AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomys?y na pokryw? do akwarium/terrarium
Autor Wiadomość
vernille 
Myszo?ak



Pomogła: 7 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-27, 21:27   Pokrywa do akwarium - zrób to sam!
   Myszy: Uroda, Scycia, Bianka, Ines i Pinezka | Bezimienna [*], Uhura [*], Spinka [*], Artemida [*], Zdrapka [*]


Nowy temat, bo ?aden inny mi nie pasowa?.. to pokrywa, a nie klatka w?asnej roboty :)

Par? osób prosi?o mnie o wyt?umaczenie jak zrobi?am swoj? pokryw?... obieca?am im instrukcj? i obietnicy dotrzyma?am! ;)

Efekt ko?cowy...








--------------------------------------------------------------------------------------------------


NA POCZ?TEK KILKA UWAG!
#1 Je?li jeste? osob? nieodpowiedzialn?, nierozs?dn?, roztrzepan? lub po prostu nie potrafisz przeci?? deski bez robienia sobie krzywdy... zle? robot? komu? innemu, b?d? po prostu sobie odpu??.

#2 Aby uko?czy? prac? trzeba charakteryzowa? si? si?? i logicznym my?leniem. Si?a potrzebna jest do pi?owania drewna, logiczne my?lenie do rozwi?zywania napotkanych problemów. B?dzie ich z pewno?ci? wiele, bo nie jeste?my maszynami do równego ci?cia i klejenia – co? na pewno si? obsunie. ;)

#3 Nie jest to robota na godzin?, czy dwie. Sam klej powinien wi?za? duuu?o czasu... A do klejenia b?dziemy mie? sporo elementów! Pi?owanie m?czy, wi?c zapewne zrobisz sobie kilka przerw... Ja swoj? pokryw? robi?am ??cznie oko?o dob?... A po wszystkim by?am niemi?osiernie zm?czona. ;)

#4 Niestety nie jest to tania zabawa. Siatka, drewno, kleje, pi?y... nie kosztuje to 50z?! W zale?no?ci od posiadanych materia?ów (pi?a na przyk?ad) Twój portfel b?dzie móg? nieco odetchn??, jednak wydatki wci?? b?d? niema?e.

#5 Przydatna b?dzie Ci pomoc drugiej osoby, która co? przytrzyma, co? doci?nie z drugiej strony, b?d? co? przepi?uje, wyr?czaj?c Ci? w ci??kiej robocie!


Je?li akceptujesz wszystkie powy?sze punkty, to znaczy jeste? ?wiadom ich przes?ania... zastanów si?, czy masz wszystkie potrzebne sk?adniki! ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------


POTRZEBNE B?D?:
pogrubione wyrazy zawieraj? obrazki ilustruj?ce dany przedmiot
- akwarium oczywi?cie, z którego zdejmiemy wymiary naszej pokrywy

- cz??? drewniana:
- listwy drewniane k?towe, cztery sztuki, b?d? stanowi?y obramowanie naszej pokrywy. Koniecznie musz? by? d?u?sze ni? poszczególne boki akwarium!
- listwy drewniane p?askie, cztery sztuki, pos?u?? nam do doci?ni?cia siatki do obramowania pokrywy. Ich minimalna d?ugo?? to d?ugo?? boków akwarium.
- klej VIKOL, jedna butelka – b?dzie nam potrzebna du?a jego ilo??. Wi??e co prawda nie najszybciej, szczególnie je?li po?o?y si? go do?? du?o w jednym miejscu, ale jest naprawd? trwa?y. Próbowa?am wspomóc si? typowym klejem do drewna i metalu, ale nie do??, ?e by?o go w tubce za ma?o, to jeszcze nie zwi?za? jak powinien. :) Poza tym to najbezpieczniejszy klej dla zwierzaków. Ci, którzy klej? zabawki z drewnianych ko?eczków powinni ten klej kojarzy?.
- pi?a o ma?ych z?bkach, do przecinania listew;
- ta?ma klej?ca, najlepiej niezbyt mocna, sprawdzona, nie pozostawiaj?ca ?ladów kleju na drewnie oraz szkle. Pos?u?y nam do ?ci?ni?cia konstrukcji na akwarium do momentu zastygni?cia kleju.
- o?ówek do zaznaczania przeró?nych rzeczy...
- *papier ?cierny o ma?ych ziarenkach, do wyg?adzenia ramy pokrywy (zdj?cie ni?ej, po c??kach)
- *papier ?cierny o grubych ziarnach, do usuwania nierówno?ci, których nie da si? usun?? pi??, bo s? zbyt ma?e
- *skrzynka uciosowa, do równiejszego ci?cia pod k?tem 45*.

- cz??? metalowa:
- siatka metalowa o oczkach maksymalnie 1cmx1cm (pokazana na efekcie ko?cowym). Idealnym by?oby, gdyby oczka mia?y pó? na pó? centymetra, ale zazwyczaj ci??ko tak? znale??. Je?li oczka maj? 1cmx1cm, trzeba b?dzie zmniejszy? je, nak?adaj?c na siebie dwie siatki i lekko je przesuwaj?c. Ale o tym pó?niej! Siatka powinna mie? wielko?? dna naszego akwarium. Je?li mamy du?e oczka, powinni?my mie? dwie takie siatki.
- *pilnik metalowy do spi?owywania zaostrzonych fragmentów – zwierzaki cz?sto chodz? do góry nogami po „suficie”, szkoda by?oby, gdyby co? im si? sta?o!
- *c??ki do ci?cia metalu, by u?atwi? sobie spraw?. Ci??ko przeci?? metal no?yczkami. Je?li nie masz c??ków do metalu, przyda? si? mog? takie do skórek od paznokci – te? metalowe... no i oczywi?cie du?o wi?cej si?y! :)
(powy?sze: pilnik i c??ki oraz papier z ma?ymi ziarnami sfotografowane tutaj)
- ksi??ki... duuu?o ksi??ek, by docisn?? sklejane materia?y!

Je?li posiadasz wszystkie te rzeczy, mo?esz zabra? si? za tworzenie pokrywy!

--------------------------------------------------------------------------------------------------


KROK 1 – Ustalanie d?ugo?ci listew k?towych
To najtrudniejszy punkt... bo wymaga wyobra?ni.
Przy?ó? jedn? z listew do któregokolwiek boku i o?ówkiem narysuj gdzie dana listwa ma si? ko?czy?. Pami?taj tutaj o jednej, bardzo wa?nej rzeczy: listwy b?d? styka? si? ze sob? poza akwarium – na naro?nikach, oznacza to, ?e przeci?cie listwy pod k?tem 45 stopni musi idealnie pokrywa? si? z rogiem akwarium! Nie mo?e wystawa? dalej, ani chowa? si? za „swoj?” ?ciank?. Mimo to, przy zaznaczaniu lepiej zrobi? troch? zapasu – nigdy nie wiadomo jak omsknie nam si? r?ka przy ci?ciu, a bardzo trudno jest r?cznie przeci?? listw? pod idealnym k?tem, idealnie równo. Nadmiar mo?emy potem spi?owa?.. a niedomiar ci??ko b?dzie nam doklei?!


Jak prawid?owo uci?? listw? - w "teorii"


Jak prawid?owo uci?? listw? - widok z góry


Listwy pokrywaj?ce si? z naro?nikiem.


Zrób to z ka?d? kolejn? listw?, staraj?c si? od razu dopasowa? je do siebie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------


KROK 2 – Ci?cie listew k?towych
To praco- i czasoch?onna robota, ale jest idealnym pretekstem do wyj?cia na ?wie?e powietrze! Nie polecam ci?? drewna na dywanie w salonie, chyba, ?e pod koniec pracy chcecie odkry? tak?e uroki odkurzania... ;) Je?li jednak nie chcesz wychodzi? na zewn?trz, zawsze mo?esz pod?o?y? pod ca?o?? r?cznik. Ten jednak mo?e si? przerwa?, je?li nachylisz pi?? pod niew?a?ciwym k?tem.

Kiedy przygotujesz swoje miejsce pracy, przetnij listwy wzd?u? nakre?lonych o?ówkiem linii. Zrób to mo?liwie najdok?adniej, a nawet z zapasem. Tak jak mówi?am – nadmiar mo?na spi?owa?. Nie ?piesz si?, nie urywaj kawa?ków drewna „bo prawie doci??am do ko?ca, to mo?e reszt? mo?na ju? urwa?” – nie chcesz chyba, by przez po?piech pokrywa wysz?a nierówna i trzeba by?o si? potem m?czy? z naprawianiem wykonanej dotychczas roboty!

Na sam koniec przy?ó? listwy do kraw?dzi akwarium i sprawd?, czy wszystko jest tak, jak nale?y. Je?li nie – spróbuj dotrze? papierem ?ciernym nierówno?ci...

--------------------------------------------------------------------------------------------------


KROK 3 – Klejenie listew k?towych
...a je?li wszystko jest okej, mog? ?mia?o zapewni? Ci?, ?e najgorsze ju? za Tob?!

Aby sklei? listwy, najpierw nale?y je odpowiednio przygotowa?. Jest to jednak chyba najl?ejsza i najfajniejsza robota... Papierem ?ciernym o ma?ych ziarenkach „wyszlifuj” powierzchni? drewnianych elementów, by nie by?o na nich drzazg... by by?o g?adkie!

Teraz pora na w?a?ciwe klejenie. Na tym etapie potrzebne nam b?d?: listwy, klej i ta?ma.

Przy?ó? listwy do akwarium, na?ó? niewielk? ilo?? kleju na te elementy listew, które b?d? si? ze sob? styka?. Wszystko doci?nij ta?m? klej?c? – zarówno dooko?a pokrywy, by docisn?? drewno do drewna, jak i pokryw? z akwarium, bo docisn?? drewno do szk?a i wymusi? prawid?ow? pozycj? pokrywy. Je?li co? nie skleja si? tak, jak powinno... mo?esz zacz?? si? martwi?. Wszelkie luki, które teraz wyjd? mo?na wype?ni? „resztkami”, które zosta?y nam z ci?cia listew. Sama mia?am taki problem i musia?am wtyka? w dziury znalezione skrawki! ;)



Je?li masz ju? wszystko przyklejone klejem i ta?mami, mo?esz chwil? odpocz?? i poczeka?, a? klej zwi??e.


--------------------------------------------------------------------------------------------------


KROK 4 – Chwila prawdy i przygotowywanie siatki

Min??o ju? troch? czasu, masz wra?enie, ?e klej ju? zwi?za?? Odklej wszystkie ta?my, delikatnie podnie? ram? pokrywy. Je?li co? jeszcze nie zastyg?o do ko?ca – zostaw to, przyklej ta?my od nowa. Je?li jednak wszystko jest ju? suche, a pokrywa trzyma si? ca?kiem solidnie, mo?na j? zdj??, postawi? obok i nic jej si? nie dzieje... mo?esz by? z siebie dumny! ;)

Teraz pora na siatk?. Najpierw nale?y przyci?? j? do odpowiednich kszta?tów tak, by wype?nia?a ca?? pokryw? od spodu), co nie jest wyj?tkowo trudne. Potem spi?owa? ewentualne ostre kraw?dzi.

Je?li Twoja siatka ma oczka ok. 0,5x0,5cm – pomi? ten akapit. Je?li ma wi?ksze, nale?y nieco d?u?ej si? z ni? pom?czy?. Musimy wyci?? dwa takie same fragmenty siatki, na?o?y? je na siebie i przesun?? o pó? centymetra w dó? i o pó? centymetra w bok. Wtedy uzyskamy oczka o wielko?ci mniej wi?cej pó? na pó? centymetra! ;) Nale?y je teraz zwi?za? czymkolwiek w paru miejscach tak, by siatka nam si? nie przesun??a.

Kolejno ucinamy p?askie, drewniane listwy tak, by by?y one mniej wi?cej d?ugo?ci i szeroko?ci akwarium. Kiedy mamy je wszystkie, mo?emy zabra? si? za klejenie.

Kiedy mamy gotow? siatk?, odwracamy ram? naszej pokrywy do góry nogami i do wewn?trz k?adziemy siatk?. Bierzemy klej i wyciskamy go na ca?ej d?ugo?ci wewn?trznej cz??ci pokrywy stykaj?cej si? z si? z metalem. Najlepiej zrobi? to wsz?dzie, a nie tylko w paru punktach. Zwró? uwag? na to, by klej dotyka? i drewna i metalu – bo to je mamy sklei?. Gotowe? We? teraz p?askie listwy i doci?nij nimi siatk? do pokrywy. Ca?o?? – to znaczy fragmenty „drewno-siatka-drewno” przygnie? ksi??kami, jeszcze mocniej dociskaj?c wszystko do ciebie.

Kleju jest du?o, wi?c mo?e wi?za? d?u?szy czas. Dla ?wi?tego spokoju mo?na podnie?? wszystko po paru godzinach, czy nawet nast?pnego dnia.

Kiedy wszystko si? sklei... podnie? ksi??ki, sprawd?, czy pokrywa jest na 100% stabilna, czy nic si? nie odkleja. Sznureczki/druciki, którym wi?za?e? dwie cz??ci pokrywy w przypadku wi?kszych oczek mo?na ju? zlikwidowa?.


--------------------------------------------------------------------------------------------------


Mam nadziej?, ?e instrukcja zrozumia?a... i przede wszystkim, ?e wykonuj?c pokryw? moim sposobem nikt nie ucierpia?. :P

W?tek w ka?dej chwili mog? uaktualni? o zdj?cia obrazuj?ce np. techniki, sposoby wykonywania czego?, co s?ownie opisane nie jest zbyt zrozumia?e. Wystarczy powiedzie?. :D

Je?li kto? faktycznie podejmie si? wspó?pracy z tym tutorialem... s?u?? pomoc? i rzecz jasna czekam na zdj?cia Waszych pokryw! :D


 
 
Julita9404 
M?ody Myszaty
Mysi opiekun :**



Imi?: Julita
Wiek: 23
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-03-26, 20:52   Pomys?y na pokryw? do akwarium/terrarium
   Myszy: Almette , Emi ,Zadziora , Frania, Maja , Briar ...


Wykorzysta?am mój pomys? i zrobi?am, to co do mnie nale?a?o :P Jak wam si? podoba nowa kratka na akwarium ? Nie spadnie bo stoj? na niej farbki xd ( nic innego nie mia?am lekkiego ) i na razie jest ok . Jak my?licie , tak b?dzie dobrze ?
A to odst?p miedzy kratk? :


Oraz jeszcze jedno cudo :

O , moje odbicie w akwarium xd
_________________
Almette , Maja , Zadziora ,Emi , Frania , Briar - Moje stadko ^^
Ostatnio zmieniony przez kat 2014-12-28, 13:02, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
vernille 
Myszo?ak



Pomogła: 7 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-26, 20:53   
   Myszy: Uroda, Scycia, Bianka, Ines i Pinezka | Bezimienna [*], Uhura [*], Spinka [*], Artemida [*], Zdrapka [*]


To siatka z plastiku?
Ze?r?. Jutro nie b?dziesz mia?a myszy w akwa. ;)
 
 
Julita9404 
M?ody Myszaty
Mysi opiekun :**



Imi?: Julita
Wiek: 23
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-03-26, 20:56   
   Myszy: Almette , Emi ,Zadziora , Frania, Maja , Briar ...


Jest du?o odst?pu od kratki wi?c w?tpi? . Do tego chodzi o to, aby nie wyskakiwa?y z akwa . Bo ju? raz tak mia?am , ?? gania?am je po domu :mdevil:

[ Dodano: 2014-03-26, 20:57 ]
A macie jakie? propozycje na miejsce na wod? dla nich ? Ja chyba dam im miseczk? z wod? bo nie mam pomys?u .
_________________
Almette , Maja , Zadziora ,Emi , Frania , Briar - Moje stadko ^^
 
 
moira 
Gadu?a Myszaty
Mouseville



Hodowla: Mouseville
Stowarzyszenie: PMC
Dołączyła: 25 Gru 2012
Posty: 313
Skąd: ?ód?
Wysłany: 2014-03-26, 21:03   
   Myszy: ca?a zgraja


ja bym zawiesi?a poid?o na siatce ...skoro ju? ma odst?py...
_________________
strona hodowli :
https://www.facebook.com/...476146202470247
 
 
Julita9404 
M?ody Myszaty
Mysi opiekun :**



Imi?: Julita
Wiek: 23
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-03-26, 21:08   
   Myszy: Almette , Emi ,Zadziora , Frania, Maja , Briar ...


Heheszki <: B?d? skaka?y aby si? napi? xd Ju? sobie wyobra?am . Zrobi? zdj?cia odst?pu od kratki :D w po?cie wstawi? zdj?cie :)

[ Dodano: 2014-03-26, 21:10 ]
Ju? stoi tam miseczka z wod? , tak b?dzie chyba najlepiej .
_________________
Almette , Maja , Zadziora ,Emi , Frania , Briar - Moje stadko ^^
 
 
EnsuiSzyszka 
Starszy Myszaty
mysi-liciel



Imi?: Justyna
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 26 Sty 2014
Posty: 56
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-03-26, 21:44   
   Myszy: Dorian i Bazyl


Nie wyswietla mi dobrze zdjec na telefonie - jesli to jest ta zielona plastikowa ogrodowa, to zjedza na bank. Moje tez mialy duzy odstep, a skakaly, czepialy sie lapami i gryzly. Radze poszukac w mrowce albo metalowych sklepach siatki na metry i zrobic z niej pokrywe. A juz na pewno jak zobaczysz chociaz mala dziurke, bo to znaczy, ze probuja i kombinuja.
Ja rozprostowalam spinacz, zagiela jeden koniec, a prosta czesc przykleilam tasma do poidelka i jest zahaczone o brzeg szyby.
_________________

 
 
aShadow 
Moderator



Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 3076
Wysłany: 2014-03-26, 22:00   
   Myszy: Ma?e stadko ;)


Ko?owrotek do wymiany. I akwarium jest chyba nieco przyma?e.
_________________
 
 
Kasumi 
Moderator



Pomogła: 34 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 31 Paź 2012
Posty: 2081
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-26, 22:04   

Nie wiem czy jeszcze u Ciebie grzej? ale akwa z myszami stoj?ce bezpo?rednio przy kaloryferze to nie jest dobry pomys?...
_________________
?ycie to nieustanne cierpienie, a potem si? umiera.
 
 
 
EnsuiSzyszka 
Starszy Myszaty
mysi-liciel



Imi?: Justyna
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 26 Sty 2014
Posty: 56
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2014-03-26, 22:49   
   Myszy: Dorian i Bazyl


Obejrza?am zdj?cia na komputerze i ta siatka zdecydowanie nie jest dobrym pomys?em. Szukaj w ma?ych sklepikach, tam powinni sprzedawa? na metry. Wcale odleg?o?? nie jest taka du?a, patrz?c na ich zdj?cie przy miseczce...
Jak b?d? kaloryfery w??czone, to akwarium musi zmieni? miejsce, zrobisz im tam saun?.
_________________

 
 
vernille 
Myszo?ak



Pomogła: 7 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 03 Kwi 2013
Posty: 695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-26, 22:51   
   Myszy: Uroda, Scycia, Bianka, Ines i Pinezka | Bezimienna [*], Uhura [*], Spinka [*], Artemida [*], Zdrapka [*]


PS. Mam wra?enie, ?e myszy z ?atwo?ci? t? siatk? podnios?, nawet je?li stoj? na niej farbki :lol:
 
 
Peperr 
Mysi Bywalec


Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 101
Skąd: ?l?sk
Wysłany: 2014-03-27, 07:52   
   Myszy: Dzidzia, Kulka


Ojej farbki. To? to takie ci??ke :razz:
_________________

Post moich dziewczyn : http://www.myszy.info/viewtopic.php?t=13952
 
 
Julita9404 
M?ody Myszaty
Mysi opiekun :**



Imi?: Julita
Wiek: 23
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-03-27, 09:04   
   Myszy: Almette , Emi ,Zadziora , Frania, Maja , Briar ...


aShadow, Ko?owrotek planuj? kupi? nowy (ten z kratkami ) gdzie myszy b?d? mog?y swobodnie biega? . Pewnie wiecie o który mi chodzi :D
Peperr, Farbki na razie wystarcz? .:P
vernille, W?a?nie nie koniecznie , sprawdza?am na sobie jaka si?a podniesie t? kratk? XD i nie s?dz? , ?e dadz? rad? :)
A te du?e ko?owrotki widzia?am w zoologu za ok 65,-
Ale kupi? takie wielkie cude?ka xd na ok .20 cm .Jak znajd? , ale tam takie widzia?am..
EnsuiSzyszka, Na razie nie grzej? , a ja grzejników w??cza? nie zamierzam . A jak zaczn? podgrzewa? , dam je w inne miejsce z daleka od grzejników. Na pocz?tku postu jeszcze doda?am nowe fotki, nawet urocze ;) .
_________________
Almette , Maja , Zadziora ,Emi , Frania , Briar - Moje stadko ^^
 
 
aShadow 
Moderator



Hodowla: Anazel
Stowarzyszenie: PMC
Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 3076
Wysłany: 2014-03-27, 09:06   
   Myszy: Ma?e stadko ;)


To radz? wyj?c tewn nim nie kupisz nowego. Lepiej nie mie? wcale ni? mie? taki
_________________
 
 
Julita9404 
M?ody Myszaty
Mysi opiekun :**



Imi?: Julita
Wiek: 23
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 20
Skąd: Olsztyn
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-03-27, 09:09   
   Myszy: Almette , Emi ,Zadziora , Frania, Maja , Briar ...


Niedawno zosta? zakupiony , dajcie mi troch? czasu nim babcia dostanie wyp?at? xD
Niech na razie go maj? , to tylko par? dni , nied?ugo b?dzie ten wielki :m:):
_________________
Almette , Maja , Zadziora ,Emi , Frania , Briar - Moje stadko ^^
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT