AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyskubywanie sier?ci przez drug? mysz
Autor Wiadomość
sandii18 
M?ody Myszaty


Imi?: Sandra
Wiek: 35
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 25
Skąd: p-?
Wysłany: 2008-06-24, 11:57   Wyskubywanie sier?ci przez drug? mysz
   Myszy: Czarek, Karze?ek


Mam dwie myszki. Je?li chodzi o ich hierarchie: jedna z nich jest przewódc?, dominuje. Ostatnio (a bli?ej okre?laj?c od pocz?tku wiosny) dominator skupie swojego ma?ego kolege. Malutki ma ca?? g?owe ?ys? i zasz?o to ju? nawet nad oczy. Czym to jest spowodowane... hormonami?? W dzie? kiedy s?ysze piski ma?ego, autoamtycznie reaguje na te zachowanie, ale w nocy czasem nie mam na to wp?ywu. Mówi?c o hormonach... czy samiec mo?e "gwa?ci?" drugiego s?abszego samca??
_________________
Czarnulek [*], ?aciata i jej dzieci?tka [*], Br?zowy [*] | Kicia [*]
Ostatnio zmieniony przez kat 2010-09-06, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-24, 12:03   

sandii18 napisał/a:
edna z nich jest przewódc?, dominuje.

Wiesz zazwyczaj hierarchia polega na tym, ?e jeden jest mocniejszy drugi nie ;) I przywódc? :P
sandii18 napisał/a:
dominator skupie swojego ma?ego kolege. Malutki ma ca?? g?owe ?ys? i zasz?o to ju? nawet nad oczy

Mo?liwe, ?e iska malucha tj chce mu okaza? troch? pozytywnych emocji ;] Napisa?a? skubie wi?c domy?lam si?, ?e nie wyst?puje krew ani ?adne strupki. Cz?sto od iskania si? myszki maj? mniej siorstki na pyszczku. Je?eli zauwa?ysz, ?e s? bójki mi?dzy myszkami albo co? podobnego to oddziel dominatora na jeden dzie? od kolegi i wsad? go z powrotem do klatki nast?pnego dnia. Powinien zaniecha? podobnych bójek.
P.S. To s? bracia czy obce samce? Je?eli obce to dziwi?abym si?, ?e wyst?puje tylko iskanie. Pr?dzej spodziewa?abym si? krwi.
sandii18 napisał/a:
czy samiec mo?e "gwa?ci?" drugiego s?abszego samca??

Naturalnie, ?e tak. Samiczki podczas rui maj? tak samo. Musz? si? wy?adowa?. Cz?sto samce kopuluj? ze sob? gdy jeden samiec poczuje od drugiego samic?. Ty nie ??czysz ich chyba z dziewczynkami? :)
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-06-24, 12:03   

Gwa?cenie i skubanie to podkre?lanie dominacji. Widocznie dominant ma bardzo silne hormony, gdyby to by?o mo?liwe, pomog?aby kastracja, ale w przypadku myszy to zbyt ryzykowne. Nawet je?li krew sie nie leje, radzi?abym oddzieli? je. S?absza jest gn?biona i na pewno jej to nie uszcz??liwia.
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-24, 12:05   

Skubanie przejawem dominacji? Hmm nie s?dzi?abym tak gdyby? tego nie napisa?a. Cz?sto myszy iskaj? si? przed snem itd, to je zbli?a a nie oddala. U mnie zarówno dominant jak i pozosta?e myszki iskaj? si? na wzajem.
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-06-24, 12:22   

Luis, iskanie to jedno, ale skubanie to ju? co innego. Cz?sto spotyka?am si? z opisem, ?e wyskubywanie sier?ci innym osobnikom jest spowodowanie za du?ym zag?szczeniem osobników.
Sandii ma samce, wi?c to te? mo?e sporo wyja?nia?. Nie gryz? si? do krwi, ale bardzo mo?liwe, ?e silniejszy nie toleruje mniejszego.
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-24, 12:34   

Masz racj? z tym skubaniem i iskaniem. Mo?liwe, ?e t dwa poj?cia pomyli?am, bo niestety cz?sto ludzie je myl? ze sob? i my?l?c o iskaniu mówi? o skubaniu. Tutaj te? my?la?am, ?e to na tej zasadzie :) Z reszt? cz?sto iskanie ko?czy si? brakiem sier?ci w kilku miejscach :)
Je?eli tak to lepiej od??czy? samce. Mo?e nie na d?ugo, tak jak pisa?am. Spróbowa? je od?aczy? i przy??czy? again.
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Ametyst 
Gadu?a Myszaty
nieludzki lekarz



Imi?: Patrycja
Hodowla: Auricula
Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 02 Paź 2007
Posty: 340
Skąd: Wawa/Szcz-n
Wysłany: 2008-06-24, 14:04   
   Myszy: du?o myszastych niebieskich i innych


Wg mnie s?dz?c po opisie na 90% wy?ysienia s? spowodowane skubaniem przez dominuj?cego samca. Zw?aszcza je?li tak jak napisa?a? ma ca?? g?ow? ?ys?. Moja rada:
-rozdzieli?
-kupi? wi?ksz? klatk?
- ewentualnie wstawi? ko?owrotki, zabawki je?li nie maj?

Po 3 tygodniach nie b?dzie ?ladu po ?ysince jak przestan? si? skuba?.
_________________
 
 
 
Mangalarga 
Myszo?ak


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Maj 2008
Posty: 591
Wysłany: 2008-06-24, 16:58   

Ja my?l?, ?e przede wszystkim wi?ksz? klatk?. Tam sobie pomy?la?am, mo?e silniejszy daje do zrozumienia s?abszemu, ?e mu przeszkadza, ale nie a? tak, ?eby go gry??. Skoro nie gryz? si? do krwi, to mo?e faktycznie wi?ksze lokum i jakie? zabawki rozwi??e problem ;)
_________________
"Lepiej milcze?, nara?aj?c si? na podejrzenie o g?upot?, ni? odezwa? si? i rozwia? wszelkie w?tpliwo?ci."
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-24, 21:15   

Nom, samce naturalnie wiecznie walcz? o terytorium. Ten s?abszy mo?liwe próbuje lekko zdoby? co? dla siebie ale klatka jest na tyle ma?a, ?e drugiemu samcowi ( dominatorowi ) jest ci?gle ma?o i ka?dy ruch kolegi go nieco denerwuje.
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
sandii18 
M?ody Myszaty


Imi?: Sandra
Wiek: 35
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 25
Skąd: p-?
Wysłany: 2008-06-24, 23:05   
   Myszy: Czarek, Karze?ek


To zdarzy?o sie ju? drugi raz. Rozdzieli?am ponownie samce. Ma?y jest bardziej spokojny bez dominatora. Nie denerwuje sie a zdenerwowanie okazuje zawsze przez swoje (ju? s?ynne) chropowate odg?osy. Zawsze siedzi w domku i wychodzi tylko w nocy by co? zje??.
T? hierarchi? pot?guje te? wzrost myszek. Ma?y jest karze?kiem, jest o po?owe mniejszy od tego drugiego, który sta? sie grubiutki.
Zabawke maj? w akwarium i ?adko kiedy ma?a myszka jest wpuszczana na ni?, mimo ?e bardzo chce. Jedynie gdy Czarkowi si? znudzi i idzie spa?.
_________________
Czarnulek [*], ?aciata i jej dzieci?tka [*], Br?zowy [*] | Kicia [*]
 
 
Mysiaczek 
Myszomaniak



Imi?: Krumlich
Wiek: 29
Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 733
Skąd: Opole
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-06-24, 23:14   
   Myszy: Po [*], Whiser [*], Mia [*], Panna Smerfetka [*], Lexi [*],Tusia[*], BIA [*]


To daj im wi?cej tych zabawek. ;)
 
 
 
Emielcia 
Przyjaciel
nie ma mnie ;)



Hodowla: MouseBrother
Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2823
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2008-06-25, 19:19   

Tylko ostrzegam, ?e jak rozdzielisz szanse niestey z du?ym prawdopodobie?stwem ju? si? ponownie nie zaakceptuj? i ju? na zawsze b?d? musia?y ?y? osobno.
_________________
REGULAMIN FORUM ; SZUKAJ NIE GRYZIE ; GOOGLE NIE GRYZ?
 
 
Alkamysz 
Szara myszka
Jak nie lubi? myszy?



Imi?: Ala
Wiek: 26
Dołączyła: 15 Paź 2009
Posty: 10
Skąd: z Gda?ska
Wysłany: 2010-08-12, 11:21   Dominacja - wygryzanie sier?ci przez drug? samiczk?
   Myszy: Sugar i Diana (kiedy? Goldi i Labi)


Szuka?am, zlaz?am par? tematów ale nie wiedzia?am do ko?ca czy miejsce które znalaz?am jest w?a?ciwe. Uzna?am, ?e najbezpieczniej b?dzie za?o?y? nowy post.
A wi?c tak mam, 2 samiczki, od paru miesi?cy (Na 100% samiczki [umiem rozpoznawa?] ), s? to siostry. Bardzo si? lubi?, razem ?pi?, jedz? ( no, mo?e zabieraj? sobie NAWZAJEM s?onecznika, to ich przysmak :wink: ), nawet próbuj? obie wchodzi? to ko?owrotka (czasem razem biegaj? w nim :lol: ). No, przejd?my do problemu. Dominuj?ca mysia (Diana), jest ?dziebko agresywna, np. jak si? przyk?ada palec do krat to ona przybiega i dziobie, albo (jak ja to mówi?,) bije "mysim kung -fu" :grin: (?apk? po palcu). Zar?czam, ?e jest oswojona, bo sama wchodzi na r?k?, biega po niej itp. (na r?ce nie gryzie i nie bije [ani mnie ani swej siostry]. My?l?, ?e klatka to po prostu jej "Królestwo" i dla tego go broni). No, druga mysia (Sugar), jest pod porz?dkowana Dianie (ale si? lubi?). Zwykle nic si? specjalnego nie dzia?o, tylko Diana jak s? w skarpetce (maj? powieszon? pod dachem klatki) któr?, maj? zamiast domku (bardzo im si? podoba, jedz? w niej, ?pi? itp.) wygryza jej troszk? sier?ci (zawsze w okolicach g?ówki), ale nie do skóry. Nigdy nie by?o ?ladów po tym (no tylko na g?owie Sugar, ale tylko malutkie) w ?ció?ce, czy skarpetce. Dzi? nad ranem , Sugar mocno piszcza?a, jak sprawdza?am, co si? dzieje to tylko wystawia?y zaciekawione g?ówki ze skarpetki, i nic si? nie dzia?o (chowa?y tam si? z powrotem). Jak rano wyj??am je z klatki (same wlaz?y mi na r?k?) zobaczy?am, ma?y ?ysy placek ko?o ucha Sugar. Mam pytanie. Czy to normalne w hierarchii, ?e dominuj?ca mysz wygryza sier??, i czy ona odro?nie? I ewentualnie co zrobi? ( i?? do weta, czy co)?

Z góry dzi?ki, z góry przepraszam za robienie nowego postu.
_________________
Nie zapomn? was Goldi i Labi [*]!
 
 
Do?ka 
SuperMysz


Imi?: Dorota
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 31 Maj 2009
Posty: 1157
Skąd: Wroc?aw
Wysłany: 2010-08-12, 11:35   

Alkamysz, to mo?e by? równie? grzybica , a nie zwyk?e wygryzanie sier?ci. Przejd? si? do weterynarza. tak b?dzie bezpieczniej. Je?li to grzybica, to mysz dostanie lek, i sier?? odro?nie. Je?li inna myszka wygryz?a jej sier??, to te? odro?nie. Dodaj troch? siemienia lnianego do karmy.
A nast?pnym razem dopisz si? do istniej?cego ju? tematu, Twój w?asny nie jest potrzebny :wink:
Pozdrawiam
_________________
Atos[*], Portos[*], Hana[*], Iskierka[*], Miko[*], Yuki[*], Tica[*], Maya[*]
Los zwierz?t jest dla mnie wa?niejszy ni? strach przed o?mieszeniem. Los zwierz?t jest nierozerwalnie zwi?zany z losem cz?owieka. (Emil Zola)
 
 
Alkamysz 
Szara myszka
Jak nie lubi? myszy?



Imi?: Ala
Wiek: 26
Dołączyła: 15 Paź 2009
Posty: 10
Skąd: z Gda?ska
Wysłany: 2010-08-12, 11:37   
   Myszy: Sugar i Diana (kiedy? Goldi i Labi)


Dzi?ki Do?ka, przejd? si? do weta :wink: .

Po wizycie u weta:

Niestety, to grzybica :sad:
_________________
Nie zapomn? was Goldi i Labi [*]!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT