AJAFO IT
Myszy.info - forum o myszkach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

AJAFO IT
 Ogłoszenie 
AJAFO IT

Poprzedni temat «» Następny temat
Mysz kolczasta
Autor Wiadomość
Nesca 
Gadu?a Myszaty
uzamyszniona



Imi?: Paulina
Wiek: 29
Dołączyła: 04 Mar 2007
Posty: 310
Skąd: z Lublina
  Wysłany: 2007-03-18, 14:11   Mysz kolczasta
   Myszy: Timida, Kropka, Yumi


Mysz kolczasta:

Mysz kolczasta (Acomys cahirinus) - jest to ssak z rodziny myszowatych.


Wygl?d

D?ugo?? g?owy i tu?owia od 9,4 do 12,8 cm, ogona od 9 do 12 cm. Masa cia?a od 40 do 85 g. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku s? kolczaste w?osy na grzbiecie, mog?ce si? stroszy? i nadaj?ce zwierz?ciu oryginalny wygl?d. D?ugi ogon jest nieow?osiony. Ubarwienie sier?ci jest jasnopiaskowe lub br?zowe. Szczególnie d?ugie s? w?osy zatokowe. Podgatunki tej myszy i pokrewne gatunki s? do siebie zewn?trznie bardzo podobne. Mo?na je odró?ni? jedynie na podstawie bada? genetycznych. Ich zasi?gi jednak wzajemnie si? nie pokrywaj?, st?d ju? ich pochodzenie mo?e co? powiedzie? o przynale?no?ci gatunkowej.


?rodowisko

Kamieniste, suche tereny w wapiennych górach i stepach z kar?owatymi zaro?lami we wschodniej cz??ci rejonu ?ródziemnomorskiego. W zwi?zku z od?ywianiem si? wzgl?dnie soczystym pokarmem nie jest uzale?niona od wody i mo?e wyst?powa? w bardzo suchych biotopach.

Wyst?powanie

Wyst?puje w pó?nocnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. W Azji wyst?puje do granic Pakistanu
Wikipedia

Bardzo mnie zainteresowa?a. Niestety, by?a tylko 1. Biedaczka, siedzia?a osowia?a. Bardzo powa?nie my?l? nad kupnem jednej samiczki, by do??czy? do stadka.

A teraz pytanie:
Czy mysz kolczasta z sklepu zoologicznego zaakceptuje maluchy od hodowcy? Pragn? zauwa?y?, ?e by?aby od razu wi?ksza ni? ma?e myszki. Jak opiekowa? si? kolczatk?? Czy mo?e mie? zwyk?? klatk?, zwyk?e poide?ko, ko?owrotek i domek, czy potrzebuje specjalnego terrarium, specjalnie wystrojonego?

Je?li nie to có?, odpuszcz? sobie.

Jakie jest wasze zdanie na temat tych myszy? CO o nich wiecie?
_________________
?wi?ta! Wszystkiego najlepszego! W?a?cicielom wielu, wielu dni wspólnych zabaw, wspólnych momentów uniesienia, wspólnych chwil rozterki, za? myszkom miski zape?nionej s?onecznikiem, wielu radosnych dni biegania w ko?owrotku i dziesi?tek ciekawych zabawek!
Ostatnio zmieniony przez kat 2007-04-11, 09:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Mysi_?atek 
Mysi Rozmówca



Imi?: Ernest
Wiek: 35
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 241
Skąd: Siedlce
  Wysłany: 2007-03-18, 14:30   

Ciekawy artyku? :)
Wcze?niej na temat myszy rasowych wiedzia?em w zasadzie bardzo ma?o, po tym artykule wiem troch? wi?cej.
W sumie po co mia?em wiedzie? i tak nie mia?em myszy rasowych (no dla ciekawo?ci) i raczej nie b?d? mia? raczej, bo u mnie nie wiem gdzie w ogóle s? myszy rasowe i ich cena jest za wysoka- moim zdaniem.
Zdj?cia te? fajne :spox:
_________________
Witam i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Mysi_?atek 2008-11-06, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-18, 15:01   
   Myszy: tak


?atek - to nie s? myszy rasowe... Rasówki pochodz? od laboratoryjnych, a to s? zupe?nie inne gatunki.
 
 
 
Aiedail 
Starszy Myszaty



Wiek: 34
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 81
Skąd: Warszawa City
Wysłany: 2007-03-18, 17:24   

KAT napisał/a:
3. ?atek - to nie s? myszy rasowe... Rasówki pochodz? od laboratoryjnych, a to s? zupe?nie inne gatunki.

KAT, to s? myszki rasowe, ale w innym znaczeniu :)
Nesca napisał/a:
Jakie jest wasze zdanie na temat tych myszy? CO o nich wiecie?

?e kolczatk? nie da praktycznie si? oswoi?, ma "ostre" futerko, i ma inny wygl?d od labki :)
Nesca napisał/a:
Mysz berberyjska:

Widzia?am w moim sklepie. T? mysz NIE DA SI? OSWOI?. Ucieka, boi si?. Mia?am afrykank?, ale oddali?my, bo ci?gle ucieka?a i przegryza?a kable. Gryz?a bardzo mocno. No có?.
_________________
Myszki: Shiny, Beo, Bing, ['] ?aciatka ['], [']Ruby['], [']Bielinek[']
Szczurki: Nitek, [']?orrz[']
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-18, 17:48   
   Myszy: tak


Afri napisał/a:
KAT, to s? myszki rasowe, ale w innym znaczeniu

Y... nie, nie s?... Mysz rasowa/zwierze rasowe ma cho?by rodowód. Czy one maj?? Nie.
To jest gatunek, i jego i drugie.
Nie ma innych znacze?. Rasowe zwierze to rasowe. Nawet pies po dwóch labradorach które nie maj?pozowlenia na to aby by? suk? hodowlan?/reproduktorem, nie jest rasowy. Rasowy=rodowodowy.

To si? s? pluszaczki, tylko dzikie zwierzaki. Mo?na je oswajaja? ale do pewnej granicy. Na pewno nie b?d? wchodzi na r?k? czy biega? grzecznie po pod?odze.
 
 
 
Aiedail 
Starszy Myszaty



Wiek: 34
Dołączyła: 25 Lut 2007
Posty: 81
Skąd: Warszawa City
Wysłany: 2007-03-18, 18:11   

No tak, tak sorka :P
Cytat:
To si? s? pluszaczki, tylko dzikie zwierzaki. Mo?na je oswajaja? ale do pewnej granicy. Na pewno nie b?d? wchodzi na r?k? czy biega? grzecznie po pod?odze.

Na pewno nie a? tak jak laborki
_________________
Myszki: Shiny, Beo, Bing, ['] ?aciatka ['], [']Ruby['], [']Bielinek[']
Szczurki: Nitek, [']?orrz[']
Ostatnio zmieniony przez Aiedail 2007-03-19, 16:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nesca 
Gadu?a Myszaty
uzamyszniona



Imi?: Paulina
Wiek: 29
Dołączyła: 04 Mar 2007
Posty: 310
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2007-03-18, 18:57   
   Myszy: Timida, Kropka, Yumi


Cytat:
Czy mysz kolczasta z sklepu zoologicznego zaakceptuje maluchy od hodowcy? Pragn? zauwa?y?, ?e by?aby od razu wi?ksza ni? ma?e myszki. Jak opiekowa? si? kolczatk?? Czy mo?e mie? zwyk?? klatk?, zwyk?e poide?ko, ko?owrotek i domek, czy potrzebuje specjalnego terrarium, specjalnie wystrojonego?

Ponawiam pytanie.
_________________
?wi?ta! Wszystkiego najlepszego! W?a?cicielom wielu, wielu dni wspólnych zabaw, wspólnych momentów uniesienia, wspólnych chwil rozterki, za? myszkom miski zape?nionej s?onecznikiem, wielu radosnych dni biegania w ko?owrotku i dziesi?tek ciekawych zabawek!
 
 
 
Hethell 
M?ody Myszaty


Wiek: 55
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 37
Wysłany: 2007-03-18, 22:15   

jasne ze zaakceptuje. Moj Virus jest ze sklepu Epidemia od hodowcy. Klatka moze byc zwykla ylko nalezy pamietac o rurkach z papieru toaletowego bo myszki lubia sie tam chowac, na kolowrotki lepiej uwazac ( urywajace sie ognoy!) i ewentualnie kupic taki ''caly'' bez szczebelkow ;)
 
 
Ruda 
Starszy Myszaty



Imi?: Kasia
Hodowla: Incognito
Wiek: 37
Dołączyła: 03 Lut 2007
Posty: 72
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-18, 22:28   

Chyba nie o to chodzi...
Ja zrozumia?am ?e pytanie dotyczy ??czenia myszy rasowej z kolczasta, a to absolutnie nie jest dobry pomys? (jak zreszt? ?adne ?aczenie miedzygatunkowe)
 
 
 
kat
Administrator


Hodowla: Atavus
Stowarzyszenie: PMC
Pomógł: 12 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 2716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-19, 16:37   
   Myszy: tak


Nesca napisał/a:
Chodzi mi o mieszkanie w jednej klatce kolczatki ze "zwyk?ymi" (bo jak te myszki inaczej nazwa??) myszorkami.


Laboratoryjne... :P
Tu by? taki temat: http://www.myszy.info/viewtopic.php?t=377
Ostatnio zmieniony przez Emielcia 2007-07-06, 16:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Nesca 
Gadu?a Myszaty
uzamyszniona



Imi?: Paulina
Wiek: 29
Dołączyła: 04 Mar 2007
Posty: 310
Skąd: z Lublina
Wysłany: 2007-03-19, 17:28   
   Myszy: Timida, Kropka, Yumi


Nie ma tam wiele o kolczatkach ;) . Ale raczej nie b?d? ??czy? ich ze sob?. Kolczatki s? wi?ksze... WYstracz? mi w?asne, rasowce ;) .
_________________
?wi?ta! Wszystkiego najlepszego! W?a?cicielom wielu, wielu dni wspólnych zabaw, wspólnych momentów uniesienia, wspólnych chwil rozterki, za? myszkom miski zape?nionej s?onecznikiem, wielu radosnych dni biegania w ko?owrotku i dziesi?tek ciekawych zabawek!
 
 
 
papuziara
Szara myszka


Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4
Wysłany: 2007-07-09, 09:34   

Znam troch? myszy kolczaste. S? one bardzo agresywne, cho? nie w ka?dym przypadku. Jednak niestety znane s? ze swej agresywno?ci... Do spi?? w?ród nich dochodzi najcz??ciej mi?dzy samicami, zw??szcza, gdy maj? za ma?? terrarium. Gdy zwi?kszy si? jego powierzchni?, nie powinno dochodzi? do walk. A takowa wygl?da strasznie. Odgryzaj? sobie ogony, i ko?cówki i przy nasadzie, zale?y, jak z?apie. Zadaj? sobie g??bokie rany, krew si? leje. Widzia?am jedn? z ca?ym bokiem wygryzionym, nie prze?y?a. Dlatego pod ?adnym pozorem nie wolno trzyma? ich ze zwyk?ymi myszami!
M?ode myszki jeszcze nie maj? kolców, a same kolce ogólnie nie s? bardzo ostre,czy nieprzyjemne. Nie przeszkadzaj? w trzymaniu jej na r?ku.
Oswoi? si? je da, cho? nie zawsze i nie ka?d?. Bywaj? bardziej i mniej dzikie, zale?y chyba, co przesz?y w dzieci?stwie... Wi?c nie s? nie do oswojenia. Zale?y te?, co kto rozumie przez poj?cie oswojenie.
W naturze ?yj? na pustyni, wi?c ich organizm przyzwyczajony jest do wysokich temperatur i suchego powietrza, nie do wilgoci. Wysoko skacz?, wi?c nie mog? siedzie? w zwyk?ym akwarium po rybkach. Ew terrarium, lecz tam s??ba wentylacja powietzra wed?ug mnie. Mieszkanko nale?y im specjalnie urz?dzi?, w skalne pó?ki, kamienie, bo przecie? w takm ?rodowisku ?yj?. Ja dno wysypa??bym te? piaskiem, a nie trocinami. W porównaniu ze zwyk?ymi myszami, myszy kolczaste "nie ?mierdz?", dlatego trociny mo?na zast?pi? piaskiem i sprz?ta? do?? rzadko, co 2 tyg mniej wi?cej, zale?y od ilo?ci myszy.
Niektóre z nich biegaj? w ko?owrotku
Potrzebuj? te? wi?cej siana w klatce, na wzór szuwarów, w jakich ?yj? w naturze
Tyle o nich wiem
Obecnie wi?ksza ilo?c jest we wroc?awskich zoologikach
 
 
Kana 
Best MOUSEr



Imi?: Karolina
Hodowla: Alteria
Pomogła: 15 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 2144
Skąd: Gda?sk
Wysłany: 2007-07-19, 11:06   

Hej tez mialam myszy kolczaste przez pol roku ale musia?am je oddac. Mia?am samca i dwie samice prawda jest ze to jest trudny gatunek do oswojenia. M?odsza samica nie pozwala?a mi nawet wyjac lub wlozyc miseczki do akwa a samica trzyma?a sie z daleka ode mnie jedynie samiec mi sie pozwoli? oswoic ale i takze mu czasami odbija?o. Moim zdaniem to nie zwierzeta do hodowania w domu one powinny byc w swojej dziczy a nie:)
_________________
Jeste? nowym u?ytkownikiem? Przeczytaj regulamin.
Masz pytania co do dzia?ania forum i zasad na nim? Pomo?e Ci vademecum u?ytkownika - s?ownik i FAQ.
Nie umiesz wstawi? zdj?? na forum? Zajrzyj do tematu o edycji i umieszczaniu zdj??.

 
 
 
aniabania 
M?ody Myszaty


Wiek: 41
Dołączyła: 29 Gru 2007
Posty: 29
Wysłany: 2007-12-30, 12:14   Kilka pyta? o myszki kolczaste.
   Myszy: Thelma & Louise


Witam fanów myszy;)
To mój pierwszy post na tym forum. Przeczyta?am ju? bardzo du?o Waszych wypowiedzi, ale mimo to mam kilka pyta?, tak dla upewnienia si?, czy moje koncepcje s? dobre.
Planuj? zakup dwóch myszy kolczastych. :
1. Gdzie je mo?na kupi?? W gr? wchodz? Katowice i okolice. Wczoraj widzia?am myszki w sklepie zoologicznym w silesii, ale nie mam zaufania do tego typu sklepów. Myszki w tym sklepie mia?y - na oko - 5-6 cm + ogon. Nie wiem, jaki to mo?e by? wiek?
Zale?y mi na dwóch samiczkach, z ró?nych wzgl?dów, st?d trzeba jeszcze b?dzie nauczy? si? rozpoznawa? ich p?e?.
2. Klatka: dno ok. 40x30 cm, wysoka na min. 50 cm. Rozstaw pr?tów - 1,1 cm. Czy to nie za du?a odleg?o?? pr?tów?
Spodoba?a mi si? ta:

Klatka
Oczywi?cie wiem, ?e ko?owrotek z 'przerwami' nie nadaje si? dla kolczastych myszek.
3. Co lepsze - ?wirek, piasek czy trociny? A je?li ?wirek, to jaki rozmiar (bo istniej? przecie? ca?kiem drobne i ca?kiem spore)
4. Przeczyta?am, ?e myszki kolczaste mo?na zostawi? same na kilka dni (np. 3), oczywi?cie zapewniaj?c im odpowiednie warunki. B?d? zmuszona tak czasami robi?, mam nadziej?, ?e faktycznie jest to mo?liwe,

Mia?am w swojej karierze:) ju? wiele ro?nych zwierz?t (psy, koty, rybki, ?wink? morsk?, chomiki, papugi), wi?c raczej b?d? si? nimi dobrze opiekowa?a:) ale chcia?abym wiedzie? wszystko co jest mo?liwe, a o myszkach kolczastych pisze si? niewiele.

Zainteresowanych prosz? o odpowiedzi:)
Pozdrawiam.
 
 
MyszoMysza 
Mysi Rozmówca
taka czarna mycha :D


Imi?: Maria
Wiek: 29
Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 202
Wysłany: 2007-12-30, 18:11   
   Myszy: ?.p. Emi i jeszcze ?ywa Lolcia XD


niestety nie mam poj?cia o kolczatkach.
ale co do klatki to myszki labo musz? mie? 0,5 centymetra polecam klatki:
mimi
http://img.nokaut.pl/p/6a...93ce500x500.jpg
kuba
http://p.animalia.pl/img/...e/gryzonie/kuba
[/b]
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandgreen created by spleen modified v0.3 by warna

AJAFO IT