orientacje, czy podobnie jest z myszami? Pytam, gdy? wci?? rozwa?am opcj? kuli.
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-11-14, 00:12   

W?a?ciwie, to chyba nie ma, ale najwi?ksza kula, jak? widzia?am w moim odczuciu nie nadawa?aby si? dla myszy. Nawet, je?li obj?to?? jest du?a, dno jest stosunkowo male?kie.
W przypadku du?ego, "kwadratowego" akwa mo?liwo?ci aran?acyjne s? do?? ograniczone, a co dopiero w przypadku kuli. W akwa mysz korzysta prawie wy??cznie z dna, w klatce mo?e jeszcze dodatkowo wspina? si? po ?ciankach (no i w klatce o wiele ?atwiej zamontowa? pietra, które zwi?kszaj? powierzchni? u?ytkow?), dlatego akwa dla tej samej liczby zwierz?tek powinno by? odpowiednio wi?ksze ni? klatka.

Praktycznie rzecz bior?c, mysz prze?yje maj?c do dyspozycji tak ma?? przestrze? ?yciow?, ale mo?e to si? ?le odbi? na jej samopoczuciu, a nawet zdrowiu.

[ Dodano: 2008-11-14, 00:29 ]
Jeszcze co do klatki/akwa jako "noclegowni:
Z tego, co zaobserwowa?am, myszy nie s? zwierz?tami, które nami?tnie biegaj? poza klatk?. Owszem, pobiegaj? sobie, ale wszystkie moje myszy zawsze cieszy?y si? z powrotu do "domu".

Poza tym, w przeciwie?stwie cho?by do szczurów, mysz nie mo?e biega? w dowolnym miejscu, zbyt ?atwo wciska si? w drobne szpary, przez co trzeba jej bez przerwy pilnowa? na takim wybiegu. Zak?adaj?c, ?e nie b?dziesz w domu 24 godziny na dob?, ju? sam ten fakt wyklucza klatk?/akwa jako wy??cznie noclegowni? ;) Przecie?, gdy mysz nie ?pi, je i zwiedza swój "teren". Nie wspominaj?c ju? o takich oczywisto?ciach jak fakt, ?e myszy s? najbardziej aktywne w ?rodku nocy i/lub nad bladym ?witem :P
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Ametyst 
Gadu?a Myszaty
nieludzki lekarz



Imi?: Patrycja
Hodowla: Auricula
Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2007
Posty: 340
Skąd: Wawa/Szcz-n
Wysłany: 2008-11-14, 10:49   
   Myszy: du?o myszastych niebieskich i innych


Od akwarysty z du?ym do?wiadczeniem us?ysza?am kiedy?, ?e kula dla ryb jest form? zn?cania si? nad nimi i jest nieodpowienia (chyba te? chodzi?o o zaburzenia przestrzeni czy co? w tym stylu). Szczerze - nie wiem jak z myszami, nigdzie nie napotka?am na rozwa?ania na ten temat. Moim skromnym zdaniem jednak kula jest ma?o praktyczna. Zak?adaj?c, ?e sam kszta?t nie szkodzi (czego nie wiem) to jest ma?o praktyczna bo mysz biega g?ównie po dnie, które jest ma?e. Na dnie musi si? zmie?ci? jakie? schronienie, miska z jedzeniem i mo?e jaki? tunel czy co?. Je?eli kszta?t nie dzia?a negatywnie to mozna by si? pokusi? o kul? dla dwóch myszy, je?eli jej dno jest wi?ksze od talerza na drugie danie i je?li pokombinujesz z zawieszeniem pi?terka, ga??zi, domku - dodatkowa przestrze? do chodzenia). Tak mi si? wydaje.
_________________
 
 
 
Derin 
Starszy Myszaty


Hodowla: Caminus
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 74
Wysłany: 2008-11-14, 12:52   
   Myszy: ?atka i stado hodowlane... :)


Kiedy? czyta?am (nie pami?tam niestety gdzie), ?e kule dla zwierz?t takich jak myszy s? dobr? drog? do tego, by doprowadzi? je do ob??du.
My?l?, ?e nie jest to trudne do zaobserwowania - je?li myszak si? czego? wystraszy instynktownie szuka k?ta (im ciemniejszego tym w sumie lepiej), by si? w nim ukry?. Cz?sto tak samo zachowuje si?, je?li dostanie smako?yk - wiele moich myszaków najlepiej czuje si? w?a?nie w k?cie, nie wa?ne czy to duna, klatka, faunarium czy jej domek i tam z rado?ci? zajada si?, myje, ?pi, itp.
Wi?c uwa?am, ?e kula, mimo estetycznego wygl?du, odpada i nie ma tutaj znaczenia czy b?dzie odpowiednio du?a.
_________________
Quis leget haec..?

-----------------------------------------------------------
www.caminus.prv.pl
 
 
 
Ametyst 
Gadu?a Myszaty
nieludzki lekarz



Imi?: Patrycja
Hodowla: Auricula
Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2007
Posty: 340
Skąd: Wawa/Szcz-n
Wysłany: 2008-11-14, 13:23   
   Myszy: du?o myszastych niebieskich i innych


Czyli jednak s? jakie? ?ród?a mówi?ce o negatywnym wp?ywie na zwierz?ta kul. W takim razie odradzam.
_________________
 
 
 
Black Berry
Mysi Bywalec



Wiek: 32
Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 169
Wysłany: 2008-11-14, 13:43   

je?li zale?y Ci na miejscu to zamiast akwa kup sobie ma?? klatk? z pi?terkiem,wyjdzie tyle co akwa a myszka b?dzie mia?a o wiele wi?cej przestrzeni
tak? klatk? jest np. myszka kwadratowa http://www.zookoziolek.pl...products_id/255
_________________
Hej, ciut za ma?o jest
Tego ?ycia ?eby ?y?,
Bo pstryk i nie ma nic.
 
 
Dulce 
Myszo?ak


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 17 Lip 2008
Posty: 661
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2008-11-14, 14:46   

Co do rybek w kuli to bro? bo?e :evil: Po perwsze ryby ?lepn?, nie ma jak zamontowac sprz?tu i jest o wiele mniej miejsca niz w zwyk?ym prostok?tnym akwarium, ryba po prostu kr?ci si? w kó?ko.


Oto prawid?owe wykorzystanie kuli! (zdj?cie wykonane na Zoo - Botanica 2008r. Wroc?aw)

Wi?c moim zdaniem dla myszy równie? si? nie nadaje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT