AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddzielenie ci???rnej myszy od innych samic
Autor Wiadomość
Aelirenn 
M?ody Myszaty
Aelirenn


Imi?: Monika
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-06-23, 09:29   
   Myszy: ca?kiem fajna mysia ekipa


Witam, chcia?abym si? zapyta? jak mam post?pi? w nastepuj?cej sytuacji. Otó? niespe?na dwa tygodnie temu do??czy?am do mojego stadka myszk? uratowan? z hodowli karmowej. W chwili odbioru by?a ju? doros?a - nawet do?? du?a jak na mysz labolatoryjn?. Osoba hoduj?ca myszki zapewnia?a o tym, ?e oddzieli?a zwierzaki wg p?ci, ale chyba jednak nie uda?o jej si? do ko?ca. W ostatnich dniach myszka dosta?a "boczków", które wyra?nie przeszkadzaj? jej w zabawie. Dodatkowo ci?gle nerwowo kopie i przenosi siano w pyszczku z miejsca na miejsce. W zwi?zku z tym jestem prawie pewna, ?e jest w ci??y. Teraz nie wiem czy oddzieli? j? od pozosta?ych trzech samic czy nie. Dodam, ?e ci??arna myszka szybko zdominowa?a stadko, cz?sto "strofuje" reszte grupki, pozosta?e samiczki maj? do niej respekt i godz? si? na przywództwo. Czy istnieje ewentualno??, ?e b?d? w jaki? spokój niepokoi? przysz?? matk?? Chcia?abym unikn?? kanibalizmu. Nie chcia?abym ich tak?e rozdziela?, bo myszki "zapomn? si?" i mog? znów zacz?? si? bi? (teraz ju? jest spokój). Nie wiem co robi?, bo to mój pierwszy miot, na dodatek nieplanowany. Prosz? o pomoc :cry:
 
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-06-23, 10:30   

Wg mnie samica szybko je zdominowa?a, bo za par? dni urodzi m?ode. Je?eli zbiera ju? na gniazdo to spodziewaj si? m?odych i to w miar? szybko. Samiczek nie musisz raczej odbiera? je?eli jej nie przeszkadzaj?, samice maj? to do siebie, ?e pomagaj? innej w wychowaniu m?odych ( nie wszystkie, ale cz?sto tak bywa ).
Inna sprawa: jak d?ugo masz j? w tym stadzie? Bo je?eli krótko czyt tydzie?, dwa to mo?e doj?? do kanibalizmu ale ze strony matki o obaw? przed m?odymi! W sensie zagryzie je tylko po to aby tamte nie mia?y do niej dost?pu. Mo?liwe w?a?nie, ?e dlatego tak szybko podj??a kroki w pokazywaniu kto tu rz?dzi, aby samiczki si? do niej nie zbli?a?y gdy wie, ?e za nied?ugo b?dzie mie? potomstwo. W takim wypadku, gdy j? masz od niedawna to warto by?oby j? oddzieli?.
Gdy ju? to zrobi, zostawi? j? na jaki? czas z maluchami sam?. Chocia? zawsze uwa?a?am, ?e druga samiczka jest przydatna w pilnowaniu :) No zobaczysz jak ogólnie si? samica opiekuje m?odymi, bo mo?e si? super opiekowa?, a mo?e mie? je gdzie? i wtedy przy??czenie jej do reszty z m?odymi by?oby lepszym pomys?em.
Po?yjemy, zobaczymy. :)
P.S. Nast?pnym razem patrz od kogo bierzesz jakiekolwiek zwierze, :( Bo je?eli matka zacznie zagryza? m?ode ,,bez powodu" to jednak ten powód si? znajdzie, a b?d? to problemy genetyczne osesków, b?d? chore/zmutowane mo?e itd. I dlatego matka zacznie zabija? aby reszty da? ?y?.
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
kamila 
Myszomaniak



Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 06 Sty 2008
Posty: 740
Wysłany: 2009-06-23, 11:43   

Ja zawsze oddzielam ci??arn? samic? by sobie w spokoju urodzi?a m?ode. Potem gdy je odchowa do??czam j? z powrotem do stada post?puj?c tak samo jak by by?a to obca mysz czyli zapoznanie na neutralny terenie itp. raczej nigdy nie ma z tym problemu najcz??ciej myszy jednak si? pami?taj?.
 
 
Nikita 
Myszo?wir



Imi?: Anita
Pomogła: 5 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 906
Skąd: Nysa/Wroc?aw
Wysłany: 2009-06-23, 20:39   
   Myszy: Groteskowa Mi?o??, Channel,Zenobia, Fantastyczna


Ja osobi?cie bym wola?a oddzieli?. Nigdy nie wiadomo jak si? potoczy to wszystko. Czy matka wystarczaj?co ufa kole?ankom by nie zagry?? m?odych. Samiczka musi mie? du?o prywatno?ci i spokoju co w stadzie mo?e by? problemem, szczególnie ?e czasami i tak do k?ótni pomi?dzy dziewczynami dojdzie.

No i jak wspomniano powinny si? pami?ta? po zapachu :) Zapoznasz je na nowo na r?kach i potem wymyjesz klatk?, pierwsz? wsadzisz oddzielon? myszk? na chwil? by zapozna?a si? na nowo z klatk? a potem reszt?.

Oddzieleni myszki minimalizuje stres i mo?liwo?? zagryzienia m?odych, le nie da si? tego w 100% unikn?? tak i tak. Matka mo?e czu? zagro?enie z innej strony. Najwa?niejsze to by mia?a budulec do gniazda, du?o jedzenia i spokoju. Ka?da nieprawid?owo?? mo?e spowodowa? ?e matka b?dzie si? ba? o ?ycie swoich pociech.

Poza tym po urodzeniu nie mo?na w ogóle ju? rusza? klatki przez 3-4 dni, dlatego wcze?niej musi by? ju? na zapas tam jedzenie i wy?ció?ka co przy wi?kszej ilo?ci myszek mo?e by? problem z czysto?ci? w klatce przez ten czas i ilo?cia tego jedzenia i picia.
_________________
Ecru [*] Fantasy [*] Milkunia [*] Grotka [*]

Zwierz?tom nale?y si? tyle samo mi?o?ci co ludziom
 
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-06-23, 23:57   

Nikita napisał/a:
Poza tym po urodzeniu nie mo?na w ogóle ju? rusza? klatki przez 3-4 dni, dlatego wcze?niej musi by? ju? na zapas tam jedzenie i wy?ció?ka

Eee sorry ale pierwsze s?ysz? :D Rusza? spokojnie klatk? mo?na :P Tyle, ?e po prostu osoby niedo?wiadczone lepiej aby nie dotyka?y gniazda ;) Samica nie jest a? tak przewra?liwiona, ?e gdy kto? podejdzie do klatki to tylko na to czeka i zaraz zagryza m?ode xD Bez przesady ;)
Po prostu przy manewrowaniu poide?kiem, miseczk? itp trzeba uwa?a? aby nie zepsu? gniazda. S? ludzie, którzy spokojne wymieniaj? ?ció?k? nie niszcz?c gniazda i wszystko jest OK.
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Aelirenn 
M?ody Myszaty
Aelirenn


Imi?: Monika
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-06-24, 14:59   
   Myszy: ca?kiem fajna mysia ekipa


Dzi?ki wielkie,
rzeczywi?cie wol? j? odzieli?, tym bardziej, ?e mam jedn? klatk? w zapasie. A myszka jest w stadku krótko - 2 tygodnie. Poza tym zawsze kiedy próbuje co? budowa?, nosi siano i trociny to reszta myszek przenosi swoje ty?ki do nowo zbudowanego gniazda, które zosta?o wykonane bynajmniej nie dla nich. Dzi?ki za rozwianie w?tpliwo?ci :grin:
 
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-06-25, 11:58   

A no to je?eli taka jest sytuacja to jak najbardziej zostawi? przysz?? mamusi? sam? ;) Pami?taj tylko, ?e po 27 dniach m?ode nale?y rozdzieli? p?ciowo :)
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Aelirenn 
M?ody Myszaty
Aelirenn


Imi?: Monika
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-06-26, 08:58   
   Myszy: ca?kiem fajna mysia ekipa


:m:): Spoko, bede pamietala:-)
 
 
 
Kana 
Best MOUSEr



Imi?: Karolina
Hodowla: Alteria
Pomogła: 15 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 2144
Skąd: Gda?sk
Wysłany: 2009-06-26, 20:11   

Luis kochanie ale kole?ance chodzi o to zeby dla bezpiecze?sta mlodych, nie ruszac gniazda pare dni po porodzie poniewaz nigdy nie wiadomo jak matka sie zachowa. Mimo tego, ze moze byc oswojona zacznie bronic mlodych a w gorszym przypadku zje bo poczuje sie zagrozona. To tak profilaktycznie. :*
_________________
Jeste? nowym u?ytkownikiem? Przeczytaj regulamin.
Masz pytania co do dzia?ania forum i zasad na nim? Pomo?e Ci vademecum u?ytkownika - s?ownik i FAQ.
Nie umiesz wstawi? zdj?? na forum? Zajrzyj do tematu o edycji i umieszczaniu zdj??.

 
 
 
Luis 
MYSI MASTER
Z?ap za ogon O.o


Pomogła: 40 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Maj 2007
Posty: 3505
Skąd: ToxiCity
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-06-26, 20:13   

Luuuz ;) No czaje o co kaman kochanie xD

P.S. Ej wiesz Kanu?, ?e wys?a?a? swoj? wiadomo?? o godz 20:11 jak u mnie jest 20:09? xD No ju? 20:10 :D Jajca, zawsze czas na forum odpowiada czasowi na kompie a tu takie co?. hehe
_________________
Down, Soulfly, Metallica, SOAD \m/
 
 
Aelirenn 
M?ody Myszaty
Aelirenn


Imi?: Monika
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-06-27, 21:44   
   Myszy: ca?kiem fajna mysia ekipa


hej,
Mysia juz urodzila:-) NIe wie ile ma mlodych bo gniazdo jest szczelnie zakitowane sianem:-) W ka?dym razie wiem tyle, ze caly miot zostaje u mnie, bo nie chce skazywac myszek na paszcze weza czy inszego gada;-). Mam 3 klatki ale wiec jakos rozparceluje ma?e, ale chyba panowie beda musieli miec osobna, duza klatke ze wzgledu na instynkt terytorialny. Dobrze, ze mieszkam sama, bo takie decyzje nie sa dla mnie klopotem. Wspolczuje mlodszym milosnikom myszek, ktorzy w obliczu takiej niespodzianki sa zdani na ?aske i nie?aske rodziców...
Poki co ciesze sie ze mysia jest opiekuncza a mlode zywotne(piszcza i wierca sie bo sianko szelesci).
 
 
 
Nikita 
Myszo?wir



Imi?: Anita
Pomogła: 5 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 906
Skąd: Nysa/Wroc?aw
Wysłany: 2009-06-27, 21:58   
   Myszy: Groteskowa Mi?o??, Channel,Zenobia, Fantastyczna


Dobrze ?e ju? s? :) Najbli?sze 3 dni s? dla nich najbardziej decyduj?ce.

Co do myszek, mo?e kto? znajomy chce mie? myszk? ? :) Pami?taj ?e mimo du?ej klatki mo?e by? prawdopodobie?stwo ?e jacy? panowie przestan? si? i tak lubi?. Zale?y ilu ich b?dzie, ?ycz? wi?kszo?ci samiczek bo je to i z mam? mo?na trzyma? :)
_________________
Ecru [*] Fantasy [*] Milkunia [*] Grotka [*]

Zwierz?tom nale?y si? tyle samo mi?o?ci co ludziom
 
 
 
Aelirenn 
M?ody Myszaty
Aelirenn


Imi?: Monika
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-06-28, 14:01   
   Myszy: ca?kiem fajna mysia ekipa


dzisiaj myszorka ods?oni?a troch? swoje gniazdko i ju? widz?, ?e jest ich tylko 4 :grin: zostan? u mnie, nawet nie szukam im domów specjalnie. Jakby co mam stabilna sytuacje finansowa i moge zapewnic myszakom opiek?.
 
 
 
bellgard
Szara myszka


Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 1
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2009-07-27, 11:07   pytanie o porod i gniazdo

Witam


mam 3 myszki samice w jednym akwarium jedna z nich jest w ciazy maja tam 3 domki lecz uzywaja tylko jednego w ktorym jest gniazdo z papierowych recznikow i slomy jestem ciekaw czy jesli ta jedna porodzi to te pozostale myszki sie przeniosa gdzies indziej czy beda tam razem z matka i malymi i czy to nie spowoduje ze np matka zagryzie male albo te inne z zazdrosci pozagryzaja male czy tez moze powinienem matke oddzielic szybko bo porod jakos powinien byc na koniec przyszlego tygodnia a te 2 pozostale dodac juz po samym porodzie
 
 
Alishia 
Mysi Rozmówca


Imi?: Agnieszka
Wiek: 39
Dołączyła: 13 Mar 2009
Posty: 273
Skąd: Legionowo
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-07-27, 11:15   
   Myszy: Fama, Amfa


1.U?ywaj interpunkcji.
2.Myszy lubi? spa? na „kupie”, dlatego u?ywaj? jednego domku.
3.By?y podobne tematy, opcja szukaj nie gryzie.
4.Nic nie powinno im si? sta? inne samice powinny pomaga? w wychowaniu, ale je?li si? boisz lepiej oddzieli? zanim urodzi. Powinna mie? du?o spokoju i warto?ciowe po?ywienie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT